Każdy na pewno słyszał o tym, że aloes jest dobry dla skóry....
Czytaj dalej...Człowiek jest istotą społeczną, a przebywanie wśród innych ludzi to popularny sposób na złagodzenie stresu, znalezienie motywacji do pożytecznych działań, rozrywkę czy pocieszenie w trudnych chwilach. Jednak co na ten temat ma do powiedzenia nauka? Jak kontakty społeczne wpływają na stan zdrowia czy przewidywaną długość życia? Zobaczmy, co pokazują wyniki badań.
Badania naukowe łączą samotność i izolację społeczną ze zwiększonym ryzykiem wielu fizycznych i psychicznych chorób, takich jak:
Osoby, które nagle straciły wsparcie społeczne w wyniku śmierci partnera, oddzielenia od przyjaciół i rodziny (np. w wyniku przeprowadzki czy emigracji), przejścia na emeryturę, utraty możliwości wychodzenia z domu czy braku możliwości transportu, znajdują się w szczególnej grupie ryzyka.
Według wielu badań naukowych kontakty społeczne mają co najmniej 8 zalet. Oto one:
Badanie z 2017 roku odkryło, że 80-latkowie, którzy posiadają bliskich przyjaciół, mają pamięć długotrwałą tak dobrą, jakby byli o 30 lat młodsi. To właśnie pozytywne kontakty społeczne decydowały o świetnej pamięci do wspomnień
z przeszłości.
Od trzymania za rękę ukochanej osoby w bólu, przez całowanie potłuczonego kolana dziecka aż po tulenie futrzanego przyjaciela, gdy masz migrenę – dotykanie kogoś bliskiego działa jak tabletka przeciwbólowa. Możliwe, że ma to związek
z wydzielaniem dopaminy, neuroprzekaźnika, który zmniejsza odczuwanie bólu.
Wprawdzie „tylko” o 2%, jednak dla niektórych te 2% to właśnie różnica pomiędzy wygraną z rakiem a śmiercią. W obliczu zwiększającej się zachorowalności na różne typy nowotworów każda metoda, szczególnie pozbawiona uciążliwych skutków ubocznych, jest na wagę złota.
Holenderskie badanie z 2017 roku wykazało, że samotność zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego
o 60%. Z kolei aktywne towarzysko osoby mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.
Według badania z 2017 roku nastolatki, które mają bliskich przyjaciół, są nie tylko szczęśliwsze jako młodzi dorośli, ale również rzadziej chorują na depresję i zaburzenia lękowe w czasie dalszego życia. Ważne jest to o tyle, że depresja „króluje” wśród najczęstszych chorób millennialsów.
Podobnie wygląda sytuacja u towarzyskich seniorów, którzy stawiają przyjaciół na pierwszym miejscu – odczuwają oni większy poziom satysfakcji z życia od ich samotnych rówieśników.
W porównaniu do samotnych osób i to niezależnie od wieku, płci, wstępnego stanu zdrowia czy ostatecznej przyczyny śmierci. Jeśli więc chcesz żyć długo, nie musisz od razu biec na siłownię – wystarczy znaleźć sobie towarzystwo. W erze Internetu nie musisz nawet wychodzić z domu, aby znaleźć swoje „plemię” – ludzi o podobnych poglądach, poczuciu humoru czy zainteresowaniach – wystarczy tylko chcieć… i wyjść z domu.
Chociaż świąteczne obżarstwo przy stole czy zarwanie nocy na imprezie wydaje się odciągać od zdrowych nawyków, te towarzyskie aktywności wspierają zdrowie serca – obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają stan zapalny. To z kolei zmniejsza prawdopodobieństwo udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca.
W sezonie jesienno-zimowym rozsądnym wydaje się powstrzymanie od spędów towarzyskich, ale to właśnie one działają jak najlepsza szczepionka. A izolacja społeczna obniża odporność i zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na grypę i przeziębienie. Wypraw do zatłoczonych centrów handlowych nie polecamy, ale wyjście na kawę z przyjaciółką – już tak.
Jak widzicie, osoby zaangażowane w produktywne i wartościowe zajęcia z innymi żyją dłużej, mają lepszy nastrój i poczucie sensu w życiu. Te aktywności pomagają im zachować dobre samopoczucie i zdrowie przez długie lata.
Koniec narzekania. Wstajemy z kanapy i ruszamy do ludzi! Co tu jeszcze robisz? ?
Każdy na pewno słyszał o tym, że aloes jest dobry dla skóry....
Czytaj dalej...Kobiece problemy intymne mogą pojawiać się na wielu etapach życia. Jedną z...
Czytaj dalej...Melatonina jest hormonem produkowanym przez szyszynkę, malutki gruczoł znajdujący się w mózgu....
Czytaj dalej...