Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś...
Czytaj dalej...W tym roku, jak zawsze w ostatni weekend marca, w nocy z sobotę na niedzielę znów przestawimy zegarki. Godzina 2:00 stanie się 3:00, a to znaczy, że „stracimy” całe 60 minut! Choć to pozornie niewiele, zmiana czasu z zimowego na letni dla wielu osób oznacza ciągnące się tygodniami problemy ze snem, nieustanne zmęczenie, trudności
z koncentracją i rozdrażnienie. Dla osób stosujących diety redukcyjne i tych, które z powodów zdrowotnych muszą jeść o ściśle określonych porach, przestawienie zegarków może wiązać się także z rozregulowaniem rytmu dobowego i zaburzeniami apetytu. Dlaczego w ogóle zmieniamy czas i co możemy zrobić, żeby nie odczuć tego zbyt boleśnie?
Pierwszym pomysłodawcą przestawiania zegarków dwa razy w ciągu roku był jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, Benjamin Franklin, który sądził, że ludzie będą pracować bardziej efektywnie, kiedy wcześniej będą kłaść się spać i wstawać. Swoje stanowisko zaprezentował w naukowym dokumencie już w połowie XVIII wieku, jednak ze względu na fakt, iż przedstawił zbyt mało argumentów, ten pomysł nie spotkał się z aprobatą.
Kolejnym politykiem, który wpadł na pomysł wprowadzenia czasu zimowego i letniego był Brytyjczyk, William Willett, który potrzebę zmiany argumentował możliwością oszczędzenia znacznej sumy pieniędzy na oświetleniu, jednak nie udało mu się przekonać większości rządu.
Pierwszym narodem, który zdecydował się na przestawienie zegarków, byli Niemcy. Zmiana czasu związana była z kwestiami ekonomicznymi i logistycznymi i wprowadzono ją w kwietniu 1916 roku, w połowie I wojny światowej. Przykład z Niemców szybko wzięli Anglicy, a później także Amerykanie. Obecnie czas letni i zimowy stosuje aż 70 państw na świecie!
W Polsce zmiana czasu uwarunkowana była sytuacją polityczną. Zegarki przestawiliśmy po raz pierwszy w 1919, a następnie z trwającymi po kilka lat przerwami robiliśmy to od czasów okupacji hitlerowskiej aż do 1964 roku. Coroczne, regularne zmiany czasu w Polsce trwają dopiero od 1977 roku.
Początkowo zmiana czasu uzasadniona była kwestiami ekonomicznymi. Skłonienie ludzi do wykorzystywania w pełni światła dziennego miało umożliwić oszczędność środków, które trzeba byłoby przeznaczyć na oświetlenie domów i miast. Miało to duże znaczenie dla rolników
i pracowników fabryk, którzy musieli stawić się w pracy o bardzo wczesnych godzinach porannych. Współcześnie jednak zmieniła się nie tylko struktura zatrudnienia, lecz także nasz tryb życia. Kładziemy się spać znacznie później niż jeszcze kilka dekad temu. Coraz więcej osób pracuje także zdalnie i nie musi meldować się na stanowisku pracy o ściśle określonej porze.
Być może zatem przestawianie zegarków ma więcej wad niż zalet?
Niestety to, czy przestawiamy zegarki, czy nie, nie jest zależne od nas. Jedyne, co możemy zrobić, to nauczyć się radzić sobie z przykrymi i uciążliwymi dla wielu z nas skutkami tej zmiany.
Czy tego chcemy, czy nie, nie możemy uniknąć zmiany czasu. Jeśli pracujesz zdalnie, jesteś w komfortowej sytuacji. Jeśli nie – jedyne, co możesz zrobić, to zastosowanie się do kilku prostych rad, dzięki którym Twój organizm szybciej przystosuje się do nowej rutyny.
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś...
Czytaj dalej...“Blue Monday”, czyli niebieski poniedziałek, określany jest jako najbardziej depresyjny dzień w...
Czytaj dalej...Rany, otarcia, oparzenia i skaleczenia to codzienność wielu rodziców. Jednak o ile...
Czytaj dalej...