Już 60% Polaków mieszka w miastach. Migracja ze wsi do miasta czy...
Czytaj dalej...Zaburzenia erekcji są jednym z najczęstszych zaburzeń seksualnych, z którymi mierzą się mężczyźni. Naukowcy wyróżniają wiele różnych przyczyn zaburzeń erekcji – od niedoborów żywieniowych po depresję. Ważne, aby porozmawiać o zaburzeniach erekcji ze swoim lekarzem, aby ustalić ich przyczynę, nim zacznie się testować różne rozwiązania. Jednakże w ostatnich latach naukowcy połączyli zaburzenia erekcji z niedoborem cynku.
Niskie poziomy cynku mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Cynk jest kluczowym minerałem, którego komórki używają, aby przetwarzać składniki odżywcze. Od poziomów cynku w ciele zależne jest funkcjonowanie układu odpornościowego, produkcja DNA i białek oraz podział komórek. Cynk również umożliwia wyprodukowanie testosteronu
w męskim ciele. Z tego powodu niskie poziomy cynku mogą powodować zaburzenia erekcji poprzez obniżanie poziomu testosteronu. Na tę chwilę nie wiadomo, dlaczego cynk wpływa na poziom testosteronu. Podejrzewa się, że ten minerał wpływa na komórki w jądrach, które produkują testosteron.
Badanie przeprowadzone w 1996 roku pokazało bardzo wyraźny związek między poziomem cynku a testosteronu. Naukowcy podawali młodym mężczyznom dietę zawierającą bardzo małe ilości cynku, tak aby wykształcił się u nich niedobór. Następnie zmierzono u nich poziom testosteronu. Naukowcy odkryli znaczący spadek (o prawie 75%) po 20 tygodniach diety ubogiej w cynk.
To samo badanie sprawdziło wpływ suplementacji cynku na starszych mężczyzn, u których zwykle występuje niedobór testosteronu ze względu na przebytą andropauzę. Naukowcy odkryli, że wraz ze zwiększeniem spożycia cynku, poziom testosteronu u starszych mężczyzn prawie się podwoił. Jest to wyraźny dowód na to, że cynk ma wpływ na produkcję testosteronu.
Inne badanie przeprowadzone 13 lat później na zwierzętach ponownie zbadało związek między poziomem cynku
i funkcjami seksualnymi. Badane szczury były karmione suplementem zawierającym 5 mg cynku. To dało im lepszą sprawność seksualną niż przed specjalną dietą. Z tego badania wynika, że duża ilość cynku w diecie może pozytywnie wpływać na libido i potencję.
Z kolei badanie z 2013 roku pokazuje, że zmysł zapachu może mieć związek z libido, szczególnie u młodszych mężczyzn. Oznaczałoby to, że niedobór cynku, który może zmniejszać zmysł węchu, może również zmniejszać libido. Cynk nie tylko wpływa na poziom testosteronu, ale może również prowadzić do utraty zdolności wykrycia związków zapachowych, które mają wywołać podniecenie.
Określone grupy ludzi są bardziej narażone na niedobór cynku od innych. Choroby, które mogą prowadzić do większego ryzyka niedoboru cynku, to:
Poziom testosteronu naturalnie spada wraz ze starzeniem się mężczyzny. Podobnie niektóre leki mogą zmieniać poziom testosteronu. Nadczynność i niedoczynność tarczycy również może wpływać na poziom testosteronu i libido. Sięgnięcie po suplement cynku może znacząco wpłynąć na poziom testosteronu u osób z jego niedoborem.
Uzupełnienie niedoboru cynku jest tylko jedną z wielu metod leczenia zaburzeń erekcji. Jeśli jednak zaburzenia erekcji lub niski poziom testosteronu są spowodowane przez niedobór cynku, sięgnięcie po suplement cynku jest najbezpieczniejsze
i najskuteczniejszą metodą leczenia, bo trafia w samą przyczynę problemu. Wciąż trwają badania nad odkryciem dokładnego związku między poziomem cynku, a testosteronu, jednak pierwsze doniesienia dają nadzieję wielu panom.
Już 60% Polaków mieszka w miastach. Migracja ze wsi do miasta czy...
Czytaj dalej...W poprzedniej części dowiedziałeś się, który neuroprzekaźnik może sprawić, że staniesz się...
Czytaj dalej...Zespół policystycznych jajników (PCOS, polycystic ovary syndrome) jest najczęstszym schorzeniem endokrynologicznym u...
Czytaj dalej...