Czym jest infekcja intymna?
Infekcje intymne to schorzenia rozwijające się w obrębie kobiecych dróg rodnych. Stan ten często wywoływany jest przez bakterie, grzyby oraz przez rzęsistka pochwowego, które powodują zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Dolegliwości, które najczęściej towarzyszą kobietom to przede wszystkim:
- świąd,
- pieczenie,
- bolesność oraz dyskomfort odczuwany w okolicach warg sromowych,
- upławy, które w zależności od przyczyny infekcji mogą być:
- biało-szare, jednorodne (infekcja bakteryjna),
- białe, gęste i serowate (infekcja grzybicza),
- żółto-zielone, pieniste (rzęsistkowica),
- nieprzyjemny, rybi zapach z okolic intymnych (w przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym),
- problemy z oddawaniem moczu.
W pochwie kobiety żyje kilkaset rodzajów mikroorganizmów i w zasadzie niewielka ich część może wywołać infekcję. Prawidłowym środowiskiem flory bakteryjnej są dominujące pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), które wpływają na utrzymanie prawidłowego pH w pochwie. Podczas infekcji intymnych bakterie i grzyby odpowiedzialne za odczuwany dyskomfort to m.in. drożdżaki oraz pałeczki E.coli, które zaburzają równowagę i wpływają na rozwój nieprzyjemnych dolegliwości. Leczenie zwykle opiera się na farmakoterapii oraz dbaniu w odpowiedni sposób o higienę. Warto wiedzieć, że infekcje mogą zdarzyć się w każdym momencie naszego życia, jednak najbardziej narażone są na nie Panie w okresie rozrodczym do wczesnych lat 40.
Objawy infekcji intymnej
Infekcja intymna często potrafi przysporzyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie. Wpływa na samopoczucie i niejednokrotnie wyłącza nas kobiety z życia towarzyskiego na rzecz komfortu, jaki daje odpoczynek w zaciszu domowym. Dolegliwości, które się pojawiają oraz stopień ich nasilenia zależy w głównej mierze od czynnika, który wywołuje dane schorzenie. W przypadku infekcji grzybiczych alarmujące objawy, na które warto zwrócić uwagę to upławy przypominające swoją konsystencją i kolorem wygląd twarogu (białe, serowate). W takich przypadkach możesz też odczuwać dyskomfort związany ze swędzeniem, bólem, pieczeniem pochwy oraz zwiększoną wydzieliną.
Te dolegliwości idą w parze z obrzękiem okolic intymnych, a nawet suchością w pochwie. W odróżnieniu od infekcji bakteryjnych objawy zwykle pojawiają się nagle, gdzie w przypadku tych pierwszych symptomy, które opisałam powyżej, pojawiają się stopniowo i — co ważne — mogą przebiegać na samym początku bezobjawowo. Od infekcji grzybiczych, bakteryjne zapalenie pochwy możesz odróżnić na podstawie upławów — mają one bardziej wodnistą konsystencję oraz nieprzyjemny i często opisywany przez kobiety rybi zapach.
Dość często zdarzają się również mieszane infekcje intymne (bakteryjno-grzybicze), co sprawia, że ciężko jest jednoznacznie stwierdzić po objawach, z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.
Leki bez recepty na infekcje intymne
Infekcja intymna to dolegliwość, którą warto skonsultować ze specjalistą, dzięki czemu zyskasz pewność, że pomoże Ci dobrać odpowiednio dopasowane leczenie. Zawsze istnieje ryzyko, że nieleczone zakażenia mogą przejść na dalsze odcinki układu rodnego. W zależności od przyczyny infekcji intymnej (bakterie, grzyby, rzęsistek pochwowy) istnieją preparaty, które możesz kupić bez recepty.
W przypadku infekcji o podłożu grzybiczym warto sięgnąć po preparaty OTC do stosowania miejscowego (w postaci kremu lub globulek) zawierające klotrimazol lub fentikonazol. Jeśli nie widać braku poprawy, infekcja powróciła lub doszło do jej zaostrzenia należy udać się do lekarza ginekologa, który dobierze odpowiednie leki dostępne na receptę.
Infekcja intymna o podłożu bakteryjnym wymaga wdrożenia antybiotykoterapii z wykorzystaniem metronidazolu (zalecane jest podawanie dopochwowe), klindamycyny lub nifuratelu. Są to preparaty dostępne na receptę w postaci kremów, maści, tabletek dopochwowych lub doustnych.
Jeżeli odczuwasz suchość, swędzenie i pieczenie przyczyniające się do ogólnego dyskomfortu i złego samopoczucia, pomocny może okazać się Ectifem występujący w postaci żelu lub globulek. Ectifem szczególnie zalecany jest do łagodzenia wspomnianych objawów (suchość, swędzenie lub pieczenie), a dzięki zawartości ektoiny — łagodzi stan zapalny, nawilża i pomaga zmniejszyć atrofię pochwy. W rezultacie wspomaga szybszy proces regeneracji, który często doskwiera nam kobietom dniami, a niekiedy i tygodniami. Dlatego jeżeli często zdarza Ci się mieć infekcje intymne, warto mieć go zawsze pod ręką.
Zalecane jest, żeby w czasie trwającej infekcji intymnej powstrzymać się od kontaktów seksualnych, aby nie doprowadzić do zaognienia stanu zapalnego. Niezależnie od typu infekcji na pewno warto stosować probiotyki ginekologiczne — je również dostaniesz bez recepty. Możesz je kupić w formie doustnej lub dopochwowej (w postaci globulek). Aby utrzymać odpowiednią homeostazę układu moczowo-płciowego warto stosować takie probiotyki jak np. Intifem. Dzięki niemu uzupełnisz codzienną dietę o bakterie kwasu mlekowego, które mają ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku leczenia antybiotykami, czy podczas przyjmowania antykoncepcji.
Domowe sposoby na infekcje intymne
Infekcje intymne w bardzo wielu przypadkach da się łagodzić domowymi sposobami. Najważniejsze, aby zadbać o codzienną profilaktykę i rutynę, która pomoże Ci zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości.
- dbaj o codzienną higienę okolic intymnych — pamiętaj m.in. o podcieraniu w kierunku: od przodu do tyłu;
- zadbaj o prawidłową mikroflorę i pH pochwy stosując probiotyki ginekologiczne zawierające bakterie kwasu mlekowego;
- stosuj preparaty zapewniające nawilżenie oraz zmniejszające podrażnienie błony śluzowej pochwy, co zapewni ochronę i wspomoże regenerację błony śluzowej pochwy;
- unikaj nagłych zmian temperatur — problem ten dotyczy zwłaszcza pory letniej, kiedy to w większości pomieszczeń uruchomiona jest klimatyzacja;
- unikaj korzystania z publicznych basenów, sauny czy solarium, zwłaszcza jeśli infekcja intymna na nawracający charakter;
- owłosienie w okolicach bikini usuwaj przy pomocy delikatnych kremów lub wosków do depilacji;
- noś przewiewną, wygodną, najlepiej bawełnianą bieliznę;
- nie korzystaj z produktów zapachowych (mydła, dezodoranty) w okolicy miejsc intymnych;
- kąpiele w wannie zamień na prysznic;
- zadbaj o prawidłową dietę oraz nawadnianie organizmu.
Infekcja intymna – kiedy udać się do lekarza?
Leki bez recepty na infekcje intymne w wielu sytuacjach są nieocenionym remedium na dokuczające dolegliwości kobiece. Jednak żeby odpowiednio działały, trzeba posiadać wiedzę niezbędną do ich prawidłowego stosowania. Jeżeli masz dobry kontakt ze swoim ciałem i potrafisz sama rozpoznać u siebie objawy to już połowa sukcesu! Najważniejsza jest obserwacja. W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym warto wykonać badanie ogólne moczu wraz z posiewem, które będzie podstawą do rozpoznania i dobrania odpowiedniego leczenia. Nie warto brać antybiotyku nie wiedząc co konkretnie leczymy, dlatego zawsze pytaj swojego lekarza: Na jakie bakterie przepisuje mi Pan/Pani ten lek? Pamiętaj, że badania to podstawa, ponieważ jeżeli coś faktycznie zostanie wykryte, będziesz mieć potwierdzenie w wynikach. Czasami jednak okazuje się, że leki bez recepty w połączeniu z domowymi sposobami są zupełnie wystarczające.
Do alarmujących objawów, które powinny Cię skłonić do wizyty są m.in.: silne bóle brzucha, krwiomocz, gorączka, wymioty. Samodzielne leczenie wspomnianych objawów może pogorszyć stan zdrowia i wydłużyć proces leczenia.
Może zainteresować Cię także: Probiotyk ginekologiczny a zdrowie intymne