Zapalenie spojówek to termin, pod którym kryje się infekcja lub stan zapalny...
Czytaj dalej...Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dorośli uprawiali sporty o średniej intensywności przez co najmniej 2,5 godziny tygodniowo, a te o dużej intensywności co najmniej 1,25 godziny tygodniowo. Co najmniej! Dla osób, które nie są fanami sportu, te liczby wyglądają przerażająco. Najnowsze badania sugerują jednak, że można o wiele mniej się ruszać i odnieść te same korzyści zdrowotne co pasjonaci wysiłku fizycznego. Jak to zrobić?
Wszyscy wiedzą, że sport to zdrowie, jednak mało kto wie, jak ruch wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Piszemy o ruchu, ponieważ wliczają się do niego nie tylko typowe ćwiczenia fizyczne, jak pływanie, jazda na rowerze czy uprawianie jogi, ale również każda inna forma aktywności np. chodzenie, prace w ogrodzie czy sprzątanie.
Wróćmy jednak do odpowiedniej ilości ruchu, która:
Jednak to nie jedyne zalety biegania – pozostałe, o których przeczytasz poniżej, mogą Cię zaskoczyć.
Osoby, które niedostatecznie często się ruszają, mają o 20-30% większe ryzyko śmierci w porównaniu do osób aktywnych fizycznie. Czy można coś z tym zrobić? Tak, i nie trzeba w tym celu w znaczący sposób zmieniać swojego stylu życia.
Do takich wniosków doszli naukowcy, których wnioski zostały opublikowane w 2018 roku w czasopiśmie British Journal of Sports Medicine. Analiza 14 badań, które objęło aż 232,149 osób, wykazała, że bieganie zmniejsza śmiertelność, niezależnie od przyczyny. Tyczy się to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co więcej, naukowcy zmierzyli również, o ile zmniejsza się śmiertelność z powodu chorób serca oraz nowotworów – odpowiednio o 30% i 23%. Jednak najciekawsze jest odkrycie, że ilość czasu spędzonego na bieganiu czy liczba kilometrów nie jest aż tak ważna, jak sugeruje to WHO (o czym pisaliśmy we wstępie).
Korzyści zdrowotne widoczne są już przy bieganiu mniej niż 50 minut tygodniowo w tempie poniżej 10 kilometrów na godzinę. Potwierdza to inne badanie z 2017 roku, według którego wystarczy biegać od 5 do 10 minut dziennie w umiarkowanym tempie, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 25-40%. Najwięcej zalet biegania odczuwają osoby, które poświęcają na nie 4,5 godziny tygodniowo. Dłuższe bieganie nie daje większych korzyści, a zwiększa ryzyko kontuzji.
Naukowcy od lat poszukują Świętego Graala, magicznego czynnika, dzięki któremu będzie można łatwo przewidzieć, ile ktoś będzie żył. Wpierw opierali się o dokumentację medyczną – przebyte choroby zakaźne, choroby przewlekłe, operacje, jednak była to dość żmudna metoda. Następnie „ulubieńcem” naukowców stało się palenie papierosów, które w znaczny sposób skraca przewidywaną długość życia. Jednak wciąż nie był to dość dokładny wskaźnik. W końcu w badaniu z 2019 roku okazało się, że poziom aktywności fizycznej przewiduje długość życia o 30% dokładniej niż informacja na temat palenia papierosów i o 40% dokładniej od dokumentacji medycznej.
Wróćmy jednak do zalet biegania. Wielu z nich można się domyślić, jednak czy wpadłabyś na to, że bieganie poprawia pamięć? A dokładniej chroni pamięć przed szkodliwym wpływem stresu. Co więcej, wpływa również na skład mikroflory jelitowej, zwiększając ilość maślanów, które zmniejszają stan zapalny i karmią dobre bakterie jelitowe.
Możesz nie mieć kontroli nad poziomem stresu w swoim życiu czy nie panować czasem nad dietą, ale zawsze możesz trochę pobiegać.
Zapalenie spojówek to termin, pod którym kryje się infekcja lub stan zapalny...
Czytaj dalej...Dłonie przez większość czasu narażone są na działanie czynników zewnętrznych. Zimne powietrze...
Czytaj dalej...Wstrząs anafilaktyczny jest stanem zagrożenia życia. Jego objawy pojawiają się nagle i...
Czytaj dalej...