logo_solinea
uzależnienie od kropli do nosa

Uzależnienie od kropli do nosa – mamy na to rozwiązanie

Czy istnieje uzależnienie od kropli do nosa? Z pozoru brzmi to nierealnie – przecież to tylko małe psiknięcie na śluzówkę. Okazuje się, że tak niewinny na pierwszy rzut oka preparat może zadziałać jak narkotyk i przyzwyczaić do siebie na długie miesiące. Co uzależnia w kroplach do nosa? Jak można tego uniknąć? I czy istnieją bezpieczne krople do nosa?

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ECTORHIN

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectorhin. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia objawów nieżytu nosa i zapalenia zatok. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Czy krople do nosa uzależniają?

Krople do nosa to bardzo szerokie pojęcie. Mogą zawierać całą gamę substancji aktywnych o różnych kierunkach działania. Co ważne – wszystkie krople do nosa są bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta.

Czy da się przedawkować krople do nosa? Niektóre z nich tak. Skutki tego przedawkowania są poważne – uzależnienie od kropli do nosa. Przyzwyczajają do siebie śluzówkę nosa, przez co nie potrafi ona później prawidłowo pracować samodzielnie.

Co uzależnia w kroplach do nosa? To tzw. substancje sympatykomimetyczne:

 • ksylometazolina,
 • oksymetazolina,
 • nafazolina.

Krople do nosa z tymi składnikami obkurczają naczynia krwionośne w śluzówce. Dzięki temu łagodzą stan zapalny, a także zmniejszają obrzęk i produkcję wydzieliny. Pomagają na katar niezależnie od jego przyczyny, dlatego są tak chętnie stosowane. 

Te krople do nosa bezpiecznie można używać przez 5-7 dni. Efektem dłuższej kuracji będzie uzależnienie od kropli do nosa.
Jak to się dzieje?
Kiedy wywołany przez krople skurcz naczyń ustępuje, do śluzówki nosa napływa zwiększona ilość krwi. Wraca obrzęk, przekrwienie i… katar. Łatwo w takiej sytuacji wpaść w błędne koło. Nos się zatkał, więc sięgamy po krople do nosa. Które co prawda pomagają, ale też nasilają blokadę. To zjawisko to tzw. katar polekowy.

Skutki uzależnienia od kropli do nosa – katar polekowy

Często zdarza się, że po przebytym przeziębieniu katar zostaje na dłużej. Stosujemy wtedy krople do nosa
z ksylometazoliną, żeby nie męczyć się w pracy czy podczas snu. Tymczasem to właśnie te preparaty nasilają uciążliwe objawy.

Katar polekowy często jest mylony z alergią czy przewlekłym zapaleniem zatok. Zdarza się także u dzieci, kiedy rodzice zbyt długo aplikują im krople do nosa. Jedynym sposobem, aby go uniknąć, jest stosowanie się do zaleceń producenta.

Jednak katar polekowy to nie jedyny skutek przewlekłego stosowania kropli do nosa z ksylometazoliną. Błona śluzowa stopniowo się niszczy. Zanikają rzęski stanowiące barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami. Następuje zwłóknienie nabłonka. W skrajnych przypadkach może dojść do perforacji przegrody nosa. Pomiędzy nozdrzami wytwarza się dziura, która nie tylko zaburza prawidłowy przepływ powietrza, ale może spowodować deformację nosa.

Jakie są objawy uzależnienia od kropli do nosa?

 • Stopniowa konieczność zwiększania częstotliwości i dawek kropli do nosa.
 • Uczucie zatkanego nosa powraca po odstawieniu kropli.
 • Bez kropli do nosa nie można normalnie oddychać.
 • Ciągłe uczucie suchości błony śluzowej nosa, jamy ustnej i gardła.
 • Zaburzenia węchu.
 • Mogą pojawić się niewielkie krwawienia z nosa spowodowane przesuszeniem śluzówki.

Jak wyjść z uzależnienia od kropli do nosa?

Najważniejsze to jak najszybciej odstawić krople do nosa z ksylometazoliną i jej pochodnymi. Przy czym nie zaleca się gwałtownie przerywać ich stosowania – wywoła to obrzęk i blokadę nosa. Najlepiej stopniowo zmniejszać częstotliwość
i dawki kropli. Z czasem można przejść na niższe stężenia przeznaczone dla dzieci.

W trakcie odstawienia warto nawilżać błonę śluzową przy pomocy np. wody morskiej, kropli do nosa z ektoiną, pantenolem czy kwasem hialuronowym. W najgorszych momentach można wspomóc się tabletkami z pseudoefedryną, która również obkurcza śluzówkę nosa.

Skuteczną metodą okazało się stosowanie sterydu donosowego – mometazonu. Jest on dostępny bez recepty jako lek
na alergiczny nieżyt nosa. Badania wykazały, że stosowanie mometazonu zmniejsza obrzęk śluzówki także u pacjentów uzależnionych od kropli do nosa. Przed rozpoczęciem takiej kuracji warto skonsultować się z lekarzem.

ectimer

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ECTIMER

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectimer. ZASTOSOWANIE: Profilaktyka i wspomaganie leczenia nieżytu nosa i zapalenia zatok. Preparat redukuje stan zapalny podrażnionej śluzówki nosa. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Ile trwa odwyk od kropli do nosa?

Uzależnienie od kropli do nosa należy do grupy uzależnień fizycznych. To taki sam mechanizm jak w przypadku alkoholu czy nikotyny. Stosowanie kropli z ksylometazoliną jest wręcz niezbędne do prawidłowego oddychania, a  ich odstawienie wywołuje nieprzyjemne efekty.

Teoretycznie, gdyby odstawić krople do nosa z dnia na dzień, błona śluzowa potrzebuje ok. 2-4 tygodnie na regenerację. Oczywiście przy założeniu, że nie doszło do jej trwałego uszkodzenia. Niestety, jak przy wszystkich uzależnieniach, wiele zależy od silnej woli. Taki odwyk może trwać od kilku tygodni do nawet roku.

Jeśli dotychczasowe wysiłki pozostają bezskuteczne, warto zgłosić się do lekarza. Czasem niezbędna może się okazać także terapia u psychologa lub psychiatry.

Poznaj bezpieczne krople do nosa

Bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem na katar jest woda morska. W jaki sposób udrożnia nos?

Jej hipertoniczny roztwór ma wyższe ciśnienie osmotyczne niż płyny w komórkach. Organizm chce wyrównać tę różnicę ciśnień. Woda wypływa więc z komórek błony śluzowej nosa w kierunku wyższego stężenia, czyli do nozdrzy. W ten sposób zmniejsza się obrzęk śluzówki i upłynnia katar.

Żeby wzmocnić to działanie, można wybrać hipertoniczne krople do nosa z dodatkiem ektoiny. To substancja naturalnego pochodzenia, która znana jest ze swoich silnych właściwości nawilżających. Oprócz tego ektoina działa też przeciwzapalnie. Wycisza receptory, których pobudzenie napędza kaskadę stanu zapalnego.

Co ważne, zarówno woda morska, jak i ektoina są bezpieczne. Krople do nosa z tymi składnikami nie powodują uzależnienia. Można je stosować kilka razy dziennie i nie ma ograniczeń czasowych. Dlatego sprawdzą się także u osób zmagających się z alergią.

Z pozoru niewinne krople do nosa mogą stworzyć niemały problem. Dlatego zawsze warto stosować się do dawkowania wypisanego w ulotce. Dotyczy to zresztą wszystkich leków. To substancje o sporym wpływie na organizm, nawet jeśli są stosowane jedynie miejscowo.

Może zainteresować Cię także: Suchy kaszel – przyczyny, objawy, leczenie

Literatura:​
 • Dąbrowski, P. (2017). Nasal obstruction–causes, diagnosis, and treatment. Lekarz POZ, 3(1), 19-28.
 • Michalik, M., Podbielska-Kubera, A., & Dmowska-Koroblewska, A. (2018). Nasal septum perforation–new treatment methods. New Medicine, 3, 95-113.
 • Tas, A., Yagiz, R., Yalcin, O., Uzun, C., Huseyinova, G., Adali, M. K., & Karasalihoglu, A. R. (2005). Use of mometasone furoate aqueous nasal spray in the treatment of rhinitis medicamentosa: an experimental study. Otolaryngology–Head and Neck Surgery, 132(4), 608-612.
 • Bania, A., Rogowski, M. (2013). Regeneracja błony śluzowej nosa po infekcji. Medycyna Biologiczna, 1, 24-26.
 • Čulig, J., Leppée, M., Včeva, A., & Djanic, D. (2010). Efficiency of hypertonic and isotonic seawater solutions in chronic rhinosinusitis. Medicinski Glasnik, 7(2), 116-123.
 • Casale, M., Moffa, A., Carbone, S., Fraccaroli, F., Costantino, A., Sabatino, L., … & Rinaldi, V. (2019). Topical Ectoine: a promising molecule in the upper airways inflammation—a systematic review. BioMed Research International, 2019.

PODOBNE WPISY