logo_solinea
podrażniony nos od kataru

Podrażniony nos od kataru. Jak sobie z tym poradzić?

Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety, po infekcji przez jakiś czas mogą nam jeszcze towarzyszyć symptomy, będące skutkiem pierwotnych objawów – trzeba tutaj wymienić podrażniony nos od kataru. Jak radzić sobie z podrażnionym nosem od kataru? Co możemy zastosować?

Spis treści:
pantherin ecto

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

PANTHERIN ECTO

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Pantherin ecto. ZASTOSOWANIE: Wspomaga regenerację błony śluzowej nosa po zabiegach chirurgicznych, długotrwale nawilża błonę śluzową nosa, łagodzi podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej nosa, w przewlekłym zanikowym nieżycie błon śluzowych nosa, chroni błonę śluzową nosa przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Podrażniony nos od kataru

Sezon infekcyjny w pełni, a więc wielu pacjentów boryka się aktualnie z objawami infekcji, w tym z katarem. Choć w większości przypadków objawy przeziębienia ograniczają się po kilku dniach, to niestety w przypadku pojawienia się kataru może nam doskwierać dodatkowo podrażnienie śluzówki i skóry nosa.

Łuszcząca, wysuszona skóra wokół nosa, związana z podrażnieniem i bolesnością – kto z nas nie zna tych objawów? Podrażniony nos w wielu przypadkach może wiązać się także z bolesnym pękaniem skóry w jego okolicach, co wynika z nadmiernego jej przesuszenia. Objawy tego mogą dotyczyć również śluzówki wewnątrz nosa, co powoduje dodatkowe dolegliwości.

Dlaczego śluzówka i skóra wokół nosa w przebiegu kataru ulega wysuszeniu? Wynika to przede wszystkim z:

  • mechanicznego podrażnienia nosa podczas jego wycierania,
  • odwodnienia organizmu w czasie infekcji – nadmierne pocenie się, gorączka sprzyjają utracie wody i wysuszeniu skóry i śluzówek,
  • używania do wycierania nosa nieprzystosowanych do tego materiałów,
  • nadużywania kropli do nosa zwężających naczynia krwionośne w obrębie błony śluzowej nosa (co powoduje ograniczenie wysięku, a tym samym zmniejsza katar) – do substancji takich należy np. oksymetazolina czy ksylometazolina. Substancje te powinny być stosowane maksymalnie do 5-7 dni, ponieważ ich nadużywanie prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa poprzez jej niedokrwienie oraz do uzależnienia od kropli do nosa,
  • mechanicznego manipulowania wokół uszkodzonej skóry w okolicach nosa.

Domowe sposoby na podrażniony nos od kataru

Jak radzić sobie z podrażnionym nosem w warunkach domowych? Przede wszystkim w czasie choroby powinniśmy unikać intensywnego, mechanicznego pocierania nosa – należy robić to w jak najdelikatniejszy sposób. Warto także pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości wody – najlepiej jeśli będzie to około 2-2,5 litra wody na dobę. Nawadnianie pozwoli zminimalizować problem wysuszonej skóry i śluzówek. Na czas choroby dobrze byłoby zrezygnować z podrażniających kosmetyków i preparatów miejscowych – na przykład kremów czy żelów myjących, zawierających kwasy, retinol lub inne złuszczające składniki. Takie preparaty mogą potęgować objawy, w tym wrażenie ściągnięcia i pieczenie skóry. Warto też chwilowo zrezygnować z kosmetyków zawierających intensywne substancje zapachowe.

W zwalczaniu suchości i podrażnienia mogą nam pomóc różnego rodzaju preparaty nawilżające i regenerujące w postaci żeli lub maści.

Co na podrażniony nos od kataru?

Należy mieć świadomość, że podrażnienie i wysuszenie skóry może dotyczyć nie tylko skóry zewnętrznej ściany nosa i okolic nosa, ale również granicy pomiędzy błoną śluzową jamy nosowej a skórą, jak i samych śluzówek. Z tego względu na rynku dostępne są preparaty do stosowania zewnętrznego, jak i preparaty donosowe, które można aplikować do wnętrza nosa.

Maść na podrażniony nos od kataru

W aptekach możemy uzyskać bez recepty maści do nosa – a więc na błonę śluzową jamy nosowej. Takie maści zawierają między innymi D-pantenol, który dzięki zdolności do zatrzymywania wody ma właściwości nawilżające, a ponadto działa ochronnie i wspomaga regenerację nabłonków. Jest to naturalny związek, który powszechnie występuje w skórze, więc ryzyko podrażnienia w przypadku jego stosowania jest naprawdę niskie. Maści donosowe zawierają nie tylko pantenol, ale także inne substancje takie jak witaminy, w tym witaminę A, która również sprzyja regeneracji skóry i błon śluzowych, ale także znajdziemy w nich substancje nawilżające – na przykład glicerynę.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

REGERHIN

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Regerhin. ZASTOSOWANIE: Przewlekły zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa, suchość błony śluzowej nosa spowodowana stosowaniem preparatów do nosa, ochrona błony śluzowej przed niekorzystnymi czynnikami środowiska, łagodzenie podrażnienia i stanu zapalnego błony śluzowej nosa, długotrwałe nawilżenie błony śluzowej nosa, wspomaganie i regenercja błony śluzowej nosa po zabiegach chirurgicznych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Żel na podrażniony nos od kataru

Celem regeneracji podrażnionej śluzówki możemy zastosować także preparaty w postaci żelu. Na rynku znajdziemy produkty, które oprócz opisanego już powyżej pantenolu zawierają ektoinę – a więc substancję, która ma działanie przeciwzapalne oraz powleka błonę śluzową nosa ochronną warstwą wodną. Warstwa ta zapewnia intensywne nawilżanie wysuszonego nosa oraz ochrania przed podrażnieniami lub czynnikami zewnętrznymi.

pantherin ecto

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

PANTHERIN ECTO

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Pantherin ecto. ZASTOSOWANIE: Wspomaga regenerację błony śluzowej nosa po zabiegach chirurgicznych, długotrwale nawilża błonę śluzową nosa, łagodzi podrażnienia i stany zapalne błony śluzowej nosa, w przewlekłym zanikowym nieżycie błon śluzowych nosa, chroni błonę śluzową nosa przed niekorzystnymi czynnikami środowiska. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Jak nawilżać nos po katarze?

Gdy objawy infekcji mijają, a my nadal borykamy się z wysuszoną śluzówką nosa, warto sięgnąć po preparaty nawilżające, które niwelują nieprzyjemne objawy. Bez recepty możemy zakupić między innymi spraye do nosa z ektoiną lub wodę morską w sprayu.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

SOLIK

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Solik. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów zespołu suchego nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Innym sposobem na podrażniony nos od kataru mogą być inhalacje z soli fizjologicznej. Dodatek ektoiny lub kwasu hialuronowego zapewnia intensywne nawilżenie skóry i błony śluzowej nosa, co wspomaga ich regenerację.

ecto respira

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

Ecto respira

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ecto respira. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii wziewnej zwłaszcza do łagodzenia objawów u pacjentów z zapaleniem oskrzelików, ostrym zapaleniem oskrzeli, mukowiscydozą, astmą (o podłożu alergicznym i niealergicznym), przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i reakcjami alergicznymi dróg oddechowych wywołanymi przez wdychanie alergenów takich jak kurz lub pyłki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Suchość i podrażnienie śluzówki nosa po infekcji potrafi uprzykrzyć codzienne życie i powrót do szkoły czy pracy po chorobie. Na szczęście, w aptekach znajdziemy szereg produktów, które przyspieszą regenerację błony śluzowej nosa. Warto wesprzeć swój organizm i odpowiednio się nawadniać, a w razie intensywnych objawów, które nie mijają mimo leczenia objawowego – skonsultować swój problem z lekarzem.

Może zainteresować Cię także: Spray do nosa na zatoki

Literatura:​
  • K. Jacyszyn i inni, Ektoina – naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów. Mechanizm działania i zastosowanie w produktach leczniczych i kosmetycznych,   Farmacja Polska, tom 70, nr 6/2014,
  • A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika – Podręcznik Chorób Wewnętrznych, wydanie 2020/2021, Medycyna Praktyczna, Kraków,
  • K. Wszołek i inni, Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych, 5/2019/vol.8, Kosmetologia Estetyczna.

PODOBNE WPISY