Miód to jeden z najzdrowszych produktów pochodzenia naturalnego. Jego walory prozdrowotne i...
Czytaj dalej...“Żeby mi się chciało, tak jak mi się nie chce” – to powiedzenie jest popularne wśród osób, które przychodzą
w poniedziałek rano do pracy, wracają z urlopu czy po prostu bezskutecznie próbują się zmotywować, aby wykonać swoje obowiązki. Jednak, czy tak musi być? Pewnie domyślasz się, że czekanie na „piąteczek” już od niedzieli nie jest najlepszym sposobem na życie, tylko jak to zmienić? Pokażemy Ci tricki, dzięki którym staniesz się bardziej zmotywowaną i energiczną osobą.
Pewnie słyszałeś o dopaminie – neuroprzekaźniku, który swoim działaniem przypomina serotoninę, jednak nie należy ich mylić! Podczas gdy serotonina bezpośrednio odpowiada za dobry nastrój, dopamina robi to w bardziej zawoalowany sposób, wpływając na:
To właśnie dlatego niski poziom dopaminy występuje u chorych na chorobę Parkinsona czy depresję. Jednak nawet u zdrowych ludzi jej poziom waha się w zależności od pory roku, diety czy stylu życia. Oznacza to, że jeśli zastosujesz parę prostych tricków, wkrótce swoim zachowaniem zaskoczysz swoją rodzinę, znajomych, a przede wszystkim samego siebie.
O świetle dawno temu śpiewała Natalia Kukulska, a Ciebie, jak i wielu zwykłych śmiertelników, ciągnie do wszelkich jego źródeł. Możesz śmiać się z ćmy, która wieczorami lata jak szalona wokół żarówki, jednak jeśli żarówkę zamienisz na smartfona, komputer, telewizor, tablet czy inne urządzenie elektroniczne, wyjdzie na to, że ludzie niewiele się różnią od tego motyla nocnego.
Dzieje się tak właśnie ze względu na dopaminę. Patrzenie na źródła światła – niezależnie od tego, czy pochodzą ze Słońca, lampy czy smartfona, zwiększa poziom tego neuroprzekaźnika. Z tego powodu w depresji sezonowej stosuje się fototerapię (terapię światłem), aby uregulować rytm dobowy i polepszyć nastrój.
Większy kontakt ze światłem zwiększa poziom energii w ciągu dnia, poprawia jakość snu, co przekłada się na ogólne lepsze funkcjonowanie. Ty też możesz z tego skorzystać! Wystarczy, że w słoneczne dni spędzisz więcej czasu na świeżym powietrzu. Co jednak z jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie? Zadbaj o dodatkowe źródło światła w domu i pracy, a szybko poczujesz się lepiej.
Białka składają się z małych cegiełek, zwanych aminokwasami. Nauka wyróżnia 23 rodzaje aminokwasów – niektóre z nich ciało wytwarza samodzielnie, inne możesz pozyskać wyłącznie z jedzenia. Dopamina wytwarzana jest z tyrozyny, aminokwasu, który znajdziesz w wielu produktach spożywczych. Twój organizm potrafi również wytworzyć tyrozynę z fenyloalaniny, innego aminokwasu. Według badań regularne spożywanie większej ilości źródeł tyrozyny i fenyloalaniny zwiększa ilość dopaminy w mózgu. W dopaminowej diecie postaw na bogate źródła białka, takie jak:
Miód to jeden z najzdrowszych produktów pochodzenia naturalnego. Jego walory prozdrowotne i...
Czytaj dalej...Refluks, a ściślej refluks żołądkowo-przełykowy, to dolegliwość powszechna, dotyka około 20% Polaków....
Czytaj dalej...Biegunka podczas podróży, nazywana też biegunką podróżnych, może poważnie pokrzyżować plany urlopowe...
Czytaj dalej...