Miód to jeden z najzdrowszych produktów pochodzenia naturalnego. Jego walory prozdrowotne i...
Czytaj dalej...Stanowią zmorę kobiet w ciąży, nastolatków, osób otyłych, czy stosujących ścisłe diety z efektem jojo. Z artykułu dowiesz się, dlaczego powstają, czy są rzadką, a może powszechną przypadłością. Poznasz sprawdzone domowe sposoby na rozstępy, prosto od dermatologa estetycznego. Dowiesz się w końcu, jak im zapobiegać.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Elasti-Q Original. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka powstawania rozstępów. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Simply You Pharmaceuticals a.s.
Rozstępy są efektem rozciągania skóry przez rosnący płód lub tkankę tłuszczową. Tak jest odpowiednio u kobiet ciężarnych i osób otyłych. Jednak rozstępy często dotyczą także osób, których waga jest prawidłowa. Wynikają wtedy z wadliwej budowy tkanki łącznej skóry.
Rozstępy mogą pojawić się:
Rozstępy mogą występować prawie na całej powierzchni skóry, z wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp. Najczęściej jednak obejmują skórę pośladków i górnej części ud. U ciężarnych tworzą się po bokach brzucha oraz na piersiach. Kulturyści mają rozstępy na barkach, natomiast w chorobie Cushinga pierwsze zmiany pojawiają się zwykle w okolicy pach.
Wśród sprawdzonych metod na rozstępy po ciąży, które możesz zastosować sama, wymienia się:
Dzieci i nastolatkowie rosną szybko, czasem w zadziwiającym tempie. Niekiedy skóra „nie nadąża” za wzrostem kości. Wtedy w dole pleców, w okolicy lędźwiowej, równolegle do osi kręgosłupa, pojawiają się rozstępy. Tego rodzaju rozstępy szybko bledną, choć nie zawsze.
Drugą sytuacją, kiedy u dziecka lub nastolatka pojawią się rozstępy, jest choroba Cushinga. Oprócz rozstępów ma też inne charakterystyczne objawy, jak otyłość czy nadciśnienie. Jeśli u dziecka pojawią się te objawy, warto skonsultować się z lekarzem – endokrynologiem dziecięcym.
W leczeniu można zastosować preparaty nawilżające lub kremy na rozstępy dla nastolatków. Jak działają? Spłaszczają i rozjaśniają rozstępy. Jeśli rozstępy przekształcą się w blizny, można sięgnąć po preparaty z kasztanowca.
Rozstępy – kiedy pójść do lekarza
Dermatolog estetyczny jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem rozstępów. Udaj się do niego, jeśli rozstępom nie towarzyszą inne objawy. Jakie metody leczenia może zaproponować?
Z kolei jeżeli rozstępom towarzyszą inne objawy, np. nadciśnienie czy otyłość, warto udać się do endokrynologa. Na podstawie badań będzie mógł wykluczyć chorobowe podłoże rozstępów.
Rozstępy mogą stanowić zmorę nastolatków, postrach kobiet w ciąży oraz osób otyłych. Na szczęście istnieje szereg sprawdzonych metod radzenia sobie z nimi. Niektóre możesz zastosować w domu, inne wymagają specjalistycznego sprzętu. Bez względu na wybrany sposób, pamiętaj, aby wcześniej zasięgnąć porady lekarza.
Miód to jeden z najzdrowszych produktów pochodzenia naturalnego. Jego walory prozdrowotne i...
Czytaj dalej...Kiedy myślisz o jedzeniu z rejonu Morza Śródziemnego, oczami wyobraźni widzisz pizzę,...
Czytaj dalej...Z roku na rok coraz więcej osób, w tym również młodzież, sięga...
Czytaj dalej...