Moksyfloksacyna to lek z grupy fluorochinolonów, a dokładnie z czwartej generacji tych...
Czytaj dalej...W poprzedniej części dowiedziałeś się, który neuroprzekaźnik może sprawić, że staniesz się bardziej zmotywowany (i nie tylko) – dopamina. Poznałeś również tricki na zwiększenie jej ilości. Najwyższa pora, abyśmy zdradzili Ci kolejne sposoby na to, by Twoja motywacja nigdy nie spadła poniżej zadowalającego poziomu. Zaczynamy? No to start!
To z pewnością wyjaśnia, dlaczego tak wiele osób swoje pierwsze kroki po przyjściu do pracy kieruje w stronę ekspresu do kawy. Niektórzy piją ją jeszcze wcześniej, tuż po wstaniu z łóżka i jeszcze przed śniadaniem!
Tej metody nie polecamy ze względu na żołądek, ale naukowcy potwierdzają to, czego na pewno sam doświadczyłeś – kawa pobudza. Jednak jej działanie zawdzięczamy nie tyle zwiększaniu poziomu dopaminy, co liczby jej receptorów.
Niestety, organizm potrafi wytworzyć tolerancję na kofeinę, dlatego jej orzeźwiający efekt z czasem maleje. Z tego względu warto zostawić kawę na specjalne okazje, zamiast robić z jej picia codzienny rytuał.
O probiotykach pisaliśmy już wielokrotnie – wyjaśniliśmy ich lecznicze zastosowanie w zespole jelita drażliwego (IBS), dermatozach czy przy klątwie faraona. Jednak to nie koniec właściwości probiotyków, czas na prawdziwą bombę!
Badania naukowe wykazały, że szkodliwe bakterie jelitowe zmniejszają produkcję dopaminy i serotoniny, która odbywa się w jelitach. Jednak probiotyki, czyli dobre bakterie, mogą przywrócić odpowiedni poziom tych neuroprzekaźników i poprawić nastrój. Naukowcy potwierdzają to zarówno w badaniach na szczurach, jak i u osób z depresją i z zespołem jelita drażliwego.
Możesz zwiększyć ilość probiotyków w swojej diecie przez jedzenie jogurtów, kapusty i ogórków kiszonych oraz picie kefiru. Jednak najpewniejszą metodą jest wzięcie probiotyku z określonym szczepem bakterii w dużej ilości.
Teraz czas na coś naprawdę przyjemnego – słuchanie muzyki stymuluje wydzielanie dopaminy w mózgu. Badania odnotowały zwiększenie poziomu dopaminy o 9% u ludzi słuchających muzyki, która powodowała u nich dreszcze. Może Ci się wydawać, że 9% to mało, jednak według innego badania słuchanie muzyki poprawia koordynację ruchową u osób z chorobą Parkinsona!
Wynika z tego, że 9% to wystarczająco dużo, aby poprawić stan zdrowia. Co ciekawe, do tej pory udowodniono leczniczy wpływ samej melodii, ale nie tekstów, więc nie ma różnicy, czy będziesz słuchał hip-hopu, czy muzyki poważnej 😉
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy wyjątkową playlistę, w której możesz zanurzać się w czasie pracy, biegania czy wieczornego chilloutu – Koronna Playlista na Spotify jest do Twojej dyspozycji!
Nuda i banał, prawda? Jednak badania nie kłamią – zarwana noc zmniejsza wydajność receptorów dopaminowych. To z kolei osłabia koncentrację i koordynację. Jeśli będziesz się regularnie wysypiał, w ciągu dnia będziesz miał więcej energii, a Twoje funkcjonowanie się poprawi.
Specjaliści zalecają 7-9 godzin snu każdej nocy i stosowanie się do zasad higieny snu. Należą do nich chodzenie spać i wstawanie każdego dnia o tej samej porze (nie tylko w tygodniu, ale również w weekend), zmniejszenie poziomu hałasu w sypialni, unikanie picia kofeiny wieczorem i korzystanie z łóżka wyłącznie do spania.
Kwasy Omega-3 dzielimy na kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Według badań regularne zażywanie kwasów Omega-3 działa antydepresyjnie i poprawia zdrowie psychiczne. W jaki sposób?
Wyjaśnia to inne badanie, które wykazało, że dieta bogata w kwasy Omega-3 zwiększa poziom dopaminy w korze czołowej nawet o 40%. Najlepszymi źródłami kwasów Omega-3 są tłuste ryby, takie jak tuńczyk, łosoś czy sardynki.
Jedne tricki są bardzo przyjemne – jak picie kawy czy słuchanie muzyki, inne mniej. Jednak skuteczność wszystkich została potwierdzona badaniami.
Który z nich wybierzesz? Oby nigdy nie zabrakło Ci motywacji do ciągłego rozwoju!
Moksyfloksacyna to lek z grupy fluorochinolonów, a dokładnie z czwartej generacji tych...
Czytaj dalej...Słońce świecące wysoko na niebie od świtu do późnego wieczora oraz temperatury...
Czytaj dalej...Edith Piaf. Tej gwiazdy światowej muzyki przedstawiać nie trzeba. Wybitna piosenkarka, uosobienie...
Czytaj dalej...