
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
W ostatnich czas coraz więcej osób poszukuje skutecznego sposobu na poprawę kondycji układu nerwowego. Zwłaszcza po przebytej chorobie covid-19, której jednym z powikłań jest tzw. mgła mózgowa. Substancją mogącą pomóc w regeneracji i ochronie neuronów jest PQQ, czyli chinon pirolochinoliny – poddany licznym badaniom, wykazał pozytywny wpływ na układ nerwowy.
PQQ, a dokładnie chinon pirolochinoliny jest aromatycznym trójcyklicznym o-chinonem, który należy do kofaktorów chinonowych, czyli związków biorących udział w reakcjach chemicznych zachodzących w komórkach. Naturalnie syntetyzowany jest przez bakterie Gram-ujemne oraz grzyby z rodzaju podstawczaków, co jest możliwe dzięki obecności specyficznych białek. Oprócz organizmów żywych PQQ występuje również w wielu źródłach pokarmu np. soi, zielonej papryce, herbacie, pietruszce, kiwi, a nawet w ludzkim mleku. Dzięki swoim właściwościom wspiera prawidłowe działanie układu nerwowego.
PQQ, znany również jako metoksatyna, jest aromatycznym, rozpuszczalnym w wodzie chinonem. U bakterii syntetyzującej PQQ pełni rolę kofaktora redoks czyli związku chemicznego niezbędnego enzymom (dehydrogenazie alkoholowej i glukozowej) do katalizowania (przyspieszania) reakcji chemicznych, takich jak: metabolizm alkoholu oraz przemiana glukozy w energię niezbędną do przeprowadzania reakcji w komórce.
U ssaków zaś odkryto jego znaczący udział w procesach dehydrogenazy mleczanowej, będącej ważnym elementem w produkcji energii komórkowej. Dodatkowo jako czynnik redoks PQQ wymiata wolne rodniki gromadzące się w mózgu, sercu czy płucach. Właściwości chemiczne chinonu pirolochinoliny opisywane są jako połączenie cech: kwasu askorbinowego (witamina C), ryboflawiny (witaminy B2) oraz pirydoksalu-5-fosforanu (aktywna forma witaminy B6), jednak mimo tego nie należy on do grupy witamin.
W 2017 Europejski urząd ds. bezpieczeństwa żywności (European Food Safety Authority) zatwierdził PQQ jako bezpieczną, nową żywność.
Dzięki swoim specyficznym właściwościom PQQ wykazuje następujące działania:
Dodatkowo poprawia on funkcję mitochondriów produkujących ATP (adenozynotrifosforan) czyli energię niezbędną do zachodzenia procesów w całym organizmie. Dzięki temu energia dostarczana jest do wszystkich komórek w tym neuronów.
Obecnie PQQ znajduje szerokie zastosowanie w preparatach poprawiających funkcjonowanie układu nerwowego. Opublikowane badania wykazały, że przyjmowanie PQQ wpływa na poprawę kondycji układu nerwowego, snu, a także nastroju – zmniejsza nerwowość. W aptekach preparaty z zawartością PQQ są dostępne są w postaci kapsułek lub tabletek.
Może zainteresować Cię także: Mgła mózgowa – co to jest i jak sobie z nią radzić?
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia.