- Zatkane ucho po basenie może prowadzić do infekcji, zwłaszcza gdy woda pozostaje w kanale słuchowym przez dłuższy czas.
- Objawy zatkanego ucha to pogorszenie słuchu, szumy uszne, uczucie pełności, a nawet ból z obecnością wysięku.
- Sposoby na zatkane ucho po basenie obejmują profilaktyczne stosowanie preparatów na bazie aktywnego tlenu, które zapobiegają zatrzymaniu się wody w uchu oraz domowe metody wykorzystujące siłę grawitacji.
- Sprawdź, co stosować do codziennej higieny uszu, aby zmniejszyć ryzyko zatkanego ucha po basenie.
Dlaczego po basenie mam zatkane ucho?
Woda może przedostać się przez najmniejsze szczeliny, dlatego bez problemu wpływa także do ucha. Ponieważ kanał słuchowy jest zagięty, jej wypłynięcie nie jest już takie proste. Sprawę komplikuje dodatkowo woskowina, która pęcznieje w kontakcie z wilgocią. Jeśli zalega ona w uchu, może zwęzić ujście kanału słuchowego i przyblokować zalegającą w nim wodę.
Na szczęście ucho zewnętrzne kończy się błoną bębenkową, która nie pozwala płynowi dostać się do głębiej położonych struktur. Woda może jednak wywołać szkody w kanale słuchowym, zwłaszcza jeśli pozostaje w nim zbyt długo. Powoduje ona zmiękczenie bariery naskórkowej, co osłabia ochronę przed działaniem patogenów – bakterii, wirusów czy grzybów. Ponadto ciepło i wilgoć to doskonałe warunki dla rozwoju drobnoustrojów. Z tego względu zatkane ucho po basenie jest bardziej narażone na infekcję.
Czy zatkane ucho po basenie jest groźne?
Nawet niewielka ilość wody zalegająca w uchu bywa uciążliwa. Na szczęście zazwyczaj wypływa ona samoistnie lub przy lekkiej pomocy i nie jest groźna dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju infekcji i towarzyszącego jej stanu zapalnego. Ponadto substancje obecne w wodzie chlorowanej lub pochodzącej z zanieczyszczonego zbiornika wodnego mogą podrażnić ucho, co również zwiększa jego podatność na zakażenie.
Może zainteresować Cię także: Jak zabezpieczyć uszy dziecka na basenie?
Jak długo może być zatkane ucho od wody?
Zwykle woda wypływa z ucha w ciągu kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jednak czasem może utrzymać się przez kilka dni. Pamiętaj, że im dłużej w kanale słuchowym znajduje się płyn, tym większe ryzyko infekcji.
Zatkane ucho po basenie – objawy
Najczęściej występujące dolegliwości wynikające z zatkanego ucha po basenie to:
- pogorszenie słuchu,
- szumy, piski i dzwonienie w uchu,
- uczucie pełności i przelewania się w kanale słuchowym,
- zaburzenia równowagi i zawroty głowy – takie objawy może wywołać zwłaszcza zatkane ucho po basenie u dziecka.
Zazwyczaj dolegliwości te mijają samoistnie, jeśli jednak woda pozostanie w kanale słuchowym na dłużej, może rozwinąć się zapalenie ucha zewnętrznego, tzw. ucho pływaka. Wbrew nazwie potocznej schorzenie to dotyka także osoby, które nie pływają zbyt często. Oprócz długotrwałego kontaktu z wodą sprzyja mu m.in. noszenie aparatów słuchowych czy częste korzystanie z zatyczek do uszu i słuchawek dousznych, a nawet mieszkanie w obszarze o wysokiej wilgotności powietrza. Do objawów zapalenia ucha zewnętrznego należą:
- mrowienie i świąd,
- ból ucha podczas mówienia, jedzenia czy przełykania śliny,
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- uczucie zatkania i rozpierania ucha,
- wysięk.
W cięższych przypadkach zapalenie przebiega z gorączką i powiększeniem węzłów chłonnych, a ból promieniuje do twarzy i szyi.
Jak odetkać zatkane ucho po basenie?
Jak widzisz, szybkie pozbycie się wody z ucha jest bardzo ważne. Dlatego, jeśli nie wypływa ona samodzielnie, warto zastosować preparaty, które wspomagają ten proces. Większość z nich możesz spokojnie zastosować także na zatkane ucho po basenie u dziecka, chociaż w przypadku młodszych pociech warto wcześniej skonsultować to z lekarzem.
Spray na zatkane ucho po basenie
W pierwszej kolejności zadbaj o profilaktykę – regularne czyszczenie uszu z zalegającej woskowiny zmniejszy ryzyko zatkania ucha po basenie. Wykorzystaj w tym celu dedykowane preparaty z apteki, np. bazujące na związkach uwalniających w uchu aktywny tlen. Powoduje on oderwanie złogów woskowiny od skóry i pomaga oczyścić z niej kanał słuchowy. Dodatkowo preparaty z aktywnym tlenem możesz rozpylać bezpośrednio po kąpieli czy pływaniu, dzięki czemu zapobiegniesz zatrzymaniu się wody w uchu.
Krople na zatkane ucho po basenie
Chociaż aplikacja sprayu wydaje się wygodniejsza, u małych dzieci lepiej mogą sprawdzić się krople. Nie musisz wkładać końcówki dozującej do ucha – wystarczy zakroplić do niego odpowiednią dawkę preparatu. Krople również uwalniają aktywny tlen, który rozbija złogi woskowiny. Tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia zapalenia ucha oraz usuwają zalegającą woskowinę.
A co zrobić, jeśli ucho już boli? To może oznaczać rozwijającą się infekcję grzybiczą lub bakteryjną. Bez recepty dostępne są krople do uszu zawierające nanokoloidy srebra i miedzi, które wspomagają leczenie stanów zapalnych ucha zewnętrznego. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ponieważ dezaktywują enzymy niezbędne patogenom i denaturują ich białka.
Zatkane ucho po basenie – domowe sposob
Jeśli czujesz, że w uchu zalega Ci woda, wykorzystaj siłę grawitacji. Przechyl głowę na bok tak, żeby zatkane po basenie ucho było skierowane w stronę ziemi. Następnie pociągnij małżowinę do tyłu i w dół, możesz też lekko potrząsnąć głową. Istnieje duża szansa, że w ten sposób uwolnisz wodę z kanału słuchowego.
Możesz też delikatnie wsunąć do ucha miękki i chłonny materiał, np. kawałek chusteczki czy papieru toaletowego, w który wsiąknie płyn. Nie używaj w tym celu nic twardego, np. patyczków kosmetycznych, żeby nie uszkodzić błony bębenkowej.A co na zatkane ucho po basenie, które pojawiło się po nurkowaniu? Wtedy problem może wynikać z różnicy ciśnień lub przyblokowania trąbki Eustachiusza, czyli kanału łączącego ucho środkowe z jamą ustną. Spróbuj poruszać żuchwą, żeby wyrównać ciśnienie – przełykaj ślinę, ziewaj, żuj gumę. Po kilku próbach zwykle udaje się odetkać ucho.
Kiedy udać się do lekarza z zatkanym uchem po basenie?
Jeśli wrażenie zatkanego ucha pozostaje przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem. Taki objaw towarzyszy też stanom zapalnym, zwłaszcza jeśli występuje razem z innymi symptomami, np. bólem czy wysiękiem.
W niektórych przypadkach podczas nagłego zwiększania ciśnienia (np. w czasie nurkowania) woda może uszkodzić błonę bębenkową, co również wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Zwróć uwagę na wszelkie niepokojące objawy po pływaniu, np. silny ból, pogorszenie słuchu czy krwawienie z ucha.
Do zatkania ucha może dojść nawet w domu – wystarczy zalać je wodą podczas mycia głowy. Dlatego przede wszystkim dbaj o profilaktykę. Dokładnie osuszaj małżowinę uszną po zamoczeniu i regularnie czyść uszy z woskowiny. Jeśli często pływasz, skorzystaj z czepka lub specjalnych zatyczek, które ochronią Twoje uszy przed zalaniem.
Może zainteresować Cię także: Jak odetkać zatkane ucho?