Płukanie gardła – kiedy po nie sięgać?
Płukanie gardła jest pomocne w leczeniu zarówno bólu, jak i podrażnienia. Najczęściej takie dolegliwości pojawiają się w przebiegu infekcji, jednak przyczyn może być znacznie więcej. Kiedy warto zastosować płukanie na ból gardła?
- Angina – to choroba o podłożu bakteryjnym. Cechuje się nagłym początkiem, silnym bólem gardła i wysoką gorączką. Charakterystyczny dla anginy jest biały nalot na migdałkach oraz powiększenie węzłów chłonnych.
- Zapalenie gardła – najczęściej wynika z infekcji wirusowej. Organizm w odpowiedzi na atak patogenów uruchamia procesy, które powodują rozwój miejscowego stanu zapalnego. Objawia się on bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem gardła, ale towarzyszą mu też dodatkowe objawy – kaszel, katar, bóle mięśni i gorączka.
- Zabiegi chirurgiczne w jamie ustnej, np. usunięcie migdałków podniebiennych – płukania gardła może pomóc utrzymać właściwą higienę w jamie ustnej, zapobiec nadkażeniu rany, a także złagodzić objawy po zabiegu, np. obrzęk i ból.
Podrażnienie gardła – może wynikać z wielu czynników, np. oparzenia zbyt gorącym posiłkiem. Czasem pojawia się też jako skutek uboczny radioterapii, zwłaszcza jeśli naświetlane są górne partie ciała. Podrażnienie i ból gardła, a także większa tendencja do infekcji, mogą wystąpić też przy chemioterapii.
Czym płukać gardło?
Płyny do płukania gardła są różnorodne i każdy z nich lepiej sprawdza się w konkretnych dolegliwościach. Warto więc dobrać odpowiedni środek do swoich objawów. Jeśli widzisz u siebie oznaki stanu zapalnego, możesz je złagodzić przy pomocy płynu do płukania gardła zawierającego diklofenak. To preparat z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), który hamuje stan zapalny, a także zmniejsza ból i obrzęk. Płyn z takim składem wskazany jest więc nie tylko do łagodzenia bólu, ale też w leczeniu zapalenia dziąseł i jamy ustnej. Można go stosować po ukończeniu 14. roku życia.
Na infekcję skuteczne będą też płyny na bazie nanokoloidu srebra. Działają one odkażająco – są zabójcze dla bakterii, wirusów i grzybów. Dzięki temu wspomagają organizm w walce z patogenami, co przyczynia się do wyciszenia stanu zapalnego i złagodzenia objawów.
Czym płukać gardło, które boli w wyniku podrażnienia? Sięgnij po płyny zawierające w składzie substancje powlekające, np. wyciąg z chrząstnicy kędzierzawej. Jej składniki silnie wiążą wodę, dzięki czemu nawilżają śluzówkę. Oprócz tego tworzą na jej powierzchni ochronny film, który zapobiega dalszym podrażnieniom i wspomaga regenerację.
Czym jeszcze płukać bolące gardło? Możesz skorzystać z mocy tradycyjnie stosowanych ziół. Na stany zapalne i podrażnienie pomogą napary z:
- szałwii – działa ściągająco i odkażająco,
- rumianku – odkaża i hamuje stany zapalne,
- prawoślazu lub siemienia lnianego – działają powlekająco i nawilżająco.
Jak płukać gardło?
Sposób stosowania zależy oczywiście od rodzaju preparatu. Jeśli korzystasz z gotowych płynów do płukania gardła, przeczytaj dokładnie ich ulotkę. Znajdziesz w niej informacje na temat sposobu przygotowania i dawkowania danego środka. Zabieg ten wykonuj najlepiej po posiłku i przez kolejne 30 minut powstrzymaj się od jedzenia i picia. W większości przypadków proces ten przebiega następująco:
- Odmierz zalecaną porcję płynu i w razie potrzeby rozcieńcz go letnią wodą.
- Weź niewielki łyk i przytrzymaj go chwilę w ustach.
- Przechyl głowę i zacznij powoli wypuszczać powietrze z płuc, co spowoduje bulgotanie roztworu w jamie ustnej.
- Płukanie gardła kontynuuj przez ok. 20-30 sekund, po czym wypluj pozostałości płynu.
- Czynności te powtarzaj, dopóki nie wykorzystasz w całości odmierzonej porcji.
Diklofenak zazwyczaj zaleca się stosować 2-3 razy na dobę. Płukanie gardła możesz przeprowadzić nierozcieńczonym płynem, ale można też dodać do niego niewielką ilość wody. Z kolei preparaty łagodzące przeznaczone są zwykle do częstszego stosowania. Jeśli cała jama ustna jest podrażniona, przed właściwym płukaniem rozprowadź płyn językiem po policzkach i podniebieniu.
Jak przygotować inne płyny do płukania gardła?
- Zrób napar z ziół. Zalej je wrzątkiem, przykryj i poczekaj 15 minut. Następnie przecedź roztwór i poczekaj, aż ostygnie.
- Przygotuj łagodzący płyn na ból gardła. Siemię lniane lub prawoślaz zalej ciepłą, ale nie gorącą wodą i odstaw na kilka godzin, np. na całą noc. Powstały płyn ostrożnie podgrzej i przecedź.
- Jeśli rozpuszczasz coś w wodzie, upewnij się, że na dnie nie ma żadnych pozostałości. Mogłyby one podrażnić gardło i wywołać odruch kaszlu.
Płukanie gardła wodą utlenioną
Woda utleniona faktycznie ma działanie odkażające, jednak skuteczność tej metody płukania gardła nie jest potwierdzona żadnymi badaniami. Mimo to jest popularna wśród pacjentów próbujących złagodzić swoje dolegliwości. Pamiętaj, że woda utleniona nie działa wybiórczo tylko na bakterie chorobotwórcze, ale zabija także te występujące naturalnie w jamie ustnej, co może zwiększyć podatność na kolejne infekcje. Częste płukanie gardła wodą utlenioną doprowadza do przerostu brodawek na języku, tzw. języka włochatego.
Płukanie gardła solą
Roztwór soli łagodzi stan zapalny śluzówki gardła, a także zmniejsza towarzyszący mu obrzęk. Oprócz tego wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Ta metoda może być stosowana u dzieci od 6. roku życia, jeśli masz pewność, że potrafią prawidłowo wykonać płukanie gardła.
Przygotowując roztwór soli, nie przesadź ze stężeniem. Najlepsze proporcje to 0,5 łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody. Zbyt duże stężenie, zamiast pomóc, może jeszcze bardziej podrażnić śluzówkę gardła.
Może zainteresować Cię także: Zapalenie gardła. Objawy, przyczyny i skuteczne sposoby leczenia