
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Praca zdalna, zajęcia online, oglądanie filmów czy przeglądanie portali społecznościowych sprawia, że codziennie każdy z nas spędza co najmniej kilka godzin przed ekranem telewizora, komputera, tabletu czy telefonu. Konsekwencją tego może być zmniejszenie wydzielania filmu łzowego lub zmiana jego składu, co znane jest jako zespół suchego oka (ZSO). Czym jest ZSO? Jakie są jego przyczyny? Co stosować na zespół suchego oka?
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Hialag. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie objawów suchego oka oraz niedomykalności powiek. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: NTC S.r.l.
Jednym z ważnych elementów budowy oka jest film łzowy, wytwarzany przez liczne gruczoły znajdujące się w obrębie gałki ocznej. Zaburzenie jego wytwarzania lub zmiana składu może prowadzić do rozwoju choroby określanej jako zespół suchego oka (ZSO), która w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia nabłonka gałki ocznej i upośledzenie widzenia.
Prawidłowy film łzowy składa się z trzech warstw, gdzie każda produkowana jest przez inne gruczoły oraz pełni określone funkcje. W kolejności od powierzchni oka znajdują się:
Dodatkowo w składzie filmu łzowego znajdują się czynniki wzrostu, witaminy oraz fibronektyna.
Główną przyczyną występowania zespołu suchego oka jest uszkodzenie gruczołów produkujących film łzowy lub ich całkowity zanik, które mogą być spowodowane:
Również coraz częstszą przyczyną rozwoju zespołu suchego oka jest nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych takich jak telewizor, komputer, tablet czy telefon, które powodują zmniejszenie częstości mrugania i w efekcie braku rozprowadzania wytwarzanego filmu łzowego na powierzchni oka.
Zespołowi suchego oka towarzyszy pieczenie oczu, suchość opisywana jako uczucie piasku pod powiekami, kłucie i ucisk w oczach, uczucie ciężkości powiek, zmęczenie oczu oraz niewyraźne widzenie. Dodatkowo występować może surowicza wydzielina z oka, a także zaczerwienienie gałki ocznej.
Objawy te nasilają się szczególnie zimą, kiedy to suche powietrze z grzejników podrażnia i wysusza film łzowy na powierzchni gałki ocznej oraz latem, gdy powietrze jest suche i gorące, a w pomieszczeniach działają klimatyzacje.
Obecnie leczenie zespołu suchego oka polega na łagodzeniu występujących objawów tj. suchości oczu. W tym celu stosuje się krople lub maści do oczu, które poprzez zawarte w nich substancje utrzymują się na powierzchni gałki ocznej zapewniając jej stałe nawodnienie i zabezpieczają przed wysychaniem. Krople do oczu stosowane w ZSO nazywane są potocznie „sztucznymi łzami”, ze względu na zbliżoną do naturalnego filmu łzowego zawartość substancji.
W składzie preparatów do oczu (maści, krople) znajdują się substancje nawilżające takie jak: hialuronian sodu czy glikol polietylenowy, a także substancje wielkocząsteczkowe zwiększające lepkość, dzięki którym produkt utrzymuje się na powierzchni gałki np. hydroksyetyloceluloza, metyloceluloza, alkohol poliwinylowy.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Aravis. ZASTOSOWANIE: Wskazany w leczeniu zespołu suchego oka oraz w celu ochrony, nawodnienia i nawilżenia powierzchni oka. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Italdevice S.r.l.
Oprócz stosowania kropli czy maści nawilżający ważne jest również odpowiednie dbanie o nasze oczy. Oto kilka porad, które warto wdrożyć w występującym zespole suchego oka:
Może zainteresować Cię także: Dieta dla zdrowych oczu – 7 produktów, które ochronią Twój wzrok
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.