logo_solinea
suchy kaszel

Suchy kaszel – przyczyny, objawy, leczenie

Suchy kaszel, czyli ten bez odkrztuszania wydzieliny, może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zwiększa odczuwanie bólu gardła, bywa męczący, a przy silnych napadach nawet i duszący. Skąd się bierze? Co stosować na suchy kaszel?

Spis treści:

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Levosol 60 mg tabletki. SUBSTANCJA CZYNNA: Każda tabletka zawiera 60 mg lewodropropizyny. POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Tabletka. Tabletki koloru białego, okrągłe, obustronnie wypukłe. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Objawowe leczenie nieproduktywnego kaszlu.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl. 1Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Levosol 60 mg tabletki.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.
Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Kaszel – czym jest?

Kaszel jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, mającym na celu usuwanie z dróg oddechowych chorobotwórczych patogenów, ciał obcych (np. kurzu) oraz zalegającej wydzieliny. Ze względu na charakter kaszel dzieli się na mokry i suchy. 

Kaszel mokry, nazywany inaczej kaszlem produktywnym, charakteryzuje się odkrztuszaniem ropnej, gęstej wydzieliny, natomiast w przypadku kaszlu suchego (kaszel nieproduktywny) brak jest plwociny, a występuje jedynie odkasływanie suchego powietrza.

Jak powstaje suchy kaszel?

Suchy kaszel powstaje w wyniku:

  • podrażnienia przez czynniki mechaniczne – pył, kurz, ciało obce itp.;
  • aktywacji receptorów kaszlu znajdujących się w błonie śluzowej dróg oddechowych czyli tchawicy, oskrzelach, nosie, przeponie, nagłośni.

Odebrane bodźce przekazywane są do rdzenia przedłużonego, gdzie wytwarzana jest odpowiedź na nie w postaci kaszlu suchego. Jego mechanizm przebiega w dwóch etapach. W pierwszej fazie dochodzi do głębokiego wdechu i zamknięcia nagłośni, co powoduje wzrost ciśnienia w płucach. Podczas drugiej fazy nagłośnia zostaje otwarta, ciśnienie spada, a z płuc wydostaje się silny strumień powietrza, czyli kaszel.

Przeziębienie?

Poznaj nasze TOP produkty

Przyczyny suchego kaszlu

Głównymi przyczynami suchego kaszlu są:

  • infekcje wirusowe – w wyniku działania wirusów dochodzi do podrażnienia receptorów kaszlowych na skutek uszkodzenia nabłonka błony śluzowej dróg oddechowych;
  • czynniki mechaniczne – np. kurz, pył, smog, zimne powietrze z klimatyzacji lub uwarunkowane pogodą, ciepłe powietrze z grzejników.

Suchy kaszel może występować również w przebiegu występujących chorób do których należą:

  • astma oskrzelowa,
  • refluks przełyku,
  • przewlekłe zapalenie dróg oddechowych np. powstające w wyniku alergii,
  • poinfekcyjna nadwrażliwość płuc,
  • przewlekłe choroby zatok przynosowych,
  • przyjmowanie niektórych leków np. inhibitorów konwertazy angiotensynowej (IKA) takich jak: kaptopryl, lizynopryl czy ramipryl.

Kaszel suchy czy mokry?

Cechą pozwalającą rozróżnić kaszel suchy i mokry jest obecność gęstej, zalegającej wydzieliny.

Jeżeli podczas kaszlu odczuwalny jest „ciężar w płucach”, uczucie zalegania w gardle i towarzyszy temu odkrztuszanie plwociny to mamy do czynienia z kaszlem mokrym. W przypadku kaszlu suchego brak jest zalegającej wydzieliny, którą trzeba odkrztusić, natomiast mogą towarzyszyć mu duszności.

Co na suchy kaszel?

Leki przeciwkaszlowe

W przypadku wystąpienia uporczywego i męczącego suchego kaszlu warto sięgnąć po leki przeciwkaszlowe, które złagodzą odruch kaszlu lub całkowicie go zahamują. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych leków są syropy i tabletki zawierające w swoim składzie butamirat, lewodropropizynę, kodeinę i dekstrometorfan. Działanie tych substancji opiera się na hamowaniu odruchu kaszlu poprzez wpływ na ośrodkowy lub obwodowy układ nerwowy. Ze względu na siłę działania, posiadają ograniczenia w zastosowaniu – kodeina i dekstrometorfan, jako środki opioidowe mogące prowadzić do uzależnienia, stosuje się tylko i wyłącznie u osób dorosłych. Natomiast butamirat i lewodropropizyna należą do substancji nieopioidowych oraz nie posiadają potencjału uzależniającego, dlatego można podawać je również na kaszel suchy u dzieci powyżej 2 roku życia.

NAZWA PRODUKTU LECZNICZEGO: Levosol 6 mg/ml syrop. SUBSTANCJA CZYNNA: 1 ml syropu zawiera: 6 mg lewodropropizyny (Levodropropizinum). POSTAĆ FARMACEUTYCZNA: Syrop. Przejrzysty, przezroczysty do lekko żółtawego, jednorodny roztwór bez mechanicznych zanieczyszczeń. WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Levosol jest wskazany do stosowania w objawowym leczeniu nieproduktywnego kaszlu.1 PODMIOT ODPOWIEDZIALNY POSIADAJĄCY POZWOLENIE NA DOPUSZCZENIE DO OBROTU: Solinea Sp. z o.o. Sp. K.; Elizówka 65, 21-003 Ciecierzyn; Tel. 81 463 48 82; Faks 81 463 48 86; e-mail info@solinea.pl.
1
Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego Levosol, 6mg/ml syrop.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania.
Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Substancje naturalne na suchy kaszel

Innym sposobem na złagodzenie suchego kaszlu jest przyjmowanie substancji pochodzenia naturalnego – śluzów i ektoiny.

Występujące w surowcach roślinnych śluzy w organizmie ulegają przemianie wytwarzając nowe związki, które trafiając do dróg oddechowych powlekają i chronią błonę śluzową gardła oraz krtani przed podrażnieniem, a dodatkowo znoszą odruch kaszlowy. Substancjami zawierającymi substancje śluzowe i występującymi w preparatach aptecznych są: porost islandzki, kwiat malwy czarnej i dzikiej, korzeń prawoślazu lekarskiego lub liść podbiału.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

SYROP ISLANDZKI

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Syrop Islandzki. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie suchego kaszlu i chrypki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Ektoina dzięki zdolności łączenia się z cząsteczkami wody zawartymi w błonie śluzowej elementów układu oddechowego, tworzy na ich powierzchni ochronną powłokę, zapobiegając podrażnieniom, w wyniku których dochodzi do suchego kaszlu. Substancję tę możemy znaleźć w preparatach w postaci sprayu do gardła, pastylek do ssania czy roztworów do inhalacji.

Ze względu na naturalne pochodzenie powyżej przedstawionych substancji mogą być stosowane u dzieci, dorosłych, starszych, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Preparaty do inhalacji

W suchym kaszlu równie dobrze sprawdzą się inhalacje wykonane za pomocą nebulizatora lub inhalatora. W tym celu można zastosować: sól izotoniczną, sól z dodatkiem kwasu hialuronowego lub sól z dodatkiem ektoiny, które nawilżając gardło łagodzą powstałe podrażnienia i towarzyszący odruch kaszlu.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

NEBU-DOSE HIALURONIC

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: NEBU-dose HIALURONIC. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii inhalacyjnej w celu ułatwienia ruchu wydzielinie w drogach oddechowych, aby poprawić komfort oddychania. Zalecany dla pacjentów cierpiących na zapalenie oskrzelików, ostre zapalenie oskrzeli, mukowiscydozę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

W przypadku braku urządzenia do inhalacji, można wykorzystać domowy sposób, czyli przygotowanie tzw. parówki poprzez zagotowanie wody z dodatkiem soli. Istnieje jednak ryzyko poparzenia się gorącą parą wodną, dlatego taką inhalacja należy wykonywać ostrożnie i upewnić się, że temperatura pary nie zrobi nam krzywdy. 

Domowe sposoby na suchy kaszel

Od dawien dawna nasze babcie i prababcie przygotowywały specjalne domowe syropy, które stosowały na wszelakie dolegliwości towarzyszące przeziębieniu. Należą do nich syrop z cebuli oraz syrop z pędów sosny, które dzięki swoim aktywnym składnikom łagodzą suchy kaszel oraz wzmacniają odporność, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym.

Suchy kaszel – kiedy udać się do lekarza?

Suchy kaszel występujący w przebiegu łagodnej infekcji jest niegroźny i zazwyczaj przechodzi samoistnie. Czasami wraz z nim występują inne objawy, które mogą wskazywać na dużo poważniejsze problemy. Zalicza się do nich:

  • świszczący oddech,
  • krwioplucie,
  • duszący i męczący kaszel,
  • wymioty,
  • problemy z oddychaniem,
  • ból w klatce piersiowej,
  • suchy kaszel utrzymujący się powyżej 10 dni.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu pogłębienia diagnozy i odnalezienia źródła suchego kaszlu. Również w przypadku występowania suchego kaszlu u dzieci, należy skonsultować się z lekarzem, aby nie doszło do zaostrzenia infekcji.

Może zainteresować Cię także: 6 sposobów na suchy kaszel

Literatura:​
  • Red. Paweł Konrad Tuszyński – Przeziębienie i grypa z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo farmaceutyczne, Kraków 2019
  • Red. Wojciech Kostowski, Zbigniew Herman – Farmakologia. Podstawy farmakoterapii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2010
  • Red. Waldemar Janiec – Kompendium farmakologii, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2021
  • Red. Stanisław Kohlmüzner – Farmakognozja, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013
  • Red. Eliza Lamer-Zarawska – Fitoterapia i lek roślinny, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2013
  • Aleksandra Undrunas, KrzysztofKuziemski – Uporczywy kaszel — trudności diagnostyczno-terapeutyczne w codziennej praktyce lekarskiej, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 4, 149–15.

PODOBNE WPISY