W ostatnich czas coraz więcej osób poszukuje skutecznego sposobu na poprawę kondycji...
Czytaj dalej...Alergia na pyłki roślin to najczęstsza choroba alergiczna układu oddechowego. Na jej objawy uskarża się około 20% Europejczyków, a liczba chorych stale wzrasta. Czym jest alergia? Jakie są objawy alergii i jak unikać alergenów?
Alergia to niewłaściwa, nadmierna reakcja układu odpornościowego na jakiś czynnik zewnętrzny (alergen). Alergeny nie szkodzą osobom zdrowym, natomiast u alergików wywołują objawy chorobowe. Do najczęstszych alergenów należą pyłki roślin.
UWOLNIJ SIĘ OD UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII I POCZUJ ULGĘ
Alergia pyłkowa daje o sobie znać sezonowo, w czasie kwitnienia roślin, na które jesteśmy uczuleni. Najczęstsze objawy alergii na pyłki to:
W przypadku współistniejącej astmy, objawami są też:
Najczęstszymi przyczynami sezonowej alergii w Polsce są:
Pyłki traw: okres intensywnego pylenia traw trwa od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Do traw alergolodzy zaliczają również zboża. Najbardziej alergizującym zbożem jest żyto.
Pyłki drzew: alergię może wywołać m.in. pyłek leszczyny, olchy (olszy), brzozy, topoli, platanu, buku, dębu i wierzby. Drzewa pylą od lutego do początku maja. Najczęściej uczula pyłek brzozy.
Pyłki chwastów: uczula np. babka, szczaw, pokrzywa, bylica, komosa i ambrozja. Chwasty pylą od maja do września. Najbardziej alergizuje pyłek bylicy.
Zarodniki pleśni: mogą być przyczyną zarówno sezonowej, jak i całorocznej alergii. Grzyby pleśniowe z rodzaju Alternaria najobficiej zarodnikują w lipcu i sierpniu, a z rodzaju Cladosporium – od czerwca do sierpnia.
Alergię pyłkową diagnozuje się na podstawie wywiadu medycznego i oceny objawów. By potwierdzić rozpoznanie i wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym alergenom, lekarz może zlecić też wykonanie testów alergicznych. Najczęściej wykonywane są testy skórne.
Leczenie alergii pyłkowej polega na unikaniu alergenów oraz wprowadzeniu farmakoterapii, która łagodzi objawy choroby. W tym rodzaju alergii stosuje się także immunoterapię swoistą (odczulanie). Odczulanie prowadzi do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii oraz może zapobiegać rozwojowi astmy oskrzelowej.
Pyłki są wszędobylskie, trudno całkowicie wyeliminować je z otoczenia. By ograniczyć kontakt z alergenami, w sezonie uczuleniowym:
Może zainteresować Cię także: 7 najczęstszych alergenów kontaktowych
W ostatnich czas coraz więcej osób poszukuje skutecznego sposobu na poprawę kondycji...
Czytaj dalej...Czy wiesz, że rodziców możemy podzielić na cztery grupy? Każda z nich...
Czytaj dalej...Niekiedy ani odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny czy podniesienie wezgłowia łóżka, ani odstawienie alkoholu...
Czytaj dalej...