logo_solinea
f4ae5f2b4c42bbf3e9c3b47bba27b08bafb8045c

Zapalenie zatok - wszystko co musisz wiedzieć

Zapalenie zatok to najczęstsza spośród zakażeń górnych dróg oddechowym dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zdajesz sobie sprawę z powagi tego schorzenia? Poznaj metody leczenia, które możesz zastosować w domu. I po trzecie dowiedz się, jak skutecznie zapobiec tego rodzaju infekcji.

Spis treści:
fixsin logo

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

FIXSIN Zestaw

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Fixsin + ektoina. ZASTOSOWANIE: Prewencyjna, objawowa lub pooperacyjna pielęgnacja nosa i zatok, głównie w przypadku zapalenia zarok przynosowych, nieżytu nosa różnego pochodzenia, przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok, dla utrzymania higieny nosa i zatok. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Czym są zatoki i jaką pełnią funkcję?

Zatoki przynosowe (zwane popularnie zatokami) to inaczej jamy, które zawierają powietrze. Człowiek posiada 4 pary zatok, które znajdują się w kościach czaszki: 2 zatoki czołowe (jak sama nazwa wskazuje, za czołem), 2 zatoki klinowe
i 2 zatoki sitowe (na wysokości nosa) oraz 2 zatoki szczękowe (za policzkami). Każda z tych zatok ma połączenie z jamą nosową. Dzięki temu z jednej strony nie zalega w nich wydzielina, która mogłaby stać się pożywką dla bakterii.
Z drugiej strony do zatok dociera powietrze, zapewniając im tym samym wentylację.  

Na czym polega zapalenie zatok?

Zapalenie zatok to sytuacja, w której dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego oraz obrzęku błony śluzowej je wyściełającej. I tu zaczyna się błędne koło. Obrzęk zatyka przewody, którymi wydzielina przedostaje się do jamy nosowej,
a zatoki są wentylowane. Wydzielina gromadzi się, a zapalenie rozprzestrzenia się, dając objawy.

f4ac6fe5458638c0fa1a50930db6dbdd566ea9c8

Skąd się bierze zapalenie zatok?

Zapalenie może wywołać wirus (i tak jest w 90% przypadków), u 1 na 10 osób jest to bakteria, najrzadziej zaś grzyb (można się tego spodziewać u chorych na AIDS, po przeszczepach bądź u pacjentów z cukrzycą). Zapalenie zatok może się też rozwinąć wskutek kontaktu z alergenem czy dymem papierosowym. W grupie większego ryzyka są alergicy, pacjenci ze skrzywioną przegrodą nosową lub osoby zaniedbujące leczenie zębów. W ostatnim przypadku zapalenie rozprzestrzenia się od chorego korzenia.

Jeśli weźmiemy czas trwania choroby, zapalenia zatok dzielimy na:

  • ostre, które ma gwałtowny początek, ustępuje w ciągu maksymalnie 4 tygodni,
  • podostre, trwa od 4 do 8 tygodni,
  • przewlekłe, które utrzymuje się powyżej 2 miesięcy.

Jakie są objawy zapalenia zatok?

Do klasycznych objawów ostrego zapalenia zatok zalicza się: 

  • wydzielinę z nosa, czyli katar,
  • utrudnione oddychanie,
  • bóle głowy, nasilające się przy pochylaniu do przodu,
  • gorączkę.

Niekiedy pacjenci doświadczają:

  • kaszlu (gdy wydzielina z nosa spływa do gardła i je podrażnia),
  • zaburzeń węchu,
  • obrzęku okolic oczu,
  • bólu zębów i nieprzyjemnego zapach z ust, gdy procesem zapalnym zajęte są zatoki szczękowe.

Z kolei przewlekłe zapalenie daje podobny zestaw objawów, ale są one łagodniejsze.

d3184f7fa74eb536ae40c4e34368c1ba9b441306

Jak poradzić sobie z zapaleniem zatok bez konieczności wizyty u lekarza?

Wbrew pozorom metody “bez recepty” są bardzo skuteczne. Przypomnijmy, 90% zapalenia zatok powodują wirusy, a zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami, ale objawowo, czyli możemy liczyć także na domowe sposoby.  

Zaliczamy do nich picie dużej ilości płynów (żeby rozcieńczyć zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usunięcie), inhalacje, okłady z gorącego ręcznika na nos i czoło oraz nawilżanie przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. I to wszystko jest dostępne bez recepty!  

Bez recepty kupimy też w aptece leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, większość preparatów na alergię, czy krople do nosa. Jeśli infekcja trwa więcej niż 2 tygodni albo, nawet wcześniej, pojawi się wysoka (powyżej 39 stopni Celsjusza) gorączka, nie zwlekaj! To czas na wizytę u lekarza rodzinnego i antybiotyk. Kuracja trwa klasycznie 10-14 dni. Lekarz może też przepisać steryd do nosa, a jeżeli sprawcą jest grzyb – lek przeciwgrzybiczny. W przypadku przewlekłych zapaleń zatok możliwa jest operacja.  

Jak zapobiec zapaleniu zatok?

Lepiej (i łatwiej) zapobiegać, niż leczyć. To reguła stara jak świat, ale jak to się ma do zapobiegania zapaleniom zatok? Otóż: 

  • w sezonie infekcji (na przełomie jesieni i zimy oraz wiosną) częściej myj ręce,
  • unikaj dymu papierosowego (dotyczy to zarówno palaczy czynnych, jak i biernych),
  • lecz alergie, zwłaszcza te wziewne np. na pyłki traw,
  • w sezonie grzewczym, dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza np. za pomocą nawilżacza powietrza.
Literatura:​
  • https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-nosa-i-zatok/179617,zapalenie-zatok-przynosowych
  • Meltzer E.O., Hamilos D.L., Hadley J.A., et al.; American Academy of Allergy, Asthma and Immunology (AAAAI); American Academy of Otolaryngic Allergy (AAOA); American Academy of Otolaryngology–Head and Neck Surgery (AAO-HNS); American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI); American Rhinologic Society (ARS): Rhinosinusitis: establishing definitions for clinical research and patient care. J. Allergy Clin. Immunol., 2004; 114 (suppl. 6): 155–212
  • American Academy of Pediatrics. Subcommittee on Management of Sinusitis and Committee on Quality Improvement. Clinical practice guideline: management of sinusitis. Pediatrics, 2001; 108 (3): 798–808
  • Gregory P. DeMuri, Ellen R. Wald. Acute sinusitis: clinical manifestations and treatment approaches. 03.02.2011

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty