
Podrażniony nos od kataru. Jak sobie z tym poradzić?
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów to nie tylko leki. To też naturalne metody, które możesz zastosować w domu. Udowodniono, że przeciwzapalnie działa dieta. Naturalnym lekiem przeciwbólowym jest też wysiłek fizyczny. Dowiedz się, jaką dietę stosować. Czy można pić alkohol? Jeść pomidory? Jeździć na rowerze?
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą zapalną. Dieta, która pomaga, jest zatem dietą przeciwzapalną, taką, która wycisza stan zapalny. Na czym się opiera? Większość produktów to składniki diety Śródziemnomorskiej. Główną rolę odgrywają:
Ryby, oliwa z oliwek i orzechy to oczywiście nie wszystko. Połóż na talerzu jeszcze:
A błonnik? Śmiało! Gdzie go znajdziesz? W pełnoziarnistym (ciemnym) pieczywie, makaronie i brązowym ryżu. Sięgaj też po “grube” kasze typu pęczak, gryczana lub jęczmienna. I jeszcze raz, wzbogacaj dietę w dużą ilość owoców i warzyw. Stanowią bogate źródło błonnika.
Czy mięso jest zdrowe? Czy rzeczywiście w reumatoidalnym zapaleniu stawów należy z diety wykluczyć warzywa psiankowate? Jak jest z alkoholem? O tym za chwilę.
Surowe mięso i jego obróbka w wysokiej temperaturze to katastrofa dla Twoich stawów. Nie smaż, za to duś lub przygotuj mięso na parze. I znów do każdego posiłku dodawaj warzywa lub owoce.
Powinieneś wyeliminować, a przynajmniej ograniczyć produkty przetworzone. Są to: i mięsa, i wyroby cukiernicze, czy chipsy lub paluszki. Potęgują one stan zapalny.
Przejdźmy do warzyw psiankowatych. Należą do nich: papryka, pomidory, ziemniaki i bakłażany. Niektórym osobom szkodzą, niektórym pomagają. Jak to sprawdzić? Odstawić je na 2 tygodnie i obserwować siebie. Jeżeli objawy się zmniejszą, to będzie sygnał, żeby z tych warzyw zrezygnować.
Reumatoidalne zapalenie stawów a alkohol i papierosy
Pewnie zapytasz: mam reumatoidalne zapalenie stawów. A czy alkohol mi zaszkodzi? Wyniki badań naukowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jedno wręcz zaleca umiarkowane spożycie alkoholu. Oznacza to wypicie maksymalnie 1 jednostki standardowej alkoholu dziennie przez kobietę oraz 2 przez mężczyznę. Badanie z 2018 roku z kolei przestrzega kobiety przed alkoholem – sieje on zniszczenie w stawach. Widać to wyraźnie na zdjęciach RTG. Wiedz, że połączenie alkoholu z lekami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych może wywołać krwawienie z przewodu pokarmowego. Metotreksat i alkohol to zabójczy miks dla wątroby.
A papierosy? Jeśli palisz, przestań. Jeżeli chcesz zacząć, nie rób tego. Papierosy zaostrzają objawy choroby.
Czy wysiłek fizyczny pomaga, czy szkodzi? Badania pokazują, że w reumatoidalnym zapaleniu stawów gimnastyka jest wręcz wskazana. Wysiłek fizyczny to naturalny lek przeciwbólowy. Poza tym poprawia nastrój i jakość życia. Jakie formy wysiłku są najlepsze? Przyjazne dla stawów są: spacery, jazda na rowerze, taniec i pływanie oraz praca w ogrodzie. Uzupełnij je ćwiczeniami jogi oraz tai-chi.
Zapamiętaj: dieta śródziemnomorska (z kilkoma wyjątkami) to dobry wybór. Alkohol – unikaj, zwłaszcza przy lekach. Jeśli sięgasz, obserwuj swoje ciało. Zrezygnuj z papierosów, nikotyna to gwarancja mocniejszych dolegliwości bólowych. I gorszej kondycji na rowerze, basenie, czy w tańcu. Kłóci się też z filozofią jogi i tai-chi, które są zalecane w reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Kaszel to jeden z podstawowych odruchów fizjologicznych, którego celem jest usunięcie wydzieliny lub ciała obcego z dróg oddechowych. Jest też bardzo częstym objawem infekcji oddechowych.
Drapanie w gardle to nieprzyjemny objaw, który bardzo często świadczy o rozwijającej się infekcji układu oddechowego. Takie drapanie w gardle i suchy kaszel mogą nam