Wypadanie włosów – kiedy naprawdę jest to problemem?
Nasze włosy wypadają stale, a na ich miejscu pojawiają się nowe. Zdrowy człowiek traci dziennie około 50-100 włosów. Jeżeli w Twoim przypadku ta liczba jest większa lub wypadanie włosów nasiliło się nagle, być może Twój organizm daje Ci w ten sposób znać o tym, że dzieje się coś, co powinno Cię zaniepokoić.
Wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyn wypadania włosów może być mnóstwo. Najczęstsze z nich to niewłaściwa dieta i niektóre niedobory pokarmowe, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadmierny stres, przemęczenie oraz pielęgnacja niedopasowana do potrzeb skóry głowy.
- Niezbilansowana dieta
To, co każdego dnia kładziemy na swój talerz, ma ogromny wpływ na stan naszej skóry, paznokci i włosów. Jeśli zmagasz się z wypadaniem włosów, być może w Twojej diecie brakuje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminy A i E, żelaza, selenu lub cynku. Zadbaj o to, by Twoje posiłki były jak najbardziej różnorodne, zbilansowane i kolorowe. Zaprzyjaźnij się z warzywami, świeżymi owocami i pełnoziarnistymi produktami zbożowymi! Pamiętaj także o nasionach i orzechach i regularnie spożywaj nierafinowane, tłoczone na zimno oleje roślinne, a także tłuste ryby morskie.
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Zaburzenia gospodarki hormonalnej diagnozowane są coraz częściej. Winny jest im najczęściej stres, a także nieodpowiednia dieta i szeroko pojęty niehigieniczny tryb życia. Zaburzenia hormonalne mogące negatywnie odbić się na stanie włosów to hiperandrogenizm, czyli nadmierne wydzielanie hormonów męskich u kobiet, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), a także długotrwale utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu.
- Nadmierny stres
Nadmierny stres, pośpiech i bardzo intensywny tryb życia mają związek z dwoma powyższymi punktami. Jeśli często znajdujesz się w nerwowych sytuacjach, masz na głowie mnóstwo spraw i ciągle gdzieś się śpieszysz, Twój organizm produkuje nadmierną ilość kortyzolu, czyli tak zwanego hormonu stresu. Jego wysoki poziom utrzymujący się długotrwale może być jedną z przyczyn wypadania włosów. Ponadto, osoby prowadzące stresujący tryb życia często nie przykładają wystarczająco dużo uwagi temu, co ląduje na ich talerzach, a ich dieta bywa niepełnowartościowa i uboga w składniki mineralne.
- Nieodpowiednia pielęgnacja
Źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne do skóry głowy również mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów. U większości osób najlepiej sprawdzi się mycie jej szamponem z delikatnym detergentem na co dzień i dogłębne oczyszczanie jej raz na klika lub kilkanaście dni. Dobre efekty może dać również systematyczne stosowanie peelingu i wcieranie ziołowych wcierek bez alkoholu. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej, dlatego dobór właściwych kosmetyków warto skonsultować ze specjalistą.
Wypadające włosy – jakie badania wykonać?
Zanim zaczniesz walkę z wypadającymi włosami, znajdź przyczynę swojego problemu. Pierwszym krokiem, jaki podejmiesz, powinno być zrobienie badań. Oprócz podstawowej morfologii warto sprawdzić także, czy na odpowiednim poziomie jest:
- Żelazo,
- Ferrytyna,
- Witamina D3
- Witamina B12,
- Hormony tarczycy,
- Hormony płciowe (testosteron, progesteron, prolaktyna, estrogeny).
Pakiet badań, jaki zleci Ci lekarz na podstawie przeprowadzonego z Tobą wywiadu, może nieco się różnić – zgłoś się do niego i opisz swój problem, a na pewno wspólnie znajdziecie optymalne rozwiązanie.
Wypadanie włosów z powodu anemii
Anemia, czyli niedokrwistość, to bardzo częsta przyczyna wypadania włosów. Winny jest jej zbyt niski poziom żelaza
i witaminy B12 we krwi. Jeżeli po wykonaniu badań lekarz stwierdzi, że ten problem dotyczy również Ciebie, prawdopodobnie konieczne będzie rozpoczęcie suplementacji. W tym celu warto wybrać preparat zawierający nie tylko żelazo, lecz także witaminę C, która poprawi jego przyswajalność oraz witaminy z grupy B. Dobrym wyborem będzie Ferisan, czyli preparat z najlepiej przyswajalną, innowacyjną mikrokapsułkowaną formą żelaza.
Wypadanie włosów to problem, z którym boryka się wiele osób. Walkę z nim należy zacząć od zdiagnozowania jego przyczyny. W tym celu skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi z Tobą wywiad i zleci konieczne badania. Postaraj się unikać stresujących sytuacji i znajdź czas na regenerację i relaks. Niezwykle ważna jest także odpowiednio zbilansowana dieta – zwracaj uwagę na to, co jesz i zadbaj o to, by w Twoim jadłospisie regularnie gościły produkty bogate w zdrowe tłuszcze i wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminy i minerały.