NAC (N-acetylocysteina) przynosi ulgę w chorobach dróg oddechowych
NAC jest w stanie zmniejszyć objawy chorób dróg oddechowych. Dzieje się tak, ponieważ działa jako lek wyksztuśny, który rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach. Jako antyoksydant NAC zwiększa poziom glutationu w tym organie. Zmniejsza również stan zapalny w oskrzelach i w tkance płucnej.
Sprawdź, czym jest glutation i dlaczego musisz dbać o jego poziom w organizmie.
NAC pomaga przy Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc (POChP)
Osoby z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) doświadczają długotrwałego stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego tkanki płucnej. To prowadzi do zwężenia dróg oddechowych (zmniejszenia ich objętości), co kończy się utratą tchu i kaszlem. N-acetylocysteina (NAC) zmniejsza objawy POChP, liczbę zaostrzeń choroby oraz poprawia stan tkanki płucnej.
Analiza opublikowana w 2015 roku objęła 13 badań i imponującą liczbę 4155 pacjentów z POChP, którym podawano NAC. N-acetylocysteina w znaczący sposób zmniejszyła częstość zaostrzeń choroby w porównaniu do placebo, czym dowiodła swej skuteczności.
NAC przynosi ulgę w przewlekłym zapaleniu oskrzeli
Osoby z przewlekłym zapaleniem oskrzeli również odnoszą korzyści z sięgnięcia po NAC (N-acetylocysteinę). W tej chorobie błony śluzowe w drogach oskrzelowych płuc ulegają stanom zapalnym, puchną i odcinają drogi oddechowe od płuc. NAC rozrzedza wydzielinę w oskrzelach i zwiększa poziom glutationu . Dzięki temu zmniejsza się zaostrzenie i częstość kaszlu, problemów z oddychaniem i świszczącego oddechu.
NAC sprawdza się w wielu chorobach układu oddechowego
To jednak nie koniec zaskakujących właściwości N-acetylocysteiny (NAC-u). Badanie z 2006 roku dowodzi, że NAC poprawia stan osób z innymi chorobami płuc i układu oddechowego, jak mukowiscydoza, astma czy zwłóknienie płuc. Poza tym N-acetylocysteina zmniejsza objawy zatkanego nosa i zatok, którego powodem są infekcje lub alergia.
W wielu chorobach dróg oddechowych skutecznym wsparciem jest także EKTOINA. Sprawdź, jak to możliwe.
NAC może zostać podany za pomocą nebulizatora
Aby poprawić stan dróg oddechowych, nie musisz sięgać N-acetylocysteinę w tabletkach – możesz to zrobić za pomocą nebulizatora. Co więcej, w badaniu z 2019 roku okazało się, że inhalacja N-acetylocysteiny (NAC) za pomocą nebulizatora okazała się skuteczniejsza od przyjmowania doustnych suplementów.
Właśnie dlatego zaprojektowaliśmy sterylny roztwór do nebulizacji na bazie N-acetylocysteiny i hialuronianu sodu.
NAC wspiera wątrobę i nerki
N-acetylocysteina (NAC) odgrywa ważną rolę w procesach usuwania toksyn z organizmu, czyli tak zwanej detoksyfikacji. NAC pomaga zapobiegać skutkom ubocznym leków i toksyn pochodzących ze środowiska. Dzięki temu zaskarbił sobie przychylność współczesnej medycyny. W amerykańskich szpitalach zatrucie paracetamolem leczy się właśnie N-acetylocysteiną podawaną dożylnie. W ten sposób zapobiega się uszkodzeniom nerek i wątroby.
NAC pomaga na wątrobę również w przypadku innych chorób, ponieważ działa jak antyoksydant i zmniejsza stan zapalny .
NAC zmniejsza zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Stosowanie N-acetylocysteiny obniża ryzyko choroby serca dzięki obniżeniu poziomu stresu oksydacyjnego w sercu i w układzie krążenia. Udowadniają to badania, w których codzienne stosowanie N-acetylocysteiny leczy nadciśnienie, które stanowi główny czynnik ryzyka miażdżycy.
W badaniu z 2015 roku naukowcy odkryli, że stosowanie N-acetylocysteiny przez okres czterech tygodni obniżał zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe. Działo się to niezależnie od tego, ile badani palili, ich masy ciała i poziomu cholesterolu.
Co więcej, według tego samego badania N-acetylocysteina zmniejsza poziom homocysteiny we krwi. Homocysteina to aminokwas, który pozyskujesz, jedząc czerwone mięso. Wysokie poziomy homocysteiny stanowią czynnik ryzyka dla choroby serca , choroby nerek i powtarzających się poronień.
Może zainteresować Cię także: Insulinooporność, trądzik, PCOS – na co jeszcze pomaga N-acetylocysteina?