logo_solinea
alergia zioła

Sterydy i leki antyhistaminowe na alergie? Spróbuj ziół!

Mamy wiosnę! Wyczekiwana przez wielu z nas pora roku niestety może być okresem męczarni dla wszystkich tych, którym dokucza sezonowa alergia. Alergicy niemal zmuszeni są wówczas do sięgania po leki oparte na sterydach oraz antyhistaminowe, a wszystko to, aby móc w miarę normalnie funkcjonować. Nie są one jednak pozbawione skutków ubocznych, ale i tutaj jest nadzieja. Jak wiadomo, natura podobno dysponuje panaceum na niemal wszystkie schorzenia, więc czemu by nie spróbować łagodzenia alergii ziołami?

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ECTOCLARIN

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectoclarin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i leczenie objawów alergicznego nieżytu nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Nie leczą, ale pomagają znosić objawy – a może jednak?

W przypadku alergii słowem-kluczem jest „histamina”. Dokładniej o alergiach dowiecie się z naszych innych wpisów jej poświęconych, tutaj nadmienimy tylko, że w poskramianiu alergii chodzi de facto o to, aby zablokować „wyrzut” histaminy w naszym organizmie. I jak się okazuje, natura ma tutaj co nieco do zaoferowania. Jakkolwiek nie są w stanie same w sobie całkowicie leczyć alergii, to jednak mogą być wydatną pomocą w znoszeniu uporczywych objawów. Po jakie zioła na alergie sięgać?

Pokrzywa

Tu swędzi i tu też. Oczywiście nie mówimy o nacieraniu się żywą rośliną, a o przyjmowaniu jej drogą pokarmową. Otóż pokrzywa ma świetne właściwości przeciwzapalne, co jest nieco dziwne, ponieważ jednocześnie ma dużo histaminy. Pokrzywą jako narzędziem do walki z alergiami powinni się także zainteresować domowi bimbrownicy – nalewki na bazie pokrzywy działają skuteczniej niż np. kapsułki z wyciągiem. Oczywiście zażywane z umiarem. Sama w sobie, pokrzywa świetnie współpracuje z kolejnymi dwoma antyalergicznymi herosami ziołowymi.

Szanta

Stosunkowo mało znana w naszym kraju roślina, a szkoda, bo ma doskonałe właściwości chroniące układ oddechowy. Często można znaleźć ją w smacznych pastylkach, cukierkach oraz syropach – działa wykrztuśnie, pomaga udrażniać oskrzela, wzmacnia organizm i jednocześnie go tonizuje. Pomocna w astmie z racji tego, że rozluźnia mięśnie dróg oddechowych. Przy okazji działa moczopędnie co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Różeniec górski

Zaliczany do adaptogenów. Co to oznacza? Pomaga walczyć ze stresem, zmniejsza skutki jego negatywnego działania
i przywraca prawidłowe funkcjonowanie organizmu w sytuacjach stresowych. Ponadto ma doskonałe właściwości antyhistaminowe, jest świetnym
antyoksydantem i działa wybitnie przeciwzapalnie – jeżeli jest umiejętnie stosowany, zwłaszcza w synergii z innymi adaptogenami. Różeniec pomaga pozbywać się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Wyjątkowo skutecznie działa w połączeniu z szantą i pokrzywą, a to wszystko w postaci nalewek spirytusowych.

Dowiedz się więcej: Alergia – jak sobie z nią radzić?

Lepiężnik

Możemy się założyć, że mało kto z Was słyszał o tej roślinie. I nie macie czego się wstydzić, ponieważ świat medycyny odkrył właściwości lepiężnika stosunkowo niedawno. Został za to zbadany pod kątem właściwości antyalergicznych najdokładniej ze wszystkich ziół i roślin. Co się okazało? Świetnie pomaga w alergiach sezonowych, znosząc uporczywe migreny oraz zapobiegając atakom astmy i łagodząc samą chorobę. Niektóre odmiany lepiężnika mają niestety duże stężenie pewnych szkodliwych dla naszych wątrób alkaloidów. Ale bez obaw, na rynku dostępne są wyciągi z bezpiecznych i przebadanych odmian.

Dziewanna

Sezonowi alergicy mogą rozważyć picie herbatki z tej dość powszechnie występującej rośliny. Znana jest z doskonałych właściwości chroniących układ oddechowy, działając przeciwzapalnie. Ma dużo flawonoidów, śluzów, żywic
i bakteriobójczego olejku eterycznego. Działa osłaniająco na układ oddechowy co przydaje się w
astmie i chorobach oskrzeli.

bezalergii
bezalergii-icons

UWOLNIJ SIĘ OD UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII I POCZUJ ULGĘ

Tymotka łąkowa

W zasadzie nieznana szerzej roślina o potężnym potencjale prozdrowotnym. Pomaga w astmie, rozluźnia drogi oddechowe i niweluje objawy alergii np. w postaci łzawienia z oczu. Co ciekawe, badania wykazały, że tymotka łąkowa może służyć jako substytut klasycznych leków stosowanych na alergię. Często chorzy zażywają ją i jednocześnie mogą przyjmować niższe dawki leków na alergie.

Czosnek

No może nie zioło, ale wspominamy o nim tutaj, ponieważ jego przeciwzapalne właściwości mogą być pomocne w alergii. To zasługa kwercetyny, naturalnie w nim występującej substancji przeciwhistaminowej. Niezależnie od tego czosnek ma na tyle dużo innych właściwości zdrowotnych, że warto go włączyć do swojej diety.

Może zainteresować Cię także: Alergiczne zapalenie spojówek – objawy, rodzaje, leczenie

Literatura:​
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16114089
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18219828
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/

PODOBNE WPISY