logo_solinea
spray do nosa na zatoki

Spray do nosa na zatoki

Zatoki najczęściej zatykają się w czasie przeziębienia oraz innych stanów zapalnych błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Mogą też towarzyszyć innych schorzeniom, np. polipom w nosie czy alergii. Z kolei często nawracające zatkane zatoki bez kataru mogą świadczyć o krzywej przegrodzie nosowej. Jak złagodzić męczące dolegliwości? I jakie preparaty stosować, żeby bezpiecznie oczyścić zatoki?

Spis treści:
erdosol

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

muconasin

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Muconasin. ZASTOSOWANIE: Upłynnienie i ułatwienie mechanicznego usunięcia wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej zalegającej w jamie nosowej (ostry, podostry i wolno ustępujący nieżyt nosa, przewlekły i śluzowo-skrzepowy nieżyt nosa, naczynio-ruchowy nieżyt nosa) oraz wewnątrz zatok przynosowych (ostre i przewlekłe zapalenie zatok), łagodząc objawy i przebieg ostrych, podostrych i przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Zatkane zatoki – objawy

Symptomy, które najczęściej towarzyszą zatkanym zatokom, to:

 • niedrożność nosa,
 • katar,
 • uczucie rozpierania twarzy,
 • ból głowy, zwłaszcza przy pochylaniu się,
 • pogorszenie lub utrata węchu,
 • kaszel – często towarzyszy chorobom zatok u dzieci.

Spray do nosa na zatoki

Żeby udrożnić zatkane zatoki, trzeba rozrzedzić zalegający w nich gęsty śluz. Można to zrobić przy pomocy sprayu do nosa na zatoki z N-acetylocysteiną oraz hipertonicznym roztworem chlorku sodu. Hipertoniczny roztwór, czyli o wyższym stężeniu niż płyn w komórkach śluzówki nosa. Organizm zawsze stara się wyrównać takie różnice, więc woda wypływa
z nich na zewnątrz, czyli do jam nosa i zatok. Dzięki temu upłynnia zalegający w nich śluz i ułatwia ich oczyszczenie.

N-acetylocysteinę możesz kojarzyć z lekami na mokry kaszel, ale jak się okazuje, świetnie sprawdza się także w leczeniu schorzeń nosa i zatok. Acetylocysteina działa bezpośrednio na śluz –  rozcina wiązania odpowiedzialne za jego lepką konsystencję, co ułatwia jego usunięcie. Dodatkowo zwalcza wolne rodniki, dzięki czemu wspomaga prawidłową pracę układu oddechowego.

Co ciekawe, N-acetylocysteina jest pochodną aminokwasu siarkowego – cysteiny. Dlatego stosując zawierające ją preparaty, możesz wyczuć charakterystyczny zapach siarki. To całkowicie normalne i nie świadczy o zmianie ich właściwości.

A co na zatoki możesz podać dziecku? Hipertoniczne roztwory chlorku sodu do inhalacji stosuje się już u niemowląt,
a w połączeniu z N-acetylocysteiną – od 2. roku życia. Do codziennej higieny i nawilżania nosa świetnie sprawdzi się, dostępna bez recepty izotoniczna
woda morska z ektoiną, którą można stosować już od pierwszego miesiąca życia.

Czy spray do nosa na zatoki uzależnia?

Problem uzależnienia od sprayów do nosa dotyczy preparatów zawierających substancje obkurczające śluzówkę, czyli:

 • ksylometazolinę,
 • oksymetazolinę,
 • nafazolinę.

Takie spraye powinny być stosowane przez maksymalnie 5-7 dni. Dłuższa terapia może upośledzić prawidłowe działanie błony śluzowej nosa. Rozwija się tzw. katar polekowy.

Spraye do nosa obkurczające śluzówkę nie sprawdzą się zbyt dobrze przy zatkanych zatokach. Owszem, zmniejszą obrzęk nosa i ułatwią oddychanie, natomiast nie pomogą oczyścić dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

Z kolei spray do nosa na zatoki rozrzedzający gęsty śluz nie wywołuje uzależnienia. Jest więc dobrą alternatywą dla osób, które często miewają problemy z zatkanymi zatokami. Jednak praktycznie każda substancja używana przez zbyt długi czas, może doprowadzić do miejscowej nadwrażliwości. Dlatego zawsze warto stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na ulotkach.

Jak długo można stosować spray do nosa na zatoki?

Wodę morską z ektoiną możesz stosować codziennie bez ograniczeń czasowych. Nie ingeruje ona w działanie śluzówki nosa, a jedynie ją nawilża. Z kolei preparaty zawierające N-acetylocysteinę stosuje się przez 10 dni, po czym wskazany jest tydzień przerwy. Kurację z hipertonicznym roztworem chlorku sodu i N-acetylocysteiną możesz wykonywać kilkukrotnie
w ciągu roku.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Najlepszym domowym sposobem na zatkane zatoki są inhalacje. Tradycyjnie możesz wykorzystać gorącą wodę i olejki eteryczne, np. eukaliptusowy czy tymiankowy. Pamiętaj, żeby nie dodawać dużej ilości olejku, ponieważ w wysokich stężeniach może on doprowadzić do skurczu oskrzeli. 

Jeśli jednak posiadasz nebulizator, warto go użyć. Dzięki niemu preparat do inhalacji będziesz wdychać w postaci aerozolu, co pozwoli dotrzeć mu w głąb układu oddechowego. W aptece znajdziesz preparaty do inhalacji z:

 • solą fizjologiczną, czyli izotonicznym roztworem chlorku sodu o stężeniu 0,9%,
 • hipertonicznym roztworem chlorku sodu, czyli o wyższych stężeniach, zazwyczaj 3%.

Działa tutaj taka sama zasada, jak w hipertonicznym sprayu do nosa na zatoki. Wyższe stężenie roztworu powoduje napływ wody z okolicznych komórek, co upłynnia wydzielinę i zmniejsza obrzęk śluzówki. Warto więc w przypadku zatkanych zatok sięgać po hipertoniczne roztwory chlorku sodu wzbogacone o kwas hialuronowy lub ektoinę, które zadbają o intensywne nawilżenie błony śluzowej.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE PLUS

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose PLUS. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

W niektórych ampułkach do inhalacji znajdziesz też N-acetylocysteinę. To świetny wspomagacz dla roztworu chlorku sodu. Acetylocysteina działa bezpośrednio na śluz. Rozrywa wiązania odpowiedzialne za przyleganie wydzieliny, dzięki czemu łatwiej jest ją usunąć. Połączenie hipertonicznego roztworu chlorku sodu i N-acetylocysteiny sprawdzi się przy gęstej, trudnej do usunięcia wydzielinie.

mufluil hipertonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

mufluil hipertonic

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil hipertonic. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu chorób układu oddechowego charakteryzujących się nadmierną produkcją gęstej i lepkiej wydzieliny takich jak: ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego powikłania, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ:
Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Czasami N-acetylocysteinie do inhalacji towarzyszy także olejek tymiankowy. Ma on działanie rozkurczowe, antyoksydacyjne i bakteriobójcze. Jeśli stosujesz inhalacje na zatoki z olejkiem tymiankowym, pamiętaj, żeby wykonywać je tylko przy użyciu końcówki donosowej lub maski, przy czym mgiełkę wdychaj tylko nosem.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

MUFLUIL FORTE

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil forte. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń układu oddechowego, kaszlu różnego pochodzenia, objawów przeziębienia lub grypy, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła, chrypki, problemów z oddychaniem w przebiegu choroby refluksowej przełyku, jak również w rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Erbozeta S.p.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Innym składnikiem wspomagającym leczenie zatkanych zatok jest ektoina. To substancja naturalnego pochodzenia, która znalazła zastosowanie m.in. w łagodzeniu objawów alergii. Jej niezwykłe właściwości mogą także pomóc na katar i zatkane zatoki. Ektoina hamuje stany zapalne, silnie nawilża śluzówkę, a także działa ochronnie i stabilizująco na komórki. Możesz ją znaleźć w niektórych aerozolach z wodą morską. Takie połączenie ułatwi oczyszczenie nosa z zalegającej wydzieliny.

ectimer

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ECTIMER

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectimer. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia nieżytu nosa i zapalenia zatok. Preparat redukuje stan zapalny podrażnionej śluzówki nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Jakimi jeszcze domowymi sposobami na zatkane zatoki możesz się wspomóc? Ból głowy złagodzić mogą ciepłe okłady, np. z:

 • ogrzanego na kaloryferze ręcznika,
 • kompresu żelowego wielokrotnego użytku.

Najważniejszy sposób na zatkane zatoki to sen i odpoczynek. Twój organizm musi mieć czas na walkę z chorobą
i regenerację. Podczas snu postaraj się ułożyć głowę na lekkim podwyższeniu, żeby wydzielina mogła swobodnie spływać. Dzięki temu oddychanie będzie łatwiejsze, a sen bardziej efektywny.

Może zainteresować Cię także: Jak działa N-acetylocysteina?

Literatura:​
 • Fokkens, W.J., Lund, V.J., Hopkins C. i wsp. (2020). Zapalenie zatok przynosowych i polipy nosa. Wytyczne europejskie EPOS 2020 – cz. 1. Med. Prakt., 12, 47–62.
 • Mrówka-Kata, K., Kata, D., Namysłowski, G., Banert, K., Mrówka-Kata, P. N., & Namysłowski, P. (2010). Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej, 4(1), 59-64.
 • Jacyszyn, K., Nartowski, K., Pluta, J., Karolewicz, B.  (2014). Ektoina – naturalny ekstraprotektant pozyskiwany z ekstremofilów. Mechanizm działania i zastosowanie w produktach leczniczych i kosmetycznych. Farm Pol, 70(6), 305-311.
 • Čulig, J., Leppée, M., Včeva, A., & Djanic, D. (2010). Efficiency of hypertonic and isotonic seawater solutions in chronic rhinosinusitis. Medicinski Glasnik, 7(2), 116-123.
 • Ambroziak, M., Stanowska, M., & Sikorska-Zimny, K. (2020). Tymianek–roślina o wielu zastosowaniach. Innow. Pielęgniarstwie Nauk. Zdr, 4, 1-12.

PODOBNE WPISY