Czym jest retinopatia cukrzycowa?
Inaczej zwana cukrzycową chorobą oczu, retinopatia cukrzycowa, to jedno ze schorzeń, na jakie narażone są szczególnie osoby zmagające się z cukrzycą. Jakkolwiek diabetycy cierpią także często na jaskrę wtórną oraz zaćmę, to właśnie retinopatia cukrzycowa jest chyba najbardziej z nich niebezpieczną chorobą.
W badaniu oczu retinopatia objawia się poprzez zmiany w siatkówce oka. Generalny podział wyodrębnia dwie postaci schorzenia: nieproliferacyjną oraz proliferacyjną. Formą przejściową między obiema jest retinopatia preliferacyjna.
Ta pierwsza nazywana jest prostą, a zmiany jeszcze trwale nie uszkodziły wzroku. Proliferacyjna oznacza bardziej zaawansowane zmiany, często zagrażające bezpośrednio utratą wzroku.
Jak wykrywa się retinopatię cukrzycową?
Retinopatia jest bardzo podstępną chorobą, która przez długi czas może nie dawać jakichkolwiek objawów – chorzy nie tracą na jakości widzenia i teoretycznie nie mają powodów do niepokoju.
Jednak każdy cierpiący na cukrzycę powinien co jakiś czas poddawać się badaniu okulistycznemu, ponieważ tylko ono może potwierdzić lub wykluczyć retinopatię cukrzycową. Lekarz stawia diagnozę na podstawie zaobserwowania charakterystycznych objawów świadczących o postępującej retinopatii.
Jakie są objawy retinopatii cukrzycowej ?
Z punktu widzenia medycznego lekarz może zaobserwować powstałe mikrotętniaki oraz wysięki.
Mikrotętniaki powstają w wyniku nadmiernego rozdęcia delikatnych i cieniutkich naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Mogą towarzyszyć im wylewy przypominające języki ognia. Tętniaczki oraz wybroczynki mogą ulegać wchłonięciu, o ile są drobne, jak często zdarza się w przypadku retinopatii nieproliferacyjnej. Większym problemem są objawy retinopatii proliferacyjnej, o której już wiemy, że jest bardziej zaawansowaną postacią choroby.
Twarde, woskowe grudki barwy kremowo żółtej lub białawej oraz kłębkowate wysięki – to cechy charakterystyczne retinopatii proliferacyjnej. Barwa jest spowodowana tym, że to de facto mix tłuszczy oraz białek wytrącanych z krwi. W oku mogą odkładać się także przypominające kształtem kopnięty okrąg wybroczyny.
To efekt tego, że zwężone w wyniku choroby kapilary (naczynka włosowate) duszą się z braku tlenu. Takie zmiany przypominają galaretę lub watę, a powstając niejako zwijają siatkówkę doprowadzając do jej odwarstwienia, a to już poważny problem.
Objawy retinopatii cukrzycowej może od pewnego momentu choroby zaobserwować sam chory. Mętne widzenie, gwiazdki lub niteczki w polu widzenia oraz problemy z wyraźnym widzeniem kolorów – to pierwsze objawy retinopatii, które mogą dać do myślenia, być może nieświadomemu jeszcze, choremu.
Jak leczy się retinopatię cukrzycową?
W przypadku osób chorujących na cukrzycę, aby znaleźć drogę do leczenia, należy zadbać o odwrócenie procesów, które sprokurowały chorobę – czyli normalizacji stężenia „cukru” we krwi.
Chcesz zachować zdrowy wzrok? Sprawdź, jak powinna wyglądać Twoja dieta!
Po wyrównaniu cukrzycy należy zadbać o odpowiednią gospodarkę lipidową – obniżyć zły cholesterol, a zwłaszcza zabójcze dla układu krążenia trójglicerydy. Cukrzycy często cierpią także na nadciśnienie, co tylko komplikuje sprawę walki z chorobą główną.
Jeżeli natomiast chodzi o klasyczne, bezpośrednie leczenie retinopatii cukrzycowej, to mowa tutaj o zabiegu fotokoagulacji (laseroterapii siatkówki oka). To sposób na rozbicie twardawych wysięków i sposób na zastopowanie dalszego odwarstwiania się siatkówki oka. Bardzo ważne z punktu widzenia chorego jest to, iż ten „straszny” w opisie zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Znieczulenia z kolei wymaga już inny, poważniejszy zabieg – witrektomia. Polega na usunięciu z oka powstałego w nim ciała szklistego, takiego które nie wchłania się samo z siebie. Oba zabiegi ratujące oczy chorych na retinopatię cukrzycową mogą nareperować dotychczasowe zniszczenia i znacznie spotęgować upośledzoną już postępami choroby ostrość widzenia.
W początkowym stadium retinopatii cukrzycowej i jako wsparcie leczenia warto posiłkować się kroplami nawilżającymi o szerokim składzie, które przyniosą ulgę i wezmą udział w regeneracji po zabiegach chirurgicznych i laserowych oka. Jednym z tak kompleksowych preparatów jest Retinacit OMK2, który dzięki obecności m.in. cytykoliny i kwasu hialuronowego, pomaga przywrócić integralność błon komórkowych i zapewnia odpowiednie natłuszczenie, nawilżenie i ochronę powierzchni oka.