
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Problemy z trawieniem mogą uprzykrzyć nawet te najmilsze chwile spędzone z bliskimi. Z uwagi na fakt, że już niebawem nadejdą świąteczne chwile, warto przypomnieć sobie, co można zrobić w celu poprawy procesów trawiennych – jak działać profilaktycznie, by one nie wystąpiły oraz co na trawienie zaradzić, gdy proces ten zostanie zaburzony. Czy istnieje skuteczna herbata na trawienie? Czy może zawsze przed większym posiłkiem trzeba zastosować enzymy trawienne? Sprawdźmy!
Aby wiedzieć, jak sobie pomóc w razie problemów z trawieniem, warto zrozumieć, na czym ono polega oraz jakie są jego poszczególne etapy. Nie jest to bowiem tak prosty i szybki proces, jak by się nam mogło wydawać. W końcu trawienie warunkuje nasze życie – bez niego nie moglibyśmy przetrwać (z tego też powodu tak ważne jest, by zawsze w chorobach przebiegających ze słabym apetytem lub problemami ze strony układu pokarmowego, jeszcze bardziej zadbać o odpowiednie odżywienie organizmu właściwym pokarmem).
Trawienie z biochemicznego punktu widzenia to proces polegający na hydrolizie – czyli rozkładzie złożonych związków zawartych w pożywieniu, na prostsze, które mogą zostać wchłonięte w odpowiednich miejscach w układzie pokarmowym. Trawienie nie mogłoby przebiegać bez udziału wody (stąd nazwa: hydro-liza), a także enzymów trawiennych, czyli swego rodzaju elementów wspomagających. Za odpowiedni przebieg procesów trawienia odpowiadają: układ pokarmowy i gruczoły trawienne; w procesie tym biorą udział przede wszystkim:
Dzięki różnym funkcjom reprezentowanym przez poszczególne powyższe elementy układu pokarmowego, w procesie trawienia można wyróżnić:
W skrócie – daje on nam życie! A w mniejszym skrócie – proste związki powstałe z rozkładu węglowodanów, białek i tłuszczy zostają wchłonięte w jelicie poprzez tak zwane kosmki jelitowe (wypustki w ścianie jelita), do krwi. W taki oto sposób służą one całemu organizmowi jako „paliwo”. Ale co robić, gdy układ trawienny nie domaga? Jak sobie pomóc?
Trawienie pokarmu może zostać zaburzone przez wiele czynników. Mogą to być na przykład:
Zanim sięgniesz po suplementy lub leki wspomagające trawienie (o czym przeczytasz za chwilę), najpierw zwróć uwagę czy przestrzegasz tych zasad zdrowego trawienia:
Jeśli te „naturalne” sposoby na trawienie pokarmu są Ci znane (i przez Ciebie wykorzystywane), a jednak nadal borykasz się z kłopotami z trawieniem – możesz sięgnąć po dodatkowe rozwiązania:
Zioła i herbaty na trawienie – wykorzystaj napary z takich ziół, jak na przykład: krwawnik, mniszek, mięta, melisa, karczoch;
Ekstrakty ziołowe w formie suplementów, na przykład kapsułki z ekstraktem z karczocha, z sylimaryną, z enzymami roślinnymi (jak bromelaina, papaina);
Suplementy z enzymami – zarówno roślinnymi, jak i trawiennymi. W tym miejscu warto zapamiętać nazwę konkretnego preparatu – suplementu DPP PLUS marki Solinea. To preparat w formie kapsułki – a więc bardzo łatwej do połknięcia i szybko działającej w układzie pokarmowym. Zawiera kompleks enzymów trawiennych – amylaz, proteinaz i lipaz, a także dodatek enzymów roślinnych z ananasa i papai (bromelaina, papaina). Całość dopełnia ekstrakt z kopru włoskiego, który wspomaga układ pokarmowy, zmniejszając produkcję gazów, niwelując wzdęcia, wzmagając produkcję żółci. W jaki sposób działa ten produkt? Wraz z nim dostarczamy sobie dawkę enzymów trawiennych, które bezpośrednio w układzie pokarmowym zwiększają dostępną pulę naszych własnych enzymów. DPP PLUS działa więc wspomagająco na procesy trawienia, zwiększając ich wydajność i skuteczność. A przy tym jest to produkt o niesamowicie przemyślanym i konkretnym składzie. Warto spróbować!
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.