Czym są wypryski alergiczne i jaka jest ich dokładna przyczyna?
Odpowiedź jest bardzo prosta, ale mechanizm za to odpowiadający już nie. Otóż jak sama nazwa mówi, przyczynami wyprysków alergicznych są alergeny, z którymi ma kontakt osoba chorująca na alergię. Gdy nasze ciało styka się z czymś, co może nam zagrażać, układ odpornościowy wdraża protokół mówiący o uruchomieniu pewnych chemicznych procesów, które mają na celu „odpędzić” lub „zwalczyć” zagrożenie.
Z takimi substancjami ludzie mają kontakt w zasadzie na co dzień, ale czasami ludzkie ciało może reagować na nie zbyt nadgorliwie i całkowicie mylnie uznawać za wroga naszego zdrowia coś, co nim de facto nie jest. Dochodzi wówczas do reakcji alergicznej organizmu w postaci właśnie wyprysków spowodowanych egzemą egzogenną, która jest „objawem” wadliwej reakcji na daną substancję – materiał czy pokarm.
Wypryski alergiczne mogą świadczyć o egzemie
Egzema ma postać przewlekłego i czasami ostrego zapalenia skóry. Co istotne, powodem powstawania związanych z egzemą wyprysków nie jest infekcja, a choroba nie jest zakaźna. Przybiera na sile i cofa się w zależności od etapu. Przyjmuje postać grudek, wyprysków oraz pęcherzyków, ale także nadżerek. Dodatkową dolegliwością związaną z wypryskami alergicznymi jest bardzo często towarzyszący egzemie świąd oraz pękanie skóry wysuszonej przebiegiem choroby. Nieapetyczne grudki, wypryski itd. oraz uczucie nieustannego swędzenia to właśnie najbardziej dotkliwe objawy egzemy.
Jakie są objawy egzemy?
No cóż, objawy są bardzo proste do zaobserwowania. W miejscu kontaktu skóry z alergenem (mogą to być np. okolice nadgarstka, pępka itd.) pojawia się na początku stan zapalny, czego efektem jest zazwyczaj zaczerwienienie. Stan zapalny toczy tylko określony fragment skóry, w miejscu, w którym zetknęła się ona z alergenem. Jeżeli natomiast zaobserwowaliśmy u siebie wypryski alergiczne, ale w przeróżnych miejscach na skórze, może oznaczać to, że przyczyną naszych alergii jest jakiś nieproszony gość z naszego wnętrza, pasożyt, lub gdzieś w środku nas powstał stan alergiczny spowodowany kolonią bakterii itd.
Zaczerwieniona skóra staje się często napuchnięta, dochodzi do jej obrzęku. Jeżeli na tym etapie chory nie podejmie kroków zaradczych, jego skóra w chorych miejscach może zacząć się złuszczać, do tego wykwitają bolesne i twarde grudko-pęcherzyki z płynem. Po kontakcie z danym alergenem wypryski powstają w ciągu 24-48 godzin. Z tej racji egzemę nazywa się często „alergią odłożoną w czasie”. Skóra cały czas w chorym miejscu piecze i swędzi. Wypryski alergiczne potrafią być naprawdę uciążliwe, więc warto dowiedzieć się, co najczęściej może je powodować.
Jakie substancje mogą powodować wypryski alergiczne?
W zasadzie należy uważać na metale ciężkie i całą „chemię” obecną zarówno w żywności, jak i w przeróżnych kosmetykach itd. Mamy doskonałe przykłady. Na pewno znacie kogoś, kto często ma w okolicach pępka zaczerwienienie od guzika – najprawdopodobniej wykonanego z niklu, gdyż ten metal jest bardzo popularnym alergenem. Podobnie jak substancje wykorzystywane w perfumach, po które przecież tak chętnie sięga większość z nas. A co powiedzie na to, że uczulać mogą niektóre tekstylia? Wypryski alergiczne na plecach i ramionach od nowego żakiecika? Niestety jak najbardziej jest to możliwe. Jeżeli jesteście świadomi w zagadnieniach związanych ze sferą intymności, to na pewno wiecie, że również lateks może często uczulać. Zagrożeniem mogą być także mydła, środki czystości (detergenty) oraz niektóre rośliny, jak np. bluszcz trujący.
Jak leczy się wypryski alergiczne?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy na początku wyjaśnić,czy przyczyną trapiących nas wyprysków jest naprawdę alergia. W tym celu lekarz dermatolog lub specjalista alergolog robi wywiad na pacjencie i próbuje ustalić, czy ma już jakąś historię chorobową związaną ze skórą lub alergiami. Następnym etapem jest wykonanie testów, np. płatkowych, które pomogą ustalić, czy jesteśmy uczuleni na jakiś konkretny alergen. Zazwyczaj chodzi o pulę 30 najbardziej powszechnych alergenów.
Gdy już wiemy, co wywołuje wypryski alergiczne, czyli ustaliliśmy tzw. czynnik alergizujący (wyzwalający alergię), możemy przejść do właściwego leczenia. Niestety, o ile może być ono skuteczne, to najczęściej wymaga dużo czasu i cierpliwości chorego. Polega ono na stosowaniu kremów przeciwzapalnych, leków oraz, co najważniejsze, unikaniu czynnika wywołującego alergię. Maści i kremy są oparte na kortykosteroidach oraz antybiotykach zwalczających stan zapalny. Jeżeli chodzi o leki sensu stricte to najczęściej wykorzystuje się preparaty przeciwhistaminowe. Bardzo pomocne może być na co dzień noszenie odpowiednio dobranej odzieży, np. jedwabnej.
Może zainteresować Cię także: Ektoina na alergie. Jakie preparaty z ektoiną pomagają łagodzić objawy alergii?