Reumatoidalne zapalenie stawów – co to za choroba
Reumatoidalne zapalenie stawów w przeszłości zwane było gośćcem. Na czym polega?
Jest to po pierwsze choroba przewlekła, czyli towarzysząca choremu przez całe życie. Oczywiście nie w sposób ciągły. Najczęściej objawy narastają, czyli zaostrzają się, a potem następuje remisja. Remisja polega na cofnięciu się objawów, choroba „odpuszcza”.
Po drugie reumatoidalne zapalenie stawów rozwija się podstępnie, ale stosunkowo szybko. Objawy widoczne są już w ciągu kilku tygodni. U co 10 chorego zaś choroba „wybucha” w ciągu kilku dni.
Po trzecie reumatoidalne zapalenie stawów to tak zwana choroba układowa. Co to oznacza? Jak sama nazwa wskazuje, atakuje stawy, jednak nie tylko. Guzki mogą pojawić się w sercu, w płucach, oczach i nerkach, prowadząc do stanu zapalnego.
Reumatoidalne zapalenie stawów – objawy
Reumatoidalne zapalenie stawów daje objawy ogólne, takie jak:
- ból mięśni;
- zmęczenie;
- stan podgorączkowy;
- brak łaknienia;
- utrata masy ciała.
Reumatoidalne zapalenie stawów – to również objawy z narządu ruchu: symetryczny ból i obrzęk oraz poranna sztywność. Choroba atakuje najczęściej stawy kończyn górnych i dolnych. Na początku chory doświadcza symptomów:
- w stawach rąk, stawie łokciowym, stawie ramiennym i barkowo-obojczykowym
- w stawach śródstopno-paliczkowych, w stawie skokowym, stawie biodrowym, stawie kolanowym
- oraz w stawach kręgosłupa.
Najczęściej jednak reumatoidalne zapalenie stawów daje objawy ze stawów nadgarstka. O tym za moment.
Reumatoidalne zapalenie stawów a ciąża i karmienie piersią
Jest kilka aspektów na linii reumatoidalne zapalenie stawów a kobieta. Ciąża, karmienie piersią, antykoncepcja. Fakty mówią same za siebie:
- w ciąży, 75% kobiet już od I trymestru doświadcza ulgi w objawach;
- poród niestety często oznacza nasilenie dolegliwości;
- podobnie karmienie piersią zazwyczaj prowadzi do pogorszenia samopoczucia;
- dobra wiadomość jest taka, że reumatoidalne zapalenie stawów nie powoduje powikłań u ciężarnej i płodu.
Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny
Jeśli zapytasz o przyczyny RZS, odpowiedź brzmi: nie wiadomo. W życiu, kiedy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądzach. A w medycynie? Coraz częściej o immunologii, a konkretnie o autoimmunologii. Na czym ona polega? Tkanki traktowane są błędnie jako wróg. A przeciwko wrogowi organizm wysyła obrońców – przeciwciała. Efektem jest zniszczenie własnych komórek. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów są to, w skrócie rzecz ujmując, komórki stawów.
Co powoduje uruchomienie tej kaskady reumatoidalnego zapalenia stawów? Przyczyny są następujące:
- płeć: kobiety mają mniej szczęścia. Trzy razy częściej zapadają na tę chorobę. Jednak w jakim wieku?
- najczęstszy wiek zachorowania to 4-5 dekada życia. Do okresu menopauzy kobieta jest chroniona przez żeńskie hormony płciowe. Potem ta obrona zanika. Dlatego 4-5 dekada życia to najczęstszy moment, kiedy ujawnia się choroba;
- również zakażenia wirusami i bakteriami mogą powodować niszczenie stawów. Coraz więcej uwagi zwracają bakterie atakujące dziąsła;
- palenie papierosów to większe ryzyko choroby;
- urazy – m.in. złamania kości, uszkodzenia więzadeł oraz zwichnięcia stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów – czy jest dziedziczne?
Tak, jest kilka genów związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jednak czy jest dziedziczne? Geny nie wystarczą, żeby wywołać chorobę. Tak, jeśli masz rodzica chorego na reumatoidalne zapalenie stawów, jesteś bardziej narażony na zachorowanie. Dlatego warto:
- rzucić palenie;
- dbać o swoje kości i stawy;
- troszczyć się o zęby i dziąsła;
- warto też pilnować wagi. Więcej ciała, to większe obciążenie dla stawów.
Przypuśćmy, że jesteś kobietą w okresie menopauzy i Twoja mama ma reumatoidalne zapalenie stawów. Wiesz już, jak obniżyć ryzyko zachorowania. Prawidłowa waga, rzucenie palenia, zdrowe zęby i dziąsła, ostrożność na nartach. Nawet, jeśli nie da to 100% pewności zdrowych stawów, to z pewnością zapewni Ci spokojniejszy sen.