
Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Szacuje się, że ponad połowa kobiet przynajmniej raz w życiu doświadcza zapalenia pęcherza. U co czwartej z nich może rozwinąć się nawracająca postać tego schorzenia. Skąd się bierze nawracające zapalenia pęcherza? I czy da się go uniknąć?
Przede wszystkim problem ten dotyczy właściwie wyłącznie kobiet. Jeśli infekcja dróg moczowych pojawia się u Ciebie co najmniej 3 razy w roku, to pewnie cierpisz na nawracające zapalenie pęcherza. Objawy pojawiają się nagle i najczęściej to:
Przy zapaleniu pęcherza objawy zazwyczaj są wyłącznie miejscowe, chociaż czasem może dołączyć do nich stan podgorączkowy.
Objawy zapalenia pęcherza zazwyczaj ustępują po 1-3 dniach leczenia. Nie przerywaj go w tym momencie! Leki na zapalenie pęcherza stosuje się zazwyczaj 5-10 dni i trzeba je zażyć do końca. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko szybkiego nawrotu.
Większość przypadków nawracającego zapalenia pęcherza jest wywołana przez bakterię Escherichia coli, choć zdarzają się też zakażenia innymi patogenami.
E.coli naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi przez cewkę moczową. U kobiet jest ona położona stosunkowo blisko odbytu, na dodatek jest dość krótka. Dla patogenów to prosta droga do pęcherza.
Jakie są czynniki ryzyka nawracającego zapalenia pęcherza?
Aktywność seksualna to istotny czynnik ryzyka nawracającego zapalenia pęcherza. W trakcie stosunku może łatwo dojść do przeniesienia bakterii z okolic odbytu w pobliże cewki moczowej.
Na dodatek w wyniku zbliżenia mogą pojawić się otarcia okolic intymnych, które również sprzyjają zakażeniom. Siłą rzeczy im bardziej intensywne życie seksualne, tym większe ryzyko infekcji.
W ramach profilaktyki nawracającego zapalenia pęcherza, po stosunku każdorazowo postaraj się oddać mocz. Wystarczy niewielka ilość – chodzi o to, żeby wypłukać z cewki moczowej ewentualne bakterie.
U przyszłych mam ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza wynika z kilku czynników. Ciąża zmienia nieco ułożenie narządów
w jamie brzucha. Pęcherz się unosi, a macica uciska moczowody. To prowadzi do zastoju moczu, który może wywołać nawracające zapalenie pęcherza. Największe ryzyko infekcji występuje między 9. a 17. tygodniem ciąży.
Zapalenie pęcherza w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej i śmiertelności okołoporodowej. Dlatego kobiety ciężarne powinny regularnie badać mocz pod kątem obecności bakterii, nawet
w przypadku braku objawów.
U najmłodszych, podobnie jak u dorosłych, większość przypadków zapalenia pęcherza to zakażenia E.coli.
Objawy zapalenia pęcherza u dzieci mogą nieco odbiegać od tych, które pojawiają się u kobiet. Przede wszystkim częściej towarzyszy mu gorączka. Mogą też pojawić się wymioty, drażliwość, biegunka i brak łaknienia.
Nawracające zapalenie pęcherza u dzieci stanowi wskazanie do regularnego badania moczu. Powinno być wykonywane
co miesiąc, a także za każdym razem, kiedy u dziecka pojawi się gorączka nieznanego pochodzenia.
W pierwszej kolejności wykonaj badanie ogólne i posiew moczu. Na podstawie tych wyników lekarz może dobrać odpowiedni antybiotyk.
W przypadku nawracającego zapalenia pęcherza warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz zleci zapewne wykonanie badania obrazowego – USG nerek i pęcherza moczowego.
W trudniejszych przypadkach konieczna może się okazać diagnostyka w szpitalu.
Podstawowe leki na zapalenie pęcherza, jakie może przepisać lekarz, to antybiotyki. Jednak nie zawsze są one konieczne. W przypadku łagodnych objawów mogą wystarczyć preparaty dostępne bez recepty.
Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości płynów – najlepiej 2-3 l/dobę, żeby przepłukać układ moczowy. Staraj się też jak najczęściej opróżniać pęcherz.
Dowiedz się więcej: Probiotyk ginekologiczny a zdrowie intymne
Nie lekceważ zapalenia pęcherza. Nieleczone może prowadzić do wielu powikłań, w tym:
Dlatego postaraj się stosować odpowiednią profilaktykę, a w razie infekcji jak najszybciej wprowadzić leczenie.
Może zainteresować Cię także: Żurawina a zakażenie układu moczowego
Mokry kaszel to nic złego! Chociaż nikt nie kojarzy go z czymś pozytywnym, tak naprawdę jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Służy do usuwania z dróg
Kaszel to jeden z podstawowych mechanizmów obronnych. Mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny zalegającej w drzewie oskrzelowym. Gdy się pojawia, nie wolno stosować leków hamujących
Niedobór kolagenu wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także jest przyczyną osłabienia stawów i predysponuje do rozwoju otyłości. By zapobiec zmniejszającej się puli białka