
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Podejrzewasz u siebie reumatoidalne zapalenie stawów. Z naszego poprzedniego artykułu znasz już jego objawy
i przyczyny, jednak nie wiesz, kto może wystawić Ci diagnozę. Jaki lekarz? W jaki sposób? Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Teraz się tego dowiesz.
Jeśli dostrzegasz u siebie charakterystyczne objawy: obrzęk i ból stawów, udaj się do lekarza. Tylko kto diagnozuje i leczy reumatoidalne zapalenie stawów? Należy zgłosić się do reumatologa, który zleci odpowiednie badania. Otrzymasz skierowanie na badania z krwi, badanie moczu i płynu stawowego oraz badania obrazowe (prześwietlenie oraz nowsze). O nich za chwilę.
Na podstawie tych badań lekarz potwierdzi bądź wykluczy reumatoidalne zapalenie stawów. Może się bowiem okazać, że obrzęk i ból stawów nie oznacza reumatoidalnego zapalenia stawów, a na przykład reumatyzm. Czym się od siebie różnią?
Bolą Cię stawy, nie możesz ich z rana rozruszać. Czy to jest reumatoidalne zapalenie stawów? A może jednak reumatyzm?
Różnice występują na kilku poziomach. Omówmy charakter obu chorób, początek i zakres:
Reumatoidalne zapalenie stawów i reumatyzm różnią się też na poziomie pojedynczego stawu:
Jak rozpoznaje się reumatoidalne zapalenie stawów? Diagnoza opiera się na wielu badaniach.
Lista badań z krwi jest obszerna. Podstawowa obejmuje między innymi:
Badanie płynu stawowego pomaga odróżnić reumatoidalne zapalenie stawów od innych chorób stawów. Z badań obrazowych najczęściej wykonuje się prześwietlenie rąk i stóp. Niekiedy będzie to rezonans magnetyczny, USG, rzadziej tomografia komputerowa.
Badania to początek rozpoznania reumatoidalnego zapalenia stawów. Diagnoza opiera się na kryteriach EULAR z 2010 roku. Dzięki nim chorobę można rozpoznać na wczesnym etapie. Im szybsza diagnoza, tym skuteczniejsze leczenie.
Od odpowiedzi na pytanie, jak diagnozować, przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: jak leczyć? Reumatoidalne zapalenie stawów wymaga stosowania leków, ale też odpowiedniej diety i rehabilitacji. Niekiedy konieczna jest operacja.
Nowoczesne leki to tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby. Leki biologiczne to m.in. metotreksat. Do grupy leków niebiologicznych zalicza się np. adalimumab. Ich nowoczesność polega na tym, że:
Starsze, ale nieraz wskazane leki to sterydy (a ściślej glikokortykosteroidy) oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (np ibuprofen), paracetamol i opioidy. Leki te stosuje się na początku choroby, w oczekiwaniu na działanie leków modyfikujących przebieg choroby.
Leczenie miejscowe polega na kuracji bezpośredniej stawu zajętego przez chorobę. To na przykład:
A co się dzieje w gabinecie u lekarza? Reumatolog na podstawie zleconych badań, zarówno z krwi, jak i prześwietlenia, USG lub rezonansu, postawi diagnozę. Ma do dyspozycji wiele skutecznych leków i metody operacyjne. Ulżą Ci one w bólu i pomogą wrócić do codziennego życia.
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.