Istota refluksu oraz sposoby jego leczenia
O refluksie mówi się wtedy, gdy kwaśna treść żołądka przedostaje się do przełyku. Kwas solny drażni jego ściankę, czyli błonę śluzową. Najczęstszym skutkiem refluksu jest zgaga, a niekiedy pojawiają się też inne objawy poza przełykiem: chrypka, suchy kaszel, świszczący oddech, czy też ból za mostkiem.
Więcej informacji o objawach i przyczynach znajdziesz tutaj.
W jaki sposób leczy się refluks? Jakie są mechanizmy działania leków?
Można:
- osłaniać błonę śluzową – związki magnezu i glinu oraz zioła pobudzają produkcję śluzu;
- zobojętnić (zneutralizować) kwas solny – również to robią związki magnezu i glinu;
- hamować wydzielanie kwasu solnego – tak działają inhibitory pompy protonowej i H2-blokery.
Refluks a zioła – rumianek i lukrecja
Rumianek, znany od ponad 5 tysięcy lat, kojarzy się z działaniem uspokajającym i wspomagającym zasypianie. Jednak okazuje się, że lista właściwości na tym się nie kończy. Rumianek koi umysł, ale też ciało, a konkretnie żołądek. Neutralizuje kwas solny wytwarzany w żołądku, działa też przeciwzapalnie. A drażnienie przełyku przez kwas solny z żołądka i zapalenie przełyku to przecież istota refluksu!
Korzeń lukrecji z kolei działa poprzez pobudzanie produkcji śluzu w żołądku i przełyku. A to chroni ich ścianki przed kwasem solnym. Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza, jeśli przyjmujesz też inne leki, jest forma DGL lukrecji.
Refluks a zioła – ślaz, prawoślaz i wiąz
Ślaz dziki (Malva sylvestris), znany także jako ślaz zajęczy lub malwa dzika, okazał się równie skuteczny w łagodzeniu stanu zapalnego przełyku. Z pędów i liści można zrobić sałatkę, zupę ziołową lub herbatę. Właściwości lecznicze mają jednak wyłącznie kwiaty.
Znany od tysiąca lat prawoślaz lekarski, lubiany przez dzieci ze względu na przyjemny smak, to nie tylko środek na kaszel. Składniki tego zioła powlekają, łagodzą i osłaniają ścianę przewodu pokarmowego, od przełyku, przez żołądek, aż po jelita. Ekstrakt prawoślazu należy stosować 3 razy dziennie i popijać dużą ilością wody.
Wywodzący się z Ameryki Północnej wiąz czerwony stosuje się w formie żelu. A jak już wiesz, żele i śluzy pokrywają ścianki przewodu pokarmowego. Tym samym łagodzą stan zapalny. I o to przecież chodzi!
Sprawdź 5 informacji o refluksie, o których nie masz pojęcia
Refluks a zioła – interakcje, alergie, ciąża i karmienie piersią
Należy pamiętać, że:
- rumianek wchodzi w interakcje (niejako „kłóci się”) z lekami przeciwkrzepliwymi; leki te stosowane są m.in. w zatorowości płucnej, czy po udarze mózgu;
- lukrecja może obniżać poziom potasu – weź to pod uwagę, zwłaszcza jeśli przyjmujesz diuretyki, czyli leki na niewydolność serca;
- można mieć uczulenie na zioła, najczęstsze objawy to: wysypka, obrzęk gardła;
- jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, przed zastosowaniem ziół skonsultuj się z lekarzem.
Możesz też wybrać Reflu-G, który posiada pozytywną opinię Polskieg Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Węglany, kwasy i inne związki – sposób na refluks
Kolejna grupa leków na refluks, również bez recepty, to związki magnezu, glinu, kwas alginowy i sukralfat. Jak działają? Zobojętniają kwas solny z żołądka i osłaniają błonę śluzową, ściankę przełyku. Dają szybką ulgę.
Być może słyszałeś o inhibitorach pompy protonowej, nazwy leków kończą się na -azol. Omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol to najczęściej stosowani przedstawiciele tej grupy. Niekiedy stosuje się też H2-blokery (np. ranitydynę). Trudne nazwy, obie oznaczają preparaty, które hamują wydzielanie kwasu solnego.
Już wiesz, co możesz zastosować na refluks bez recepty. Dzięki tym środkom możesz złagodzić dyskomfort po posiłku, który do tej pory nie dawał Ci spać. Pamiętaj, że środki te powinny być stosowane tylko doraźnie np. po świątecznym obiedzie, najlepiej wraz z odpowiednią dietą i modyfikacją stylu życia. Jeśli objawy utrzymują się bądź nasilają, udaj się do gastrologa.
Wiesz, że nasz Reflu-G oparliśmy na jednym składniku z tego tekstu? Sprawdź, co to za roślina!