Zawał serca – kto jest na niego narażony
Choroby układy krążenia są główną przyczyną śmierci u mężczyzn po 45. roku życia, jednak nie tylko. Kobiety po 80. roku życia również najczęściej umierają z tego powodu. Nie oznacza to jednak, że młodsze osoby, w tym kobiety, nie są zagrożone zawałem serca. Niedługo zdradzimy Ci, jak go rozpoznać, jednak wpierw chcemy, żebyś zrozumiała, na czym on polega.
Jak przebiega zawał serca?
Co 43 sekundy ktoś na świecie ma zawał serca. Dlaczego mamy zawał serca? Dochodzi do niego, kiedy przepływ krwi, który dostarcza tlen do mięśnia sercowego, zostaje: znacznie zmniejszony lub zupełnie ograniczony.
Dlaczego tak się dzieje? Tętnice, które dostarczają krew, mogą się stopniowo zwężać w wyniku nadmiaru tłuszczu, cholesterolu i innych substancji – tak zwanej blaszki miażdżycowej.
Gdzie boli zawał serca?
Zarówno mężczyźni jak i kobiety w czasie zawału serca mogą doświadczyć nacisku na klatkę piersiową. Porównuje się to do uczucia, jakby słoń na Tobie usiadł.
Jednak nie musi tak być. U kobiet objawy mogą być o wiele bardziej subtelne. Oto one.
Czym różni się zawał u kobiet od zawału u mężczyzn?
Objawy zwału serca mogą się różnić między płciami, jednak podstawowy jest zawsze ten sam – ból w klatce piersiowej. Kobietom mogą jednak towarzyszyć bardziej subtelne objawy. Nie oznacza to jednak, że taki zawał nie jest groźny – wręcz przeciwnie, może prowadzić nawet do śmierci.
Objawy zawału serca u kobiet
- Ból w klatce piersiowej (jednak nie zawsze);
- ból lub uczucie nacisku w dolnej lub górnej części brzucha;
- ból szczęki, szyi i górnej części pleców;
- mdłości lub wymioty;
- brak tchu;
- omdlenia;
- niestrawność;
- ekstremalne zmęczenie.
Dla porównania, oto objawy zawału serca u mężczyzn:
- mdłości lub wymioty,
- brak tchu.
- uczucie nacisku w klatce piersiowej lub ból,
- ból szczęki, szyi lub pleców.
Co robić, jeśli masz atak serca?
Jeśli doświadczasz któregoś z powyższych objawów:
- natychmiast zadzwoń pod 999 – numer alarmowy pogotowia ratunkowego, i podążaj za instrukcjami operatora. Nie rozłączaj się przed zakończeniem rozmowy!
- pod żadnym pozorem nie prowadź samochodu (nawet, jeśli chcesz dotrzeć do szpitala) – po pierwsze karetka dotrze do Ciebie szybciej i prędzej znajdziesz się w szpitalu, po drugie możesz spowodować wypadek samochodowy ze skutkiem śmiertelnym dla siebie lub innych osób,
- postaraj się zachować spokój – oddychaj powoli i głęboko podczas, gdy czekasz na ratowników. Możesz liczyć oddechy, zaczynając od 1 oddechu, potem 2 oddechu, 3… Nie patrz na zegarek.
Zawsze możesz również zadzwonić pod numer 112, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej i obejmuje pogotowie ratunkowe, straż pożarną i policję jednocześnie.
Kobiety, które uważają, że ich stan zdrowia jest dobry, często źle odczytują objawy ataku serca. Myślą, że „to mi się nie przytrafi”. Z tego powodu warto poznać objawy zarówno męskiego, jak i żeńskiego ataku serca i wiedzieć, jak postępować w przypadku ich wystąpienia.
Czynniki ryzyka zawału serca
Należą do nich:
- wysokie ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu,
- palenie papierosów
- historia rodzinna chorób serca,
- otyłość,
- wiek.
Jak zapobiec atakowi serca u kobiet i mężczyzn?
Istnieje wiele zachowań, które możesz wprowadzić do swojego życia i tym samym zmniejszyć ryzyko zawału serca niezależnie od Twojej płci:
- poznaj swoje czynniki ryzyka i im zapobiegaj, np. jeśli jesteś otyły, podejmuj kroki w celu obniżenia masy ciała,
- badaj swoje ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu,
- regularnie ćwicz,
- rzuć palenie (jeśli palisz).
Przede wszystkim jednak słuchaj swojego ciała. Jeśli zauważysz coś podejrzanego, nietypowego, niepokojącego, skonsultuj się z lekarzem. Zwracaj szczególną uwagę na takie znaki ostrzegawcze, jeśli w Twojej rodzinie występują choroby serca.