logo_solinea
zapalenie zatok

Zapalenie zatok – objawy i przyczyny. Co stosować na zatoki?

Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to powszechne schorzenie w sezonie infekcyjnym. Jeśli ustępuje w ciągu kilku dni, to potocznie nazywane jest przeziębieniem. Jednak dłużej utrzymujące się objawy mogą świadczyć o poważniejszym zapaleniu zatok. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu. Jaki lek na zatoki będzie najlepszy?

Spis treści:
erdosol

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

muconasin

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Muconasin. ZASTOSOWANIE: Upłynnienie i ułatwienie mechanicznego usunięcia wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej zalegającej w jamie nosowej (ostry, podostry i wolno ustępujący nieżyt nosa, przewlekły i śluzowo-skrzepowy nieżyt nosa, naczynio-ruchowy nieżyt nosa) oraz wewnątrz zatok przynosowych (ostre i przewlekłe zapalenie zatok), łagodząc objawy i przebieg ostrych, podostrych i przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Przyczyny zapalenia zatok

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia zatok są rinowirusy. Jedynie w 2% przypadków dołącza do nich nadkażenie bakteryjne. Jeśli choroba trwa dłużej niż 12. tygodni, to oznacza, że rozwinęło się przewlekłe zapalenie zatok. Jego przyczyną mogą być m.in. bakterie oraz grzyby. Niektóre sytuacje sprzyjają infekcjom zatok, np.:

Zapalenie zatok – objawy

Zapalenie zatok jest diagnozowane, jeśli pojawią się przynajmniej 2 spośród poniższych objawów:

 • blokada nosa,
 • wodnisty katar, który z czasem gęstnieje i zalega w zatokach,
 • ból i ucisk twarzy,
 • ból głowy,
 • ból, ucisk lub pełność ucha,
 • upośledzenie lub utrata węchu,
 • gorączka,
 • zmęczenie.

Zapalenie zatok – leczenie

Leczenie skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów zapalenia zatok. Najważniejsze jest upłynnianie zalegającej wydzieliny, ponieważ jest ona doskonałym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Usuwając ją, zmniejszasz ryzyko powikłań w postaci bakteryjnego zapalenia zatok.

Co na ból zatok?

Na ból zatokowy zastosuj tradycyjne preparaty przeciwbólowe, czyli np. paracetamol lub ibuprofen. Oba łagodzą ból, ale ibuprofen oprócz tego działa przeciwzapalnie, więc dodatkowo może też zmniejszyć obrzęk wywołany stanem zapalnym.

Spray do nosa na zatoki

Doraźnie możesz zastosować krople do nosa na zatoki obkurczające naczynia krwionośne. Korzystaj z nich maksymalnie przez 5-7 dni, ponieważ mogą nadmiernie przesuszyć śluzówkę i wywołać tzw. katar polekowy.

Do dłuższego stosowania wykorzystaj preparaty zawierające hipertoniczne roztwory soli lub wody morskiej. Mają one większe stężenie niż płyny w komórkach. Organizm zawsze dąży do wyrównania takich różnic, więc wymusza ruch wody
w kierunku wyższego stężenia, żeby je obniżyć. W ten sposób wydzielina w nosie i zatokach się rozrzedza i łatwiej ją usunąć.

Jeszcze skuteczniejszy będzie hipertoniczny spray do nosa na zatoki z dodatkiem N-acetylocysteiny. To substancja, która działa bezpośrednio na śluz i rozrywa w nim wiązania odpowiedzialne za jego kleistą konsystencję. Spray do nosa na zatoki z N-acetylocysteiną może być stosowany już od 2. roku życia.

erdosol

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

muconasin

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Muconasin. ZASTOSOWANIE: Upłynnienie i ułatwienie mechanicznego usunięcia wydzieliny śluzowej lub śluzowo-ropnej zalegającej w jamie nosowej (ostry, podostry i wolno ustępujący nieżyt nosa, przewlekły i śluzowo-skrzepowy nieżyt nosa, naczynio-ruchowy nieżyt nosa) oraz wewnątrz zatok przynosowych (ostre i przewlekłe zapalenie zatok), łagodząc objawy i przebieg ostrych, podostrych i przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Inhalacje na zapalenie zatok

Inhalacje to niezastąpiony sposób łagodzenia objawów zapalenia zatok. W przypadku zalegania w nich gęstej wydzieliny najlepiej sprawdzą się hipertoniczne roztwory soli, które zadziałają analogicznie, jak te w sprayu. W niektórych ampułkach do inhalacji także towarzyszy im N-acetylocysteina. W trakcie zabiegu możesz poczuć siarkowy zapach, co jest naturalne dla tej substancji.

mufluil hipertonic

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

mufluil hipertonic

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil hipertonic. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu chorób układu oddechowego charakteryzujących się nadmierną produkcją gęstej i lepkiej wydzieliny takich jak: ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego powikłania, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli, zapalenie zatok, wysiękowe zapalenie ucha. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ:
Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Pharma Line S.r.l.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

N-acetylocysteina do inhalacji występuje także w połączeniu z kwasem hialuronowym i olejkiem tymiankowym. Taka kombinacja nie tylko upłynnia lepki śluz, ale też nawilża podrażnioną śluzówkę. Preparaty z N-acetylocysteiną do inhalacji mogą być stosowane od 2. roku życia. Z racji obecności olejku tymiankowego, pamiętaj, żeby podczas inhalacji oddychać przez nos.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

MUFLUIL FORTE

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil forte. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń układu oddechowego, kaszlu różnego pochodzenia, objawów przeziębienia lub grypy, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła, chrypki, problemów z oddychaniem w przebiegu choroby refluksowej przełyku, jak również w rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Erbozeta S.p.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Zapalenie zatok antybiotykoterapia

W zapaleniu zatok wydzielina ropna nie świadczy o infekcji bakteryjnej. Przeważająca większość zakażeń jest wywołana przez wirusy, dlatego w leczeniu nie stosuje się antybiotyków. Lekarz może zadecydować o ich włączeniu dopiero, jeśli standardowe metody nie przyniosą poprawy przez 7-10 dni. Czasem stosuje się je także przy ciężkim przebiegu ostrego zapalenia zatok, z intensywnym bólem i wysoką gorączką. W takiej sytuacji zalecany zwykle antybiotyk na zatoki to amoksycylina.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

Podstawą przy zapaleniu zatok jest odpowiednie nawodnienie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Codziennie wietrz pomieszczenia i nawilżaj w nich powietrze. Na zatkane zatoki pomoże też picie dużej ilości ciepłych, ale nie gorących płynów. Dzięki temu również rozrzedzisz wydzielinę zalegającą w zatokach.

Co na ból zatok może jeszcze pomóc? Ciepło, a konkretnie inhalacje parowe lub ciepłe okłady. Uwaga, żeby nie przesadzić z temperaturą – nie chodzi o to, żeby się oparzyć. Ciepło rozluźnia wydzielinę i pomaga odblokować zatoki. Okłady możesz wykonać ze zwykłej skarpetki wypełnionej podgrzaną na patelni suchą fasolą, grochem czy solą gruboziarnistą.

Na ból zatokowy pomoże także masaż okolic oczu, nosa i policzków, który pobudzi krążenie krwi i limfy. Z kolei w nocy dołóż sobie drugą poduszkę. Głowa uniesiona wyżej niż tułów ułatwia odpływ wydzieliny, więc będziesz lepiej oddychać.
A zdrowy i spokojny sen to również klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.

Możesz też przygotować inhalacje z naturalnego antybiotyku na zatoki, który znajdziesz w cebuli i czosnku. Zawierają one zabójczą dla drobnoustrojów allicynę. Jej wdychanie nie tylko pomaga zwalczyć patogeny, ale też odblokowuje zatkany nos. Allicyna uwalnia się po pokrojeniu lub zmiażdżeniu czosnku i cebuli. Tak przygotowane możesz je położyć na talerzyku koło łóżka lub przygotować tzw. gałganek Aliny.

Kilka zmiażdżonych ząbków czosnku (możesz też dodać pokrojoną cebulę) zawiń w gazę i dokładnie zwiąż. Następnie powstałe zawiniątko powieś w okolicy łóżka. Nie za blisko, bo zapach jest naprawdę intensywny i mógłby podrażnić oczy
i śluzówki. Jeśli gałganek jest przeznaczony dla dzieci, to umieść go poza ich zasięgiem. Żeby wzmocnić jego działanie, gazę możesz skropić olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym.

Zatkane zatoki w większości przypadków jesteś w stanie wyleczyć bez antybiotyku. Odpowiednio dobrane preparaty
i sprawdzone domowe sposoby złagodzą ból zatokowy i ułatwią oczyszczenie ich z zalegającej wydzieliny.

Może zainteresować Cię także: Spray do nosa na zatoki

Literatura:​
 • Mrówka-Kata, K., Kata, D., Namysłowski, G., Banert, K., Mrówka-Kata, P. N., & Namysłowski, P. (2010). Miejsce leków mukolitycznych w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Forum Medycyny Rodzinnej, 4(1): 59-64.
 • Wachnicka-Bąk, A., Lipińska-Opałka, A., Będzichowska, A., Kalicki, B., & Jung, A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1): 25-31.
 • Arcimowicz, M. (2021). Ostre zapalenie zatok przynosowych w codziennej praktyce. Otolaryngologia Polska, 75(4): 40-50.

PODOBNE WPISY