W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie oraz faktem, że właśnie w...
Czytaj dalej...Zapalenie zatok to najczęstsza spośród zakażeń górnych dróg oddechowym dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zdajesz sobie sprawę z powagi tego schorzenia? Poznaj metody leczenia, które możesz zastosować w domu. I po trzecie dowiedz się, jak skutecznie zapobiec tego rodzaju infekcji.
Zatoki przynosowe (zwane popularnie zatokami) to inaczej jamy, które zawierają powietrze. Człowiek posiada 4 pary zatok, które znajdują się w kościach czaszki: 2 zatoki czołowe (jak sama nazwa wskazuje, za czołem), 2 zatoki klinowe
i 2 zatoki sitowe (na wysokości nosa) oraz 2 zatoki szczękowe (za policzkami). Każda z tych zatok ma połączenie z jamą nosową. Dzięki temu z jednej strony nie zalega w nich wydzielina, która mogłaby stać się pożywką dla bakterii.
Z drugiej strony do zatok dociera powietrze, zapewniając im tym samym wentylację.
Zapalenie zatok to sytuacja, w której dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego oraz obrzęku błony śluzowej je wyściełającej. I tu zaczyna się błędne koło. Obrzęk zatyka przewody, którymi wydzielina przedostaje się do jamy nosowej,
a zatoki są wentylowane. Wydzielina gromadzi się, a zapalenie rozprzestrzenia się, dając objawy.
Zapalenie może wywołać wirus (i tak jest w 90% przypadków), u 1 na 10 osób jest to bakteria, najrzadziej zaś grzyb (można się tego spodziewać u chorych na AIDS, po przeszczepach bądź u pacjentów z cukrzycą). Zapalenie zatok może się też rozwinąć wskutek kontaktu z alergenem czy dymem papierosowym. W grupie większego ryzyka są alergicy, pacjenci ze skrzywioną przegrodą nosową lub osoby zaniedbujące leczenie zębów. W ostatnim przypadku zapalenie rozprzestrzenia się od chorego korzenia.
Jeśli weźmiemy czas trwania choroby, zapalenia zatok dzielimy na:
Do klasycznych objawów ostrego zapalenia zatok zalicza się:
Niekiedy pacjenci doświadczają:
Z kolei przewlekłe zapalenie daje podobny zestaw objawów, ale są one łagodniejsze.
Wbrew pozorom metody “bez recepty” są bardzo skuteczne. Przypomnijmy, 90% zapalenia zatok powodują wirusy, a zakażeń wirusowych nie leczy się antybiotykami, ale objawowo, czyli możemy liczyć także na domowe sposoby.
Zaliczamy do nich picie dużej ilości płynów (żeby rozcieńczyć zalegającą wydzielinę i ułatwić jej usunięcie), inhalacje, okłady z gorącego ręcznika na nos i czoło oraz nawilżanie przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. I to wszystko jest dostępne bez recepty!
Bez recepty kupimy też w aptece leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, większość preparatów na alergię, czy krople do nosa. Jeśli infekcja trwa więcej niż 2 tygodni albo, nawet wcześniej, pojawi się wysoka (powyżej 39 stopni Celsjusza) gorączka, nie zwlekaj! To czas na wizytę u lekarza rodzinnego i antybiotyk. Kuracja trwa klasycznie 10-14 dni. Lekarz może też przepisać steryd do nosa, a jeżeli sprawcą jest grzyb – lek przeciwgrzybiczny. W przypadku przewlekłych zapaleń zatok możliwa jest operacja.
Lepiej (i łatwiej) zapobiegać, niż leczyć. To reguła stara jak świat, ale jak to się ma do zapobiegania zapaleniom zatok? Otóż:
W związku z działaniami wojennymi w Ukrainie oraz faktem, że właśnie w...
Czytaj dalej...Żyjesz w naprawdę wspaniałych czasach! Krzysztof Kolumb musiał popłynąć do Ameryki Południowej,...
Czytaj dalej...Alergia na pyłki roślin to najczęstsza choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej...
Czytaj dalej...