• Polekowe uszkodzenie wątroby może być spowodowane przedawkowaniem lub nadwrażliwością na leki, suplementy diety oraz niektóre preparaty ziołowe.
  • W większości przypadków polekowe uszkodzenie wątroby jest odwracalne i mija wraz z odstawieniem preparatu.
  • Pomocniczo w leczeniu uszkodzeń wątroby wywołanych alkoholem lub lekami stosuje się tymonacyk (kwas tiazolidynokarboksylowy).
  • Dowiedz się, jak działa, kiedy i po co stosuje się tymonacyk.

Polekowe uszkodzenie wątroby – czym jest?

Polekowe uszkodzenie wątroby to stan, którego istotą jest toksyczne oddziaływanie na wątrobę leków, suplementów diety, ale także niektórych preparatów ziołowych. Działanie tych substancji może w pewnych przypadkach uszkodzić wątrobę i doprowadzić do pojawienia się niepokojących objawów klinicznych, w tym symptomów niewydolności tego narządu.

Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby oraz przyczyna się do utrzymania właściwego metabolizmu tłuszczów i homocysteiny.
Reklama

Czy polekowe zapalenie wątroby jest odwracalne?

W większości przypadków polekowe uszkodzenie wątroby jest odwracalne i przemija po różnym czasie od odstawienia leku. Czas ten może wynosić od kilku dni do kilku- lub kilkunastu miesięcy. Jest to kwestia indywidualna i zależna między innymi od konkretnego leku i przyjętej dawki, a także od wyjściowego stanu wątroby. Rozwój niewydolności wątroby może wiązać się jednak z gorszym rokowaniem.

Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny

Jakie substancje mogą doprowadzić do polekowego uszkodzenia wątroby i jaki jest mechanizm tego uszkodzenia? Należy w tym miejscu wymienić przede wszystkim:

  • przedawkowanie leków, które mają potencjał uszkadzający w stosunku do wątroby (są to leki hepatotoksyczne) – takim lekiem jest na przykład znany wszystkim paracetamol. W tym przypadku hepatotoksyczność jest zależna od dawki przyjętej substancji i jest to zjawisko w większości przypadków przewidywalne,
  • nadwrażliwość (idiosynkrazja) na lek – w tym przypadku uszkodzenia wątroby nie można przewidzieć, ponieważ nie zależy od dawki. Tego rodzaju sytuacje są stosunkowo rzadkie, dotyczą bowiem 1/1000-100 000 pacjentów. Co ciekawe, uszkodzenie wątroby w tym mechanizmie może pojawić się nawet kilka miesięcy po odstawieniu leku,
  • hepatotoksyczność pośrednią – niektóre leki mogą wpływać na układ immunologiczny organizmu i w mechanizmie pośrednim uszkadzać komórki wątroby.

Polekowe uszkodzenie wątroby – objawy

Objawy polekowego uszkodzenia wątroby mogą przypominać objawy niewydolności tego narządu, ale warto mieć świadomość, że schorzenie to może przebiegać także w sposób bezobjawowy. Najczęstsze symptomy polekowego uszkodzenia wątroby to:

  • zmęczenie,
  • utrata łaknienia,
  • bóle w okolicy nadbrzusza,
  • niechęć do spożywania tłustych posiłków,
  • rzadziej: podwyższona temperatura, zmiany skórne, bóle stawów,
  • w niektórych przypadkach: żółtaczka, odbarwienie stolca, a także świąd skóry (dotyczy to tak zwanej cholestatycznej postaci polekowego uszkodzenia wątroby).

polekowe uszkodzenie wątroby

Polekowe uszkodzenie wątroby – diagnostyka

Jak rozpoznać polekowe zapalenie wątroby? W postawieniu diagnozy przychodzą z pomocą badania laboratoryjne, w których spotykamy się z takimi odchyleniami jak:

  • zwiększenie aktywności aminotransferaz,
  • podwyższenie stężenia bilirubiny,
  • czasami ze zwiększoną liczbą eozynofilów (są to komórki układu odpornościowego, należące do białych krwinek, ich stężenie rośnie między innymi przy reakcjach alergicznych),
  • wydłużenie czasu protrombinowego – PT (czas krzepnięcia).

Oprócz badań laboratoryjnych może być konieczne wykonanie innych badań diagnostycznych, w tym:

  • biopsji wątroby – procedura ta jest wykonywana na przykład w celu wykluczenia autoimmunologicznego zapalenia wątroby,
  • badania USG jamy brzusznej – jest badaniem, które należy wykonać u każdego pacjenta z podejrzeniem polekowego uszkodzenia wątroby,
  • tomografii komputerowej jamy brzusznej (TK jamy brzusznej).

Polekowe uszkodzenie wątroby – rokowania

Polekowe uszkodzenie wątroby może być całkowicie odwracalne. Jednak w niektórych sytuacjach, przewlekłe przyjmowanie leku uszkadzającego wątrobę może doprowadzić do jej zwłóknienia i marskości. Polekowe uszkodzenie wątroby w niektórych przypadkach może być niestety schorzeniem zagrażającym życiu, szczególnie gdy doszło do rozwoju ostrej niewydolności wątroby.

Jak leczyć polekowe zapalenie wątroby?

Co stosować na polekowe zapalenie wątroby? W leczeniu tej jednostki chorobowej najważniejsze jest odstawienie leku lub suplementu, który odpowiada za rozwój schorzenia. Jeżeli za uszkodzenie wątroby odpowiada reakcja immunologiczna, konieczne może być podanie glikokortykosteroidów.

W przypadku uszkodzenia wątroby spowodowanego przez paracetamol wykonuje się płukanie żołądka (jeśli od zatrucia nie minęła jedna godzina), podanie węgla aktywowanego (w ciągu 1-2 godzin od zatrucia), a także podanie specjalnej odtrutki, którą jest N-acetylocysteina (NAC).

W przypadku, gdy doszło do rozwoju ostrej niewydolności wątroby, w terapii zastosowanie znajduje między innymi:

  • N-acetylocysteina (nie tylko przy zatruciu paracetamolem),
  • profilaktyczne podawanie antybiotyków i leków przeciwgrzybiczych,
  • inhibitory pompy protonowej,
  • płynoterapia,
  • zapobieganie obrzękowi mózgu,
  • w zaawansowanych przypadkach nawet przeszczepienie wątroby.

Pomocniczo przy leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanych alkoholem i lekami stosuje się także tymonacyk (kwas tiazolidynokarboksylowy), który w organizmie jest przekształcany do cysteiny. Mechanizm jego działania polega na tym, że cysteina ma zdolność do detoksykacji wątroby, a więc potocznie mówiąc do działania „odtruwającego”. Co więcej, substancja ta ma działanie żółciopędne. Właściwości tymonacyku sprawiają, że znajduje on zastosowanie we wspieraniu terapii wielu schorzeń wątroby.

Wspomaga optymalny rozkład węglowodanów, tłuszczów i białek przyjmowanych w pożywieniu.
Reklama

Polekowe uszkodzenie wątroby – dieta

W schorzeniach wątroby zalecane jest także stosowanie specjalnej diety, której zadaniem jest unikanie dodatkowego obciążania tego narządu. Dietetycy polecają przede wszystkim dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. Bardzo ważne jest również wykluczenie z diety alkoholu.

Dowiedz się więcej: Dieta wątrobowa – co jeść? Jak zregenerować wątrobę? Dietetyk radzi

Podsumowując, polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie hepatologiczne, które może wynikać nie tylko z przedawkowania leków. Z tego powodu nie warto stosować żadnych substancji na własną rękę, co dotyczy również masowo przyjmowanych przez pacjentów suplementów diety. Przed wprowadzeniem nowego leku warto skonsultować się z lekarzem, który nie tylko wskaże nam, czy dany lek jest konieczny, ale również przeanalizuje ewentualne interakcje z lekami, które już przyjmujemy.

Może zainteresować Cię także: Tymonacyk – co to jest? Jak działa? Wskazania do stosowania