Podrażniony nos od kataru
Sezon infekcyjny w pełni, a więc wielu pacjentów boryka się aktualnie z objawami infekcji, w tym z katarem. Choć w większości przypadków objawy przeziębienia ograniczają się po kilku dniach, to niestety w przypadku pojawienia się kataru może nam doskwierać dodatkowo podrażnienie śluzówki i skóry nosa.
Łuszcząca, wysuszona skóra wokół nosa, związana z podrażnieniem i bolesnością – kto z nas nie zna tych objawów? Podrażniony nos w wielu przypadkach może wiązać się także z bolesnym pękaniem skóry w jego okolicach, co wynika z nadmiernego jej przesuszenia. Objawy tego mogą dotyczyć również śluzówki wewnątrz nosa, co powoduje dodatkowe dolegliwości.
Dlaczego śluzówka i skóra wokół nosa w przebiegu kataru ulega wysuszeniu? Wynika to przede wszystkim z:
- mechanicznego podrażnienia nosa podczas jego wycierania,
- odwodnienia organizmu w czasie infekcji – nadmierne pocenie się, gorączka sprzyjają utracie wody i wysuszeniu skóry i śluzówek,
- używania do wycierania nosa nieprzystosowanych do tego materiałów,
- nadużywania kropli do nosa zwężających naczynia krwionośne w obrębie błony śluzowej nosa (co powoduje ograniczenie wysięku, a tym samym zmniejsza katar) – do substancji takich należy np. oksymetazolina czy ksylometazolina. Substancje te powinny być stosowane maksymalnie do 5-7 dni, ponieważ ich nadużywanie prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej nosa poprzez jej niedokrwienie oraz do uzależnienia od kropli do nosa,
- mechanicznego manipulowania wokół uszkodzonej skóry w okolicach nosa.
Domowe sposoby na podrażniony nos od kataru
Jak radzić sobie z podrażnionym nosem w warunkach domowych? Przede wszystkim w czasie choroby powinniśmy unikać intensywnego, mechanicznego pocierania nosa – należy robić to w jak najdelikatniejszy sposób. Warto także pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości wody – najlepiej jeśli będzie to około 2-2,5 litra wody na dobę. Nawadnianie pozwoli zminimalizować problem wysuszonej skóry i śluzówek. Na czas choroby dobrze byłoby zrezygnować z podrażniających kosmetyków i preparatów miejscowych – na przykład kremów czy żelów myjących, zawierających kwasy, retinol lub inne złuszczające składniki. Takie preparaty mogą potęgować objawy, w tym wrażenie ściągnięcia i pieczenie skóry. Warto też chwilowo zrezygnować z kosmetyków zawierających intensywne substancje zapachowe.
W zwalczaniu suchości i podrażnienia mogą nam pomóc różnego rodzaju preparaty nawilżające i regenerujące w postaci żeli lub maści.
Co na podrażniony nos od kataru?
Należy mieć świadomość, że podrażnienie i wysuszenie skóry może dotyczyć nie tylko skóry zewnętrznej ściany nosa i okolic nosa, ale również granicy pomiędzy błoną śluzową jamy nosowej a skórą, jak i samych śluzówek. Z tego względu na rynku dostępne są preparaty do stosowania zewnętrznego, jak i preparaty donosowe, które można aplikować do wnętrza nosa.
Maść na podrażniony nos od kataru
W aptekach możemy uzyskać bez recepty maści do nosa – a więc na błonę śluzową jamy nosowej. Takie maści zawierają między innymi D-pantenol, który dzięki zdolności do zatrzymywania wody ma właściwości nawilżające, a ponadto działa ochronnie i wspomaga regenerację nabłonków. Jest to naturalny związek, który powszechnie występuje w skórze, więc ryzyko podrażnienia w przypadku jego stosowania jest naprawdę niskie. Maści donosowe zawierają nie tylko pantenol, ale także inne substancje takie jak witaminy, w tym witaminę A, która również sprzyja regeneracji skóry i błon śluzowych, ale także znajdziemy w nich substancje nawilżające – na przykład glicerynę.
Żel na podrażniony nos od kataru
Celem regeneracji podrażnionej śluzówki możemy zastosować także preparaty w postaci żelu. Na rynku znajdziemy produkty, które oprócz opisanego już powyżej pantenolu zawierają ektoinę – a więc substancję, która ma działanie przeciwzapalne oraz powleka błonę śluzową nosa ochronną warstwą wodną. Warstwa ta zapewnia intensywne nawilżanie wysuszonego nosa oraz ochrania przed podrażnieniami lub czynnikami zewnętrznymi.
Jak nawilżać nos po katarze?
Gdy objawy infekcji mijają, a my nadal borykamy się z wysuszoną śluzówką nosa, warto sięgnąć po preparaty nawilżające, które niwelują nieprzyjemne objawy. Bez recepty możemy zakupić między innymi spraye do nosa z ektoiną lub wodę morską w sprayu.
Innym sposobem na podrażniony nos od kataru mogą być inhalacje z soli fizjologicznej. Dodatek ektoiny lub kwasu hialuronowego zapewnia intensywne nawilżenie skóry i błony śluzowej nosa, co wspomaga ich regenerację.
Suchość i podrażnienie śluzówki nosa po infekcji potrafi uprzykrzyć codzienne życie i powrót do szkoły czy pracy po chorobie. Na szczęście, w aptekach znajdziemy szereg produktów, które przyspieszą regenerację błony śluzowej nosa. Warto wesprzeć swój organizm i odpowiednio się nawadniać, a w razie intensywnych objawów, które nie mijają mimo leczenia objawowego – skonsultować swój problem z lekarzem.
Może zainteresować Cię także: Spray do nosa na zatoki