logo_solinea
Peruwiański żeń-szeń maca - Twój trener personalny i motywator

Peruwiański żeń-szeń maca – Twój trener personalny i motywator

Czujesz się ospała, brakuje Ci energii, masz problem z mobilizacją? A może szukasz skutecznego i naturalnego afrodyzjaku, który przy okazji zadba o Twoje zdrowie? Spróbuj peruwiańskiego żeń-szenia maca!

Spis treści:

Fertistim

FERTISTIM Dla Mężczyzn

Czym jest peruwiański żeń-szeń maca?

Peruwiański żeń-szeń maca (łac. Lepidium Mesenii) to jeden z gatunków rośliny należącej do rodziny kapustowatych. Ta pożyteczna roślina korzeniowa za swoją ojczyznę obrała piękne peruwiańskie Andy – góry, w których panują niezwykletrudne warunki pogodowe.

Dlaczego akurat tam? Nie wiadomo. Wiadomo za to, że maca doskonale do nich się przystosowała, z czego skorzystała ówczesna ludność zamieszkująca te tereny, Inkowie. W ich medycynie żeń-szeń maca jest obecny od tysięcy lat.

Peruwiański żeń-szeń maca rośnie na płaskowyżach andyjskich i jest jedną z nielicznych roślin, które są w stanie przeżyć w panujących tam warunkach. Inkowie, którzy pierwsi odkryli pożyteczne właściwości tejże rośliny, używali jej w przeróżnej formie. Dla  cywilizacji Zachodu maca została odkryta na początku XVII wieku, wraz z erą kolonizowania Nowego Świata.

Co ciekawe, żeń-szeń maca nie przypomina budową „prawdziwego” żeń-szenia (łac. panax ginseng), ale bardziej… pietruszkę czy też rzepę.

Nie zmienia to faktu, że obecnie świat medycyny akademickiej coraz bardziej docenia tę roślinę i coraz chętniej wykorzystuje ją do produkcji wielu leków i suplementów. Wykorzystuje się go w przeróżnej formie, najczęściej w postaci sproszkowanej.

Maca występuje na terenie Andów w kilkunastu odmianach, które różnią się głównie kolorem, lecz nie właściwościami. Z racji na skrajnie nieprzychylne warunki pogodowe panujące w górach, maca nie osiąga dużych rozmiarów. Cała moc tejże roślinki zamyka się w jadalnym korzeniu. Ona sama osiąga wysokość ok. 20 cm.

Maca to świetne źródło aminokwasów, tłuszczy oraz witamin i minerałów. Mamy w niej witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B12), witaminę C, E (tokoferol) oraz witaminę A. Cynk, żelazo (sprawdź 4 objawy niedoboru żelaza), mangan, bor, sód, potas i magnez domykają zestaw minerałów, a sterole dopełniają katalog substancji, w jakie obfituje ta niepozorna roślinka.

3df85b35098d6ef2b6fe71957c607887ef0c769a

Jakie właściwości posiada peruwiański żeń-szeń maca?

Roślina ta jest klasyfikowana jako adaptogen, co oznacza, że jest w stanie poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, hartując go przed stresem i, pośrednio, przed wpływem czynników środowiskowych, na poziomie komórkowym.

W wielkim skrócie można powiedzieć, że peruwiański żeń-szeń maca to świetny sposób na wzmocnienie organizmu i właśnie głównie w tym celu był wykorzystywany przez Inków.

Ale nie tylko, czemu dowód dała ustna tradycja oraz stosunkowo niedawno przeprowadzone badania.

a85f33f4b20fcf06fe59c18aaa3904abd58115be

Maca podbija poziom testosteronu

Świetna wiadomość dla wszystkich panów. Udowodniono, że peruwiański żeń-szeń stymuluje układ hormonalny do podjęcia wysiłków na rzecz uregulowania swojej pracy przy okazji biorąc udział w syntezie testosteronu. Ale maca to nie tylko roślina dla panów, ponieważ…

Maca pobudza produkcję estrogenu

Fakt ten został wykorzystany przez medycynę i dzięki temu panie zażywające suplementy oparte na peruwiańskim żeń-szeniu maca doceniły jego łagodzące działanie w trakcie menopauzy.

Proszek z macy świetnie niwelował przykre objawy w postaci stanów depresyjnych, lęków, czy obniżenia libido. Kobiety cenią macę także jako świetny naturalny środek łagodzący objawy miesiączki. To zasługa tego, iż maca sprzyja zwiększonej produkcji estrogenu w organizmie.

Peruwiański korzeń wspiera męską płodność

Według ustnych przekazów i zapisów w kronikach Inków, maca ma potencjał do wsparcia leczenia problemów z płodnością.

Co ciekawe, pośrednio potwierdziły to współczesne badania. Regularne przyjmowanie macy przekłada się na większą żywotność plemników, które są na dodatek produkowane w większej ilości i są bardziej ruchliwe, co oczywiście zwiększa szanse na udane zapłodnienie. Tę właściwość wykorzystaliśmy w jednym z naszych preparatów, czyli Fertistim dla mężczyzn.

Peruwiański żeń-szeń poprawia również libido, zapewnia szybszą i lepszą erekcję.

Maca hartuje organizm do skrajnych warunków

Peruwiański żeń-szeń maca to personalny trener Twojego układu odpornościowego. W tejże roli świetnie sprawdza się jako suplement na siłowniach, w sportach walki, ale również w rywalizacji umysłowej. To zasługa jego właściwości adaptogennych.

Maca wspiera Twoje mięśnie, hartuje psychikę. Podobnie jak kozieradka, jest świetnym „regeneratorem” niedożywionych i chorych pacjentów. Moc macy jako adaptogenu jest tak wielka, iż suplementy na niej oparte są zabierane przez astronautów na loty kosmiczne!

b16ecf8972024b84be85106cbd7a606701dff178

Maca regeneratorem Twojego mózgu?

Jak najbardziej tak. Peruwiański żeń-szeń maca doskonale zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym.

W jaki sposób?

Stymuluje pracę mitochondriów oraz pobudza powstawanie nowych komórek mózgowych i to nawet w podeszłym wieku. Dzieci, którym serwuje się macę, będą miały znacznie lepsze osiągnięcia w przyswajaniu wiedzy, a także poprawią się ich zdolności kognitywne – podobnie jak w przypadku kwasów Omega.

Peruwiański korzeń maca to wsparcie zdrowia ludzi w każdym wieku.

Maca naturalnym roślinnym dopingiem

Jeszcze coś, co z pewnością docenią wszyscy dbający o własne ciało, tężyznę fizyczną i kondycję. Maca, podobnie jak wspominana już kozieradka (dodajmy jeszcze do tego buzdyganek) uchodzi za tzw. roślinny doping. Co ważne, doping pozbawiony skutków ubocznych.

Trenujesz na siłowni? Maca zapewni Ci większe wzrosty i lepszą regenerację. Wylewasz hektolitry potu na macie? Peruwiański żeń-szeń to świetne źródło energii.

Czy peruwiański żeń-szeń maca można zaliczyć do superfoods?

Tak. Oprócz jego prozdrowotnych właściwości, to także zasługa tego, iż nie ma praktycznie skutków ubocznych. Najczęściej występuje w postaci proszku, kapsułek i tabletek. Świetnie „rozpuszcza się” w alkoholach (dobry dodatek do drinków, prawda?) lub środowisku wodnym (soki, napoje itd.).

WAŻNE. Macy nie należy stosować na pusty żołądek i z jej przyjmowaniem powinny raczej wstrzymać się kobiety w ciąży – póki co nie zbadano wpływu peruwiańskiego żeń-szenia na płód.

Literatura:​
  • Gustavo F. Gonzales, Amanda Cordova, Carla Gonzales, Arturo Chung, Karla Vega, Arturo Villena, Lepidium meyenii (Maca) improved semen parameters in adult men, Asian J Androl 2001 Dec; 3: 301-303,  http://www.asiaandro.com/archive/1008-682x/3/301.htm?wsixufbzrsrgdnrp?dxuoarpvhvqgklwz
  • S. Tafuri and others, Chemical Analysis of Lepidium meyenii (Maca) and Its Effects on Redox Status and on Reproductive Biology in Stallions, Molecules. 2019 May; 24(10): 1981, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6571579/  
  • D. Kasprzak, B. Jodlowska-Jedrych, K. Borowska, A. Wojtowicz, Lepidium meyenii (Maca) – multidirectional health effects – review, Current Issues in Pharmacy and Medical Sciences 31(3):107-112 · September 2018, https://www.researchgate.net/publication/328635831_Lepidium_meyenii_Maca_-_multidirectional_health_effects_-_review
  • N. A. Brooks and others, Beneficial effects of Lepidium meyenii (Maca) on psychological symptoms and measures of sexual dysfunction in postmenopausal women are not related to estrogen or androgen content, Menopause: December 2008 – Volume 15 – Issue 6 – p 1157-1162,  https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2008/15060/Beneficial_effects_of_Lepidium_meyenii__Maca__on.24 .aspx

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty