logo_solinea
Chcesz ulżyć sobie w Zespole Jelita Drażliwego?

Chcesz ulżyć sobie w Zespole Jelita Drażliwego?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba charakteryzująca się bólem i uczuciem dyskomfortu w brzuchu, wzdęciami, gazami, zaparciami i biegunką. Dotyczy ona 10% Polaków i jest najczęstszą chorobą związaną z układem trawiennym. Jej przyczyna nie jest znana, co sprawia, że leczy się ją różnymi metodami – lekami, dietą, psychoterapią, jednak wciąż wielu chorych na IBS cierpi pomimo leczenia. Całkiem niedawno w świecie medycznym pojawiły się informacje o skuteczności nowej kombinacji probiotyków w zespole jelita drażliwego. Zobacz, co odkryliśmy!

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

IRIBOS

Czym do tej pory leczono zespół jelita drażliwego?

Medycyna wyróżnia 4 rodzaje zespołu jelita drażliwego:

  • IBS-D: z przewagą biegunek,
  • IBS-C: z przewagą zaparć,
  • IBS-M: typ mieszany z biegunkami i zaparciami,
  • IBS-U: typ dla osób niepasujących do żadnej z kategorii.

Do innego podtypu, który nie posiada jeszcze nazwy, należy poinfekcyjny zespół jelita drażliwego. Pojawia się on po przebytej infekcji, zwykle zatruciu pokarmowym. Ten typ może dotyczyć aż 1 na 4 pacjentów z IBS.

Naukowcy podejrzewają, że IBS mogą powodować infekcje, przerost bakterii, nietolerancje pokarmowe, stan zapalny jelit, zaburzona motoryka w układzie trawiennym, problemy z trawieniem węglowodanów lub zaburzenia osi mózgowo-jelitowej.

Na podstawie badań chorych pacjentów wiadomo jednak, że pewne pokarmy potrafią wywołać objawy, a stres go pogarsza.

W terapii IBS stosuje się głównie leczenie objawowe za pomocą leków rozkurczających, przeciwzaparciowych
i przeciwbiegunkowych
. Ze względu na fakt, że u 70% osób z zespołem jelita drażliwego występują zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy zespoły lękowe, często poprawę dają leki przeciwdepresyjne. Poza tym stosuje się antybiotyki, terapię poznawczo-behawioralną, techniki relaksacyjne i probiotyki.

176153ec277e631a447dda3ba1ac3f03b8114c5d

Probiotyki na zespół jelita drażliwego

Wiele przeprowadzonych badań naukowych sprawdzało, w jaki sposób probiotyki i prebiotyki mogą pomóc w leczeniu różnych typów IBS. Wynika to stąd, że naukowcy połączyli objawy zespołu jelita drażliwego ze zmianami we florze bakteryjnej. W jelitach osób z IBS znaleziono mniejsze ilości dobroczynnych bakterii z grup Lactobacillus i Bifidobacterium niż u osób zdrowych oraz większe ilości szkodliwych bakterii StreptococcusE. coli  i Clostridium.

U 84% osób z zespołem jelita drażliwego występuje przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), które może wywoływać wiele z objawów IBS. Jednakże naukowcy nie wiedzą, czy jest to przyczyna, czy skutek choroby.

Czy wiesz, że niektóre leki podawane w terapii zespołu jelita drażliwego niszczą dobre bakterie w jelitach? To może prowadzić do zwiększonego stanu zapalnego, nadwrażliwości na gazy w jelicie cienkim, obniżeniu odporności i zmienionej motoryki w układzie trawiennym, czyli na dłuższą metę zwiększać objawy IBS.

9483ef69b874e2882c863a4724b465e214d04647

Nowa kombinacja probiotyków wykazuje skuteczność w leczeniu zespołu jelita drażliwego

IBS (w szczególności podtyp z biegunkami) znacząco obniża poziom jakości życia codziennego. Chorzy ze względu na dolegliwości żołądkowe boją się wychodzić z domu, poznawać nowych ludzi, chodzić do nieznanych restauracji czy realizować się zawodowo. To z kolei prowadzi do depresji, stanów lękowych, gorszych relacji i opuszczanych dni pracy.

Naukowcy opracowali testy mierzące jakość życia w zespole jelita drażliwego – IBS-QoL oraz lęk związany z dolegliwościami żołądkowymi (VSI). Testy sprawdzają, czy badane metody leczenia nie tylko zmniejszają objawy, ale również zwiększają komfort życia chorych – czyli robią to, co tak naprawdę jest istotne. Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą (nie można się z niej wyleczyć), a nasilenie objawów zależy od poziomu stresu. Z tego powodu na dłuższą metę samopoczucie chorych jest bardziej miarodajnym czynnikiem poprawy stanu zdrowia niż tymczasowe zmniejszenie się objawów.

W badaniu z 2014 roku, opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie „World Journal of Gastroenterology”, naukowcy wykazali, że I.31 znacząco zwiększa jakość życia chorych na zespół jelita drażliwego (test IBS-QoL) w porównaniu z placebo, a poza tym zmniejsza lęk związany z dolegliwościami żołądkowymi (test VSI).

Co to jest I.31? To mieszanka dwóch szczepów Lactobacillus plantarum (CECT7484 i CECT7485) oraz jednego Pediococcus acidilactici (CECT7483). Co ciekawe w badaniu naukowcy nie odnotowali żadnych skutków ubocznych przyjmowania I.31. To czyni z niego świetną alternatywę dla dotychczasowych, często uciążliwych i kosztownych w stosowaniu, metod leczenia zespołu jelita drażliwego.

Literatura:​
  • Bartnik W, Szczepanem M. Zespół jelita drażliwego. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.14.
  • Saha L. Irritable bowel syndrome: pathogenesis, diagnosis, treatment, and evidence-based medicine. World J Gastroenterol. 2014;20(22):6759–6773. doi:10.3748/wjg.v20.i22.6759
  • Lorenzo-Zúñiga V, Llop E, Suárez C, et al. I.31, a new combination of probiotics, improves irritable bowel syndrome-related quality of life. World J Gastroenterol. 2014;20(26):8709–8716. doi:10.3748/wjg.v20.i26.8709

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty