Czy wiesz, jak duży wpływ na zdrowie intymne ma stan mikroflory fizjologicznej...
Czytaj dalej...Choroby alergiczne wszelkiego typu są plagą naszych czasów. Ze względu na lawinowy wzrost zachorowalności nazywane są już nawet chorobami społecznymi. Z tego powodu medycyna poszukuje nowych metod leczenia tych problemów zdrowotnych, do których zalicza się alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa czy alergiczne zapalenie spojówek. Jedną ze skutecznych substancji okazała się ektoina.
Ektoina to cząsteczka naturalnego pochodzenia, która jest wytwarzana przez ekstremofile. Co to są ekstremofile? To bakterie żyjące w ekstremalnie trudnych warunkach. Ektoina chroni je przed wysoką temperaturą, nadmierną suchością czy promieniowaniem ultrafioletowym. Ektoina jest elementem ich odporności. Za co konkretnie odpowiada? Okazuje się, że ektoina:
Te nazwy brzmią znajomo? Tak? I tu wracamy do początku naszych rozważań, czyli chorób alergicznych. Tak się składa, że ektoina znalazła zastosowanie w łagodzeniu ich objawów.
Środowisko, które wpływa na stan naszej skóry, może być równie ekstremalne, jak warunki, z którymi zmagają się bakterie wytwarzające ektoinę. Wysoka temperatura, promieniowanie UV, wiatr, zanieczyszczenie wody i powietrza to czynniki, które powodują wysuszanie się i przedwczesne starzenie skóry. Ektoina, jako substancja naturalnego pochodzenia, znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Zawierają ją preparaty do skóry wrażliwej oraz preparaty przeciwzmarszczkowe. Kremy z ektoiną pomagają pacjentom z atopowym zapaleniem skóry (AZS), genetycznie uwarunkowanym schorzeniem bariery ochronnej skóry.
Ektoina w postaci sprayu do nosa to też dobry wybór dla osób cierpiących na częstą i dokuczliwą przypadłość, jaką jest alergiczny nieżyt nosa, znany popularnie jako katar sienny. Katar, kichanie (zwłaszcza seryjne), swędzenie i zaczerwienie nosa to jego główne objawy. Mało tego, objawom nosowym towarzyszy łzawienie, zaczerwienie, świąd i obrzęk powiek, a czasami także swędzenie gardła i uszu. Szacuje się, że ten problem dotyka nawet 10-20% populacji! I nie jest wcale schorzeniem błahym, ponieważ negatywnie wpływa na produktywność w pracy, wyniki w nauce, jakość snu, możliwość uprawiania sportu czy ogólną jakość życia. Katar sienny jest zatem poważnym problemem zdrowotnym.
Poszukiwanie innowacyjnych metod leczenia wynikło z faktu, że klasyczne metody (na przykład donosowe sterydy czy azelastyna) nie są do końca skuteczne, mało tego, są obarczone skutkami ubocznymi. Na przykład azelastyna, lek antyhistaminowy nowej generacji może dawać efekty uboczne w postaci podrażnienia śluzówki, ale też zmęczenia czy bólów głowy. Z kolei inne klasyczne metody powodują…kichanie, czyli coś, przed czym powinny chronić, a nie to wywoływać! Dzięki właściwościom nawilżającym i zmniejszającym stan zapalny ektoina stała się idealną alternatywą dla metod klasycznych. Intuicja nie zmyliła naukowców badających właściwości ektoiny, ponieważ ta naturalna substancja okazała się jednocześnie skuteczna, szybka i bezpieczna.
Ektoina ułatwi Ci życie z astmą i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc
Okazuje się, że nasza dzisiejsza bohaterka, ektoina, świetnie radzi sobie w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). To schorzenie wynikające ze stanu zapalnego, które rozwija się na skutek kontaktu z zanieczyszczeniami powietrza. Za POChP odpowiada głównie dym papierosowy. Choroba ta należy do trójki najczęstszych przyczyn zgonów! Preparaty oparte na ektoinie okazały się bardzo skuteczne w przypadku pacjentów z POChP i z astmą.
Rozpowszechnienie alergicznego zapalenia spojówek przekracza nawet liczby, które znaleźliśmy kilka akapitów wyżej, ponieważ może dotyczyć nawet 40-50% ludzi! To prawdziwy problem społeczny, ponieważ znacznie obniża komfort życia.
Ektoina zrobiła w krótkim czasie szybką, ale zasłużoną karierę: dzięki działaniu przeciwzapalnemu znalazła zastosowanie w dermatologii, laryngologii, alergologii, i okulistyce. Zwróć uwagę na tę innowacyjną metodę leczenia, która dostępna jest bez recepty!
Może zainteresować Cię także: Ektoina a infekcje wirusowe. Jak zastosowanie preparatów z ektoiną może pomóc
w infekcjach wirusowych?
Czy wiesz, jak duży wpływ na zdrowie intymne ma stan mikroflory fizjologicznej...
Czytaj dalej...W poprzednim artykule dowiedziałeś się, czym jest FOMO i dlaczego jest ono tak...
Czytaj dalej...Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, który kontroluje poziom cukru. Czy wiesz, że...
Czytaj dalej...