1. Srebro koloidalne
a substancja o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym sprzyja gojeniu się ran na skórze.
Z tego powodu stosuje się opatrunki na rany ze srebrem, co chroni przed infekcjami skuteczniej od innych środków. Najbezpieczniej jest stosować srebro miejscowo w określonej dawce, a nie doustnie, dlatego warto sięgnąć po krem ze srebrem koloidalnym. Więcej o właściwościach srebra koloidalnego przeczytasz tutaj.
2. Witamina B3 – niacyna (niacynamid)
Niacyna należy do witamin z grupy B, które odpowiadają m.in. za wytwarzanie się zdrowego naskórka. W badaniu z 2005 roku dr Soma porównał właściwości kremu z witaminą B3 z wazeliną. Okazało się, że krem z witaminą B3 lepiej nawadniał skórę z atopowym zapaleniem skóry niż wazelina i jako jedyny zmniejszał utratę wody. Oznacza to, że krem z witaminą B3 zarówno nawilża, jak i zapobiega wysuszaniu skóry, które stanowi duży problem w AZS.
3. Ceramidy
Te lipidy (rodzaj kwasów tłuszczowych) naturalnie znajdują się w skórze. Co więcej, stanowią nawet 50% warstwy zewnętrznej skóry. Tworzą barierę chroniącą skórę przed wysuszeniem i podrażnieniem. Według badań osoby z atopowym zapaleniem skóry mają mniej ceramidów w skórze od zdrowych osób. Z kolei uzupełnienie brakujących ceramidów poprawia wyniki klasycznej terapię AZS za pomocą kortykosteroidów.
4. Olej z awokado
To niezwykły olej, który, tak jak oliwa z oliwek, składa się głównie z kwasów Omega-9. Nawilża i odżywia oraz poprawia wchłanianie innych składników w kremie. W 2013 roku naukowcy udowodnili, że krem zawierający olej z awokado zmniejsza stan zapalny. Olej ten zwiększa również syntezę kolagenu, co poprawia elastyczność skóry, a także z powodzeniem wspiera procesy trawienne.
5. Mocznik
Wbrew pozorom w dzisiejszych czasach nie wytwarza się go z moczu (tylko z wody), chociaż jest jego składnikiem. Już w 1971 roku naukowcy wykazali, że krem z mocznikiem zwiększa skuteczność terapii sterydami.
6. Kwas mlekowy
PH zdrowej skóry dzieci i dorosłych jest kwasowe i wynosi między 4 a 6. W atopowym zapaleniu skóry pH jest podwyższone, co powoduje powstawanie objawów. Z tego powodu przywrócenie kwasowego pH stanowi ważny element kuracji. Pomocny w tym jest kwas mlekowy, który obniża pH do prawidłowego poziomu i pomaga szybciej pozbyć się łuszczącej skóry oraz przywraca jej zdrowy wygląd.
7. Gliceryna
Ta substancja pomaga „uwięzić” wilgoć w skórze, ponieważ przyciąga wodę. Sprawia, że komórki skóry wolniej się starzeją. Jest to o tyle istotne, ponieważ w AZS nadmierne łuszczenie wynika z nadprodukcji komórek skóry, które mają chronić osobę z AZS przed nieistniejącym zagrożeniem. W badaniu z 2002 roku naukowcy wykazali, że krem z gliceryną jest tak samo skuteczny, jak ten z mocznikiem.
8. Alantoina
Substancja ta jest pochodną mocznika i tak jak on wykazuje właściwości nawilżające. Przyśpiesza złuszczanie chorego naskórka i wspomaga gojenie się ran, łagodzi podrażnioną skórę. Nie powoduje przy tym alergii. W badaniu z 2010 naukowcy wykazali, że krem z allantoiną reguluje reakcję odporności na czynniki zewnętrzne. A to właśnie nadpobudliwość układu immunologicznego odpowiada za objawy atopowego zapalenia skóry.
9. D-Panthenol
Jednym z bardziej dokuczliwych objawów AZS jest pieczenie. Niestety wiele kremów nawilżających i natłuszczających zamiast łagodzić, tylko potęguje ten objaw. Na szczęście kremy z D-pantenolem, składową witaminy B5, są dobrze tolerowane. Nie powodują podrażnień, co więcej, łagodzą je i zmniejszają suchość, łuszczenie oraz pękanie skóry.
Istnieje wiele składników, które mogą stanowić lub uzupełniać leczenie atopowego zapalenia skóry. Jednak jeden z nich może nie wystarczyć, dlatego warto wybrać krem z wieloma substancjami o naukowo udowodnionym działaniu.
Wiesz, że większość z tych składników znajdziesz w jednym z naszych preparatów? Ciekawe, czy zgadniesz, w którym. Znajdziesz go tutaj.