logo_solinea
ból gardła

„Poproszę coś na ból gardła”. Poznaj skuteczne sposoby na ból gardła

Ból gardła jest jedną z najczęstszych dolegliwości, która towarzyszy infekcjom wirusowym i bakteryjnym. To też objaw wynikający z działania zewnętrznych czynników drażniących. Okres jesienno-zimowym sprzyja dolegliwościom gardłowym ze względu na obniżoną odporność organizmu oraz negatywny wpływ suchego
i mroźnego powietrza, dostającego się do gardła podczas mówienia, czy oddychania. Jak dochodzi do powstania bólu gardła? Co stosować na ból gardła?

Spis treści:
faringan
faringan

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Faringan, 5 mg + 1,5 mg, tabletki do ssania. SUBSTANCJA CZYNNA: Każda tabletka do ssania zawiera 5 mg chloroheksydyny dichlorowodorku (Chlorhexidini dihydrochloridum)
i 1,5 mg benzokainy (Benzocainum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka do ssania. Biała lub prawie biała, okrągła, płaska tabletka z kreską dzielącą po jednej stronie, o miętowym zapachu. Linia podziału na tabletce ułatwia tylko jej przełamanie, a nie podział na równe dawki. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Leczenie miejscowe w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej (zapalenie jamy ustnej, zapalenie dziąseł, afty) oraz gardła (zapalenie gardła).1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Faringan, 5 mg + 1,5 mg, tabletki do ssania.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leki. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem
lub farmaceutą.

Dlaczego boli mnie gardło?

Gardło oraz migdałki naturalnie powleka błona śluzowa (śluzówka), zawierająca liczne zakończenia nerwowe, które pozwalają odbierać wrażenia czuciowe tj. uczucie zalegania, ból czy dotyk. Rolą błony śluzowej jest ochrona gardła przed wysychaniem, ułatwianie transportu pokarmu do dalszych odcinków układu pokarmowego oraz zapobieganie wnikania chorobotwórczych patogenów do wnętrza organizmu.

Gardło jest jak otwarte wrota, przez które z łatwością przechodzą najróżniejsze patogeny (np. wirusy i bakterie). Gdy je przekroczą, osiadają na błonie śluzowej, w której panują idealne warunki (wilgoć, ciepło) sprzyjające ich rozwojowi. To sprawia, że łatwo się namnażają i uszkadzają śluzówkę, wywołując podrażnienie nerwów czuciowych, a w konsekwencji ból gardła. Przyczyną jego powstania są nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, lecz również czynniki zewnętrzne, jak dym tytoniowy, suche powietrze czy kurz, które również podrażniają śluzówkę i zakończenia nerwów czuciowych.

Ból gardła – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami bólu gardła są:

 • chorobotwórcze drobnoustroje:
  • wirusy – adenowirusy, rinowirusy, wirusy grypy typu A i B, wirusy Epsteina-Barra, RSV czy wirus opryszczki;
  • bakterie – najczęściej paciorkowiec ropny (Streptococcus pyogenes),
 • czynniki drażniące: suche powietrze, dym papierosowy, kurz, zanieczyszczenia w powietrzu;
 • nadwyrężenie strun głosowych.

Dodatkowo ból gardła może być spowodowany infekcją grzybiczą (grzyby z rodzaju Candida), refluksem żołądkowo-przełykowym lub urazem mechanicznym gardła.

Co stosować na ból gardła?

Na ból gardła najczęściej używane są preparaty do stosowania miejscowego, czyli bezpośrednio do gardła, wśród których znajdują się substancje:

 • wykazujące działanie przeciwbólowe i/lub znieczulające,
 • wspierające leczenie zakażeń dzięki właściwościom: przeciwzapalnym, odkażającym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwwirusowym;
 • przywracające odpowiednie nawilżenie błony śluzowej gardła.

Z racji dostępności różnych form preparatów, ból gardła możemy leczyć poprzez płukanie gardła gotowymi roztworami, stosowanie tabletek do ssania lub używanie sprayów do gardła.

Płukanie gardła

Jednym ze skutecznych sposobów w walce z bólem gardła jest stosowanie gotowych roztworów przeznaczonych do płukania gardła. W ich składzie może znajdować się diklofenak wykazujący działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, którego wskazaniem do stosowania są stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła powstałe w wyniku infekcji wirusowej oraz uszkodzeń mechanicznych. Diklofenak może być stosowany u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 14. roku życia.

Odpowiednie płukanie gardła jest bardzo ważne dla skutecznego działania leku. W tym celu należy odmierzyć podaną w ulotce ilości preparatu i płukać nim jamę ustną przez 30 – 60 sekund, a następnie wypluć. Zabieg ten wykonuje się 2/3 razy dziennie.

diclostim
diclostim

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Diclostim, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania gardła/jamy ustnej. SUBSTANCJA CZYNNA: Każdy ml roztworu do płukania gardła/jamy ustnej zawiera 0,74 mg diklofenaku (Diclofenacum) w postaci diklofenaku sodowego. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Roztwór do płukania gardła/jamy ustnej. Przejrzysty, jasno czerwony, jednorodny roztwór bez zanieczyszczeń mechanicznych, o pH obojętnym (6,7 – 7,3). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Leczenie objawowe stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła (np. objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła, w stanach po zabiegach stomatologicznych, objawów podrażnienia mechanicznego).1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Diclostim, 0,74 mg/ml (0,074%), roztwór do płukania gardła/jamy ustnej.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem
lub farmaceutą.

Tabletki na ból gardła

Wiele osób preferuje tabletki do ssania, ze względu na łatwość ich stosowania. Tabletki do ssania na ból gardła mogą zawierać substancje o działaniu:

 • antyseptycznym (chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyniowy, alkohol 2,4-dichlorobenzylowy, amylometakrezol, chlorchinaldol) – stosowane w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych, a niektóre z nich również w infekcjach wirusowych (chlorek cetylopirydyniowy i amylometakrezol);
 • miejscowo znieczulającym (lidokaina, benzokaina, heksylorezorcynol) – dzięki swojemu działaniu miejscowo odwrażliwiają zakończenia nerwowe zlokalizowane w błonie śluzowej gardła niwelując ból; najczęściej występują w połączeniach z innymi substancjami przeznaczonymi do uśmierzania bólu gardła i jednoczesnym działaniem przeciwdrobnoustrojowym np. benzokaina z chlorheksydyną, lidokaina z chlorkiem cetylopirydyny, lidokaina
  z chlorheksydyną;
 • przeciwbólowym i przeciwzapalnym (flurbiprofen, salicylan choliny, benzydamina) – substancje te wykazują miejscowe działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dodatkowo salicylan choliny i benzydamina należą do substancji przeciwbakteryjnych i mogą być stosowane w infekcjach powodowanych przez te drobnoustroje;
 • nawilżającym (porost islandzki) – obecna w poroście polisacharydy i kwasy porostowe działają osłaniająco na błonę śluzową gardła zapobiegając jej wysuszeniu, a dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu z powodzeniem można stosować je w bólu gardła spowodowanym nadwyrężeniem strun głosowych, suchością czy podrażnieniem.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ARGENTUSSIN_GARDlO_(CZARNA_PORZECZKA)

Spray na gardło

Równie często na ból gardła wybierane są preparaty w postaci sprayu, podawanego  bezpośrednio na błonę śluzową gardła. Po naciśnięciu pompki dozującej uwalniana jest zawartość preparatu w postaci mgiełki. Dodatkowo spray na gardło to wygodna i bezpieczna postać do stosowania u dzieci. 

W sprayach na ból gardła może znajdować się:

 • nanokoloid srebra – stosowany w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, ze względu na swoje antyseptyczne właściwości;
 • flurbiprofen – o działaniu przeciwbólowy i przeciwzapalnym,
 • chlorheksydyna – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
argentin t

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

argentin-t

Domowe sposoby na ból gardła

Oprócz stosowania leków na ból gardła warto wykorzystać też znane od dawna domowe sposoby, które pomogą
w złagodzeniu lub zwalczeniu występującej dolegliwości.

W przypadku bólu spowodowanego wysuszeniem błony śluzowej gardła ważne jest, aby zadbać o jego odpowiednie nawilżenie, np. pijąc mleko z miodem lub napar sporządzony z siemienia lnianego. Takie mikstury naturalnie powlekają śluzówkę, zapobiegając utracie wody oraz łagodzą dolegliwości bólowe.

Do nawilżenia gardła świetnie sprawdzą się inhalacje z użyciem roztworu soli fizjologicznej wzbogaconej o kwas hialuronowy lub ektoinę. Nie tylko zapewnią one odpowiedni stopień nawilżenia, ale również oczyszczą drogi oddechowe i wspomogą regenerację błony śluzowej gardła.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE HIALURONIC

Ból gardła – kiedy udać się do lekarza?

Ból gardła, któremu nie towarzyszą żadne inne objawy, mija samoistnie po kilku dniach i nie wymaga dodatkowej konsultacji lekarskiej. Do lekarza należy zgłosić się w przypadku:

 • wystąpienia gorączki powyżej 38°C,
 • pojawienia się na migdałkach białego nalotu,
 • gdy ból gardła utrzymuje się powyżej 7 dni,
 • wystąpienia silnego bólu gardła u dziecka poniżej 5. roku życia,
 • pojawienia się trudności w oddychaniu i przełykaniu.

Może zainteresować Cię także: 6 sposobów na suchy kaszel 

Literatura:​
 • Red. Paweł Konrad Tuszyński – Zeszyty Apteczne. Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2019
 • Red. Paweł Konrad Tuszyński – Leki pierwszego wyboru. Jak rozpoznać i leczyć najczęstsze schorzenia i dolegliwości, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2020

PODOBNE WPISY