Cukrzyca ciążowa dotyka nawet 18% kobiet na świecie. Dowiedz się, dlaczego cukrzyca...
Czytaj dalej...Gdy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, to zupełnie normalne, że zastanawiasz się nad tym, czy Twoje dziecko ma wszystko, czego potrzebuje. Jedną z takich rzeczy dla noworodka są niezbędne składniki odżywcze. W końcu rośnie on w astronomicznym tempie, podwajając swoją wagę urodzeniową w ciągu pierwszych 4 do 6 miesięcy życia. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym witamina D3. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważna.
Ta witamina, a w zasadzie prohormon, jest kluczowa dla rozwijającego się organizmu. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ witamina D sprawia, że organizm lepiej przyswaja wapń z jedzenia, a tym samym pomaga budować mocne kości. W czym tkwi jednak problem?
Trudno uzyskać odpowiedni poziom witaminy D3
Problem, a raczej wyzwanie polega na tym, że witamina D3 nie występuje naturalnie w zbyt wielu produktach spożywczych. A choć brzmi to jak coś sprzecznego z intuicją, mleko matki nie zawiera wystarczająco dużo witaminy D3, aby zaspokoić potrzeby maluszka.
Według badań matki karmiące, które przyjmują 4000 IU witaminy D3 dziennie, produkują mleko, które zawiera 400 IU witaminy D3 w jednym litrze. Jednakże noworodki rzadko kiedy są w stanie zjeść aż tyle. Poza tym ta metoda nie jest zalecana przez specjalistów, ponieważ nigdy nie wiadomo do końca, ile witaminy D3 jest w Twoim mleku.
Co więcej, nawet mleko modyfikowane nie ma w sobie wystarczająco dużo witaminy D3, ponieważ noworodki nie są w stanie wypić go aż tak dużo.
W związku z tym, niezależnie od faktu, czy karmisz piersią, czy maluch je z butelki, uzupełnianie poziomu witaminy D3 to konieczność.
Skóra potrafi sama wyprodukować wystarczającą ilość witamina D3, w zależności od zapotrzebowania. Jednak jest to niemożliwe u noworodków. Według zaleceń pediatrów należy chronić ich przed słońcem za pomocą ubrania, kapeluszy i wysokiego filtra UV. Takie zachowanie chroni przed wystąpieniem u nich raka skóry, ale z kolei uniemożliwia produkcję witaminy D3.
Według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej wraz z panelem ekspertów noworodki potrzebują 400 IU (jednostek) witaminy D3 dzienne. Podobną opinię wydał Polski Instytut Żywności i Żywienia oraz stowarzyszenia w Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii.
Po ukończeniu roku do jedenastych urodzin zalecana dzienna dawka wzrasta do 600-1000 IU witaminy D3, a następnie do 800-2000 IU do czasu osiągnięcia pełnoletności.
To ważne, aby podawać noworodkowi wystarczającą ilość witaminy D3, nie tylko ze względu na to, że pomaga ona we wchłanianiu wapnia i budowaniu mocnych kości. Witamina D3 przyśpiesza również wzrost komórek, funkcje nerwowo-mięśniowe i funkcjonowanie układu odpornościowego.
Niemowlęta z niskim poziomem witaminy D3 są narażone na to, że będą mieć słabe kości. Może prowadzić to do wielu chorób układu kostno-stawowego, w tym do krzywicy. Co to jest? To choroba dziecięca, w której kości miękną, przez co stają się podatne na złamania.
Poza tym budowanie mocnych kości w pierwszych miesiącach i latach życia pomaga chronić je w okresie nastoletnim, w dorosłości i na starość.
Badania pokazały, że niedobór witaminy D3 zwiększa ryzyko chorób serca, chorób autoimmunologicznych, a nawet nowotworów.
W związku z tym zapewnienie noworodkowi, niemowlęciu, dziecku i nastolatkowi odpowiedniego poziomu witaminy D3 stanowi najlepszą polisę na zdrowie. Lepszą od jakichkolwiek produktów obecnych na rynku.
Czy to nie właśnie marzenie każdego rodzica? W końcu możesz dbać o dziecko i zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju, ale problemy zdrowotne mogą sprawić, że nie będzie mógł w pełni z nich skorzystać.
Na rynku istnieje specjalna forma witaminy D3 dla niemowląt i dzieci w postaci wygodnych do podania kropel, które możesz podawać od pierwszego dnia życia.
Jednym z takich preparatów jest Algabion DHA+D, który prócz witaminy D, zawiera także bogaty w kwas DHA olej z mikroalg Schizochytrium sp.
Może zainteresować Cię także: DHA z alg morskich – rewolucyjna forma DHA nie tylko dla wegan
Cukrzyca ciążowa dotyka nawet 18% kobiet na świecie. Dowiedz się, dlaczego cukrzyca...
Czytaj dalej...Alergia dotyka aż 1,4 miliarda (!) ludzi na całym świecie i to...
Czytaj dalej...Krzem w ludzkim organizmie występuje w ilościach śladowych, ale pełni istotne role:...
Czytaj dalej...