logo_solinea
stawy

Chondroityna, glukozamina, witamina C, czyli potrójne wsparcie na stawy

Stawy – to dzięki nim każdego dnia możemy wykonywać nieograniczoną liczbę ruchów. Niestety wraz z wiekiem ich sprawność ulega pogorszeniu, a codzienne czynności mogą stać się bolesnym utrapieniem. Wsparcie na stawy przyniesie chondroityna, glukozamina i witamina C, które pomogą w prawidłowym utrzymaniu budowy stawu zarówno u sportowców jak i u starszych osób.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

artrozin

Stawy – podstawa narządu ruchu

Wykonywanie codziennych czynności sprawia, że w ciągu dnia człowiek wykonuje niezliczoną ilość ruchów. Chodzenie, poruszanie rękami, zginanie palców czy obracanie głową jest możliwe dzięki stawom, czyli ruchomym elementom układu kostno-stawowego.

Stawy to połączenia dwóch nasad kości pokrytych chrząstką stawową, otoczone torebką stawową wypełnioną mazią. Podczas poruszania ważną rolę odgrywa zarówno maź jak i chrząstka stawowa.

Chrząstka stawowa

Chrząstka stawowa jest tkanką włóknistą, której grubość w zależności od rodzaju stawu waha się między 0,2 a 6 mm. Zbudowana jest z chondrocytów (komórki występujące w tkance chrzęstnej) oraz macierzy, w której znajdują się substancje takie jak:

 • kolagen – polipeptyd, tworzący siatkę włókien, wśród których rozmieszczone są pozostałe składniki;
 • proteoglikany– połączenia białek z glikozaminoglikanami (GAG) tj. siarczan chondroityny;
 • woda,
 • niekolagenowe białka,
 • lipidy.

Największą zawartość chrząstki stawowej stanowią proteoglikany (dokładnie glikozaminoglikany) i kolagen, nadające jej elastyczność, giętkość oraz wytrzymałość na nacisk. Właściwości te pozwalają na zmianę kształtu chrząstki w zależności od wykonywanych stawami ruchów, a także jej ponowne odkształcanie i wracanie do pierwotnego stanu. Dodatkowo jej gładka powierzchnia zmniejsza tarcie pomiędzy poruszającymi się względem siebie kośćmi, co ułatwia ich płynne poruszanie.

Ze względu na cechy wynikające z budowy, rolą chrząstki stawowej jest amortyzacja kości przed urazami, a także usprawnienie poruszania elementami ciała.

Maź stawowa

Maź stawowa wydzielana jest przez błonę maziową (jedną z błon torebki stawowej) do wnętrza torebki, gdzie powleka powierzchnię ścian jamy stawowej oraz chrząstkę stawową. Jest to przezroczysty, lepki płyn składający się ze:

 • składników osocza: elektrolitów, kwasu moczowego, białek i glukozy;
 • składników wytwarzanych w stawie: kwasu hialuronowego i lubrycyny;
 • składników komórkowych tj. monocyty, limfocyty, granulocyty, synowiocyty.

Maź dla stawów jest jak smar. Obecne w niej lepki kwas hialuronowy i lubrycyna zmniejszają tarcie między powierzchniami stawowymi, co ułatwia ich płynne przesuwanie względem siebie. Jako że błona maziowa jest unaczyniona i napływają do niej różne związki z układu krwionośnego, pełni funkcję odżywczą dla stawów, transportując do ich wnętrza niezbędne substancje.

Jak dbać o stawy?

Naszym stawom codziennie zagrażają uszkodzenia mechaniczne. Najbardziej narażonym elementem jest chrząstka stawowa, w której mogą powstawać ubytki prowadzące do zmiany struktury i zaburzenia jej prawidłowego funkcjonowania. Wraz z wiekiem może dochodzić do zmian w budowie chrząstki – staje się ona cieńsza, zmienia barwę na żółtą, a także traci swoją sprężystość, przez co poruszanie staje się ciężkie, a niekiedy nawet bolesne. Inną przyczyną uszkodzeń chrząstki jest genetyczne zwapnienie chrząstki, prowadzące do zwyrodnienia stawów, mogącego pojawiać się już w młodym wieku.

Dostarczanie odpowiednich składników budulcowych jest jednym ze sposobów dbania o stawy i zapobiegnięcia ich wczesnym uszkodzeniom. Wśród substancji, po które warto sięgać wymienia się: chondroitynę, glukozaminę i witaminę C.

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

artrozin

Wsparcie na stawy – chondroityna

Chondroityna, a dokładnie siarczan chondroityny należy do glikozaminoglikanów, będących jednym z elementów budulcowych chrząstki stawowej. Po wchłonięciu w przewodzie pokarmowym trafia do stawów, gdzie odpowiada za regenerację i ochronę chrząstki, a także przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu i proteoglikanów (kolejne substancje budujące chrząstkę stawową). Dodatkowo chondroityna wykazuje działanie przeciwzapalne, co wykorzystuje się w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Siarczan chondroityny naturalnie produkowany jest w organizmie, jednak wraz z wiekiem jego ilość ulega znacznemu obniżeniu, dlatego ważna jest dodatkowa suplementacja.

Wsparcie na stawy – glukozamina

Glukozamina jest substancją naturalnie wytwarzaną w ciele człowieka, która, tak jak siarczan chondroityny, wraz z wiekiem produkowana jest w mniejszych ilościach. Glukozamina występuje w chrząstce, gdzie zmniejsza aktywność enzymów prowadzących do jej degradacji oraz bierze udział w powstawaniu glikozaminoglikanów, w tym chondroityny. Ponadto stanowi nośnik dla kolagenu budującego chrząstkę stawową.

Wsparcie na stawy – witamina C

Witamina C dzięki swoim właściwościom bierze udział w wielu procesach w organizmie. Jednym z nich jest synteza kolagenu, który odgrywa istotną rolę w budowie chrząstki stawowej. Witamina C dostarcza elektronów enzymom uczestniczącym w procesie hydroksylacji, który jest jednym z etapów przekształcania prokolagenu do kolagenu właściwego, będącego składnikiem chrząstki stawowej.

Może zainteresować Cię także: Chondroityna – ratunek dla Twoich stawów i pomoc w walce z bólem

Literatura:​
 • Adam Bochenek, Michał Reicher – Anatomia człowieka. Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010
 • Bogdan Ciszek – Morfologia i funkcja chrząstki stawowej, Acta Clinica 2001 1:10-14
 • Kinga Lis – Płyn stawowy w diagnostyce laboratoryjnej – Słupskie prace biologiczne 5, 2008
 • Anna Hyc, Anna Osiecka-Iwan, Jarosław Jóźwiak, Stanisław Moskalewski – Budowa i niektóre cechy biologiczne chrząstki stawowej, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 2001, 3 (2) , 151-162
 • Paweł Łęgosz , Sylwia Sarzyńska , Paweł Małdyk , Łukasz Pulik – Zastosowanie siarczanu chondroityny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i prawidłowej funkcji chrząstki stawowej, praktyczna ortopedia i traumatologia
 • Elżbieta Studzińska-Sroka, Wiesława Bylka – Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, „Postępy Fitoterapii”, 2011, 4
 • Janda Katarzyna, Kasprzak Magdalena, Wolska Jolanta – Witamina C – budowa, właściwości, funkcje i występowanie, Pomeranian Journal of Life Sciences, 2015, 61, 4, 519-425

PODOBNE WPISY