logo_solinea
3bb090bb95909ec1307f706f9713928df5eedb5a

N-Acetylocysteina – aminokwas, bez którego trudno normalnie żyć. Sprawdź, dlaczego!

Cysteina należy do częściowo niezbędnych aminokwasów. Nazywa się ją w ten sposób, ponieważ Twoje ciało jest
w stanie wyprodukować ją z innych aminokwasów – metioniny i seryny. Jednakże jeśli Ci ich brakuje, możesz cierpieć również na niedobór cysteiny. Jak ją uzupełnić? I w zasadzie, dlaczego masz to robić? Poznaj 4 zalety cysteiny, a w zasadzie N-acetylocysteiny, czyli w skrócie NAC.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

MUFLUIL FORTE

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Mufluil forte. ZASTOSOWANIE: Wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń układu oddechowego, kaszlu różnego pochodzenia, objawów przeziębienia lub grypy, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła, chrypki, problemów z oddychaniem w przebiegu choroby refluksowej przełyku, jak również w rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Erbozeta S.p.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

NAC (N-acetylocysteina) przynosi ulgę w chorobach dróg oddechowych

NAC jest w stanie zmniejszyć objawy chorób dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ działa jako lek wyksztuśny, który rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach. Jako antyoksydant NAC zwiększa poziom glutationu w tym organie. Zmniejsza również stan zapalny w oskrzelach i w tkance płucnej.

Sprawdź, czym jest glutation i dlaczego musisz dbać o jego poziom w organizmie.

NAC pomaga przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP)

Osoby z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) doświadczają długotrwałego stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego tkanki płucnej. To prowadzi do zwężenia dróg oddechowych (zmniejszenia ich objętości), co kończy się utratą tchu i kaszlem. N-acetylocysteina (NAC) zmniejsza objawy POChP, liczbę zaostrzeń choroby oraz poprawia stan tkanki płucnej.

Analiza opublikowana w 2015 roku objęła 13 badań i imponującą liczbę 4155 pacjentów z POChP, którym podawano NAC. N-acetylocysteina w znaczący sposób zmniejszyła częstość zaostrzeń choroby w porównaniu do placebo, czym dowiodła swej skuteczności.

NAC przynosi ulgę w przewlekłym zapaleniu oskrzeli

Osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli również odnoszą korzyści z sięgnięcia po NAC (N-acetylocysteinę). W tej chorobie błony śluzowe w drogach oskrzelowych płuc ulegają stanom zapalnym, puchną i odcinają drogi oddechowe od płuc. NAC rozrzedza wydzielinę w oskrzelach i zwiększa poziom glutationu . Dzięki temu zmniejsza się zaostrzenie i częstość kaszlu, problemów z oddychaniem i świszczącego oddechu.

NAC sprawdza się w wielu chorobach układu oddechowego

To jednak nie koniec zaskakujących właściwości N-acetylocysteiny (NAC-u). Badanie z 2006 roku dowodzi, że NAC poprawia stan osób z innymi chorobami płuc i układu oddechowego, jak mukowiscydoza, astma czy zwłóknienie płuc. Poza tym N-acetylocysteina zmniejsza objawy zatkanego nosa i zatok, którego powodem są infekcje lub alergia.

W wielu chorobach dróg oddechowych skutecznym wsparciem jest także EKTOINA. Sprawdź, jak to możliwe.

2feaa419597b6ebefb4b4100f5993c8eafad8720

NAC może zostać podany za pomocą nebulizatora

Aby poprawić stan dróg oddechowych, nie musisz sięgać N-acetylocysteinę w tabletkach – możesz to zrobić za pomocą nebulizatora. Co więcej, w badaniu z 2019 roku okazało się, że inhalacja N-acetylocysteiny (NAC) za pomocą nebulizatora okazała się skuteczniejsza od przyjmowania doustnych suplementów.

Właśnie dlatego zaprojektowaliśmy sterylny roztwór do nebulizacji na bazie N-acetylocysteiny i hialuronianu sodu.

Mufluil Forte jest sterylnym roztworem do nebulizacji, wskazanym do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń układu oddechowego (zapalenie migdałków, gardła, krtani, nieżyt nosa, zapalenie tchawicy i oskrzeli, zapalenie oskrzeli), kaszlu różnego pochodzenia, objawów przeziębienia lub grypy, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia gardła, chrypki, problemów z oddychaniem w przebiegu choroby refluksowej przełyku, jak również w rekonwalescencji po zabiegach laryngologicznych. 

NAC wspiera wątrobę i nerki

N-acetylocysteina (NAC) odgrywa ważną rolę w procesach usuwania toksyn z organizmu, czyli tak zwanej detoksyfikacji. NAC pomaga zapobiegać skutkom ubocznym leków i toksyn pochodzących ze środowiska. Dzięki temu zaskarbił sobie przychylność współczesnej medycyny. W amerykańskich szpitalach zatrucie paracetamolem leczy się właśnie N-acetylocysteiną podawaną dożylnie. W ten sposób zapobiega się uszkodzeniom nerek i wątroby.

NAC pomaga na wątrobę również w przypadku innych chorób, ponieważ działa jak antyoksydant i zmniejsza stan zapalny . 

NAC zmniejsza zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Stosowanie N-acetylocysteiny obniża ryzyko choroby serca dzięki obniżeniu poziomu stresu oksydacyjnego w sercu i w układzie krążenia. Udowadniają to badania, w których codzienne stosowanie N-acetylocysteiny leczy nadciśnienie, które stanowi główny czynnik ryzyka miażdżycy.

W badaniu z 2015 roku naukowcy odkryli, że stosowanie N-acetylocysteiny przez okres czterech tygodni obniżał zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Działo się to niezależnie od tego, ile badani palili, ich masy ciała i poziomu cholesterolu.

Co więcej, według tego samego badania N-acetylocysteina zmniejsza poziom homocysteiny we krwi. Homocysteina to aminokwas, który pozyskujesz, jedząc czerwone mięso. Wysokie poziomy homocysteiny stanowią czynnik ryzyka dla choroby serca , choroby nerek i powtarzających się poronień.

Może zainteresować Cię także: Insulinooporność, trądzik, PCOS – na co jeszcze pomaga N-acetylocysteina?

Literatura:​
  • Dekhuijzen PN, van Beurden WJ. The role for N-acetylcysteine in the management of COPD. Int J Chron Obstruct Pulmon Dis. 2006;1(2):99‐106. doi:10.2147/copd.2006.1.2.99
  • Galyna Gumeniuk, Nina Kuzmenko, Oleh Iaremenko, Dmytro Dobrianskiy, Roman Ilnytskyi European Respiratory Journal Sep 2019, 54 (suppl 63) PA2043; DOI: 10.1183/13993003.congress-2019.PA2043
  • Grandjean EM, Berthet P, Ruffmann R, Leuenberger P. Efficacy of oral long-term N-acetylcysteine in chronic bronchopulmonary disease: a meta-analysis of published double-blind, placebo-controlled clinical trials. Clin Ther. 2000;22(2):209‐221. doi:10.1016/S0149-2918(00)88479-9
  • C Stey, J Steurer, S Bachmann, TC Medici, MR Tramer, The effect of oral N-acetylcysteine in chronic bronchitis: a quantitative systematic review , European Respiratory Journal Aug 2000, 16 (2) 253-262;  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10968500/ 
  • Mokhtari V, Afsharian P, Shahhoseini M, Kalantar SM, Moini A. A Review on Various Uses of N-Acetyl Cysteine. Cell J. 2017;19(1):11‐17. doi:10.22074/cellj.2016.4872
  • de Andrade KQ, Moura FA, dos Santos JM, de Araújo OR, de Farias Santos JC, Goulart MO. Oxidative Stress and Inflammation in Hepatic Diseases: Therapeutic Possibilities of N-Acetylcysteine. Int J Mol Sci. 2015;16(12):30269‐30308. Published 2015 Dec 18. doi:10.3390/ijms161226225
  • Quig D. Cysteine metabolism and metal toxicity. Altern Med Rev. 1998;3(4):262‐270. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9727078/ 
  • Wulf Hildebrandt, Roland Sauer, Gabriel Bonaterra, Klaus A Dugi, Lutz Edler, Ralf Kinscherf, Oral N-acetylcysteine reduces plasma homocysteine concentrations regardless of lipid or smoking status, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 102, Issue 5, November 2015, Pages 1014–1024, https://doi.org/10.3945/ajcn.114.101964

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty