
Podrażniony nos od kataru. Jak sobie z tym poradzić?
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Drapanie w gardle to nieprzyjemny objaw, który bardzo często świadczy o rozwijającej się infekcji układu oddechowego. Takie drapanie w gardle i suchy kaszel mogą nam istotnie przeszkadzać w pracy, a także w czasie nocnego odpoczynku. Jak radzić sobie z drapaniem w gardle? Po jakie preparaty bez recepty możemy sięgnąć?
Nieprzyjemne uczucie drapania w gardle może wynikać z różnych przyczyn. Do najczęstszych z nich zaliczamy:
Jeżeli mamy problem związany z drapaniem w gardle, to niektóre czynności lub pokarmy mogą ten objaw nasilać. Pikantne czy kwaśne posiłki nie pomogą złagodzić drapania w gardle. Klimatyzacja i suche powietrze – podobnie. To samo dotyczy wspomnianych już w akapicie powyżej używek, szczególnie papierosów.
Drapanie w gardle i suchy kaszel mogą być również nasilane przez wydzielinę spływającą z zatok. Świadczy to o tym, że dolegliwości związane z gardłem nie zawsze wynikają z problemu zdrowotnego tego obszaru.
Gdy drapie w gardle – każdy z nas chce jak najszybciej pozbyć się tego dokuczliwego problemu i wrócić do codziennych aktywności. Co zrobić, by pomóc sobie w złagodzeniu tego symptomu? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawilżenie śluzówki gardła oraz unikanie czynników drażniących, wymienionych poprzednim akapicie. Preparaty nawilżające i regenerujące śluzówkę dostępne są bez recepty, dzięki czemu możemy zacząć działać zanim odwiedzimy swojego lekarza.
W łagodzeniu podrażnionego gardła mogą sprawdzić się tabletki do ssania, zawierające substancje o działaniu ochronnym i powlekającym błonę śluzową. Takim składnikiem jest na przykład porost islandzki, który dzięki powlekaniu śluzówki chroni gardło przed substancjami drażniącymi i przyspiesza jego regenerację. Co więcej, tabletki zawierające wyciąg z porostu islandzkiego mają potencjał przeciwzapalny i przeciwbakteryjny, co może sprzyjać szybszemu uporaniu się z infekcją.
Na rynku możemy także znaleźć tabletki na gardło z ektoiną. Substancja ta działa ochronnie i regenerująco między innymi poprzez tworzenie na powierzchni błon komórkowych specjalnej otoczki, co chroni nie tylko przed substancjami drażniącymi, ale także ogranicza możliwość wnikania do komórek bakterii i wirusów. Jak pokazują doniesienia naukowe, ektoina może mieć także potencjał przeciwzapalny, co sprzyja łagodzeniu objawów infekcji gardła.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Argentussin gardło. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła spowodowanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
W celu łagodzenia uciążliwego, suchego kaszlu, który bardzo często towarzyszy drapaniu w gardle można zastosować syropy z wyciągiem z porostu islandzkiego. Wyciąg z porostu jak już zostało wspomniane tworzy na powierzchni błony śluzowej gardła swojego rodzaju “osłonkę”, co sprawia, że błona śluzowa jest w mniejszym stopniu drażniona przez pokarmy czy suche powietrze. Dzięki temu zmniejsza się liczba odruchów kaszlu, co pozwala na opanowanie nieprzyjemnych objawów.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Syrop Islandzki. ZASTOSOWANIE: Łagodzenie suchego kaszlu i chrypki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
Na rynku możemy znaleźć także preparaty o działaniu nawilżającym dostępne w wygodnej postaci sprayu. Takie preparaty zawierają między innymi glicerynę, ektoinę czy też sorbitol. Gliceryna i sorbitol mają potencjał nawilżający, co pozwala poprawić stan wysuszonej śluzówki. Z kolei ektoina, dzięki swoim ochronnym właściwościom pozwala na poprawę stanu błony śluzowej gardła. Spray do gardła z ektoiną może być dobrym rozwiązaniem na drapanie w gardle w nocy, ale również w pracy i podczas codziennych aktywności, ponieważ wygodna forma pozwala na sprawną aplikację preparatu.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectilan. ZASTOSOWANIE: Wspomagająco w leczeniu stanów zapalnych gardła wywołanych przez infekcje bakteryjne i wirusowe. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Solinea sp. z o.o.
Jeżeli mamy trochę więcej czasu, to dobrym pomysłem na regenerację śluzówki układu oddechowego są również inhalacje. Na rynku dostępne są między innymi roztwory do inhalacji zawierające ektoinę. Wykorzystanie tej substancji w inhalacjach pozwala nie tylko na złagodzenie objawów związanych z gardłem, ale także wspomożenie w walce z infekcją toczącą się w zatokach, jamie nosowej czy oskrzelach. Pomocną substancją okazuje się także kwas hialuronowy. Jego obecność w roztworach do inhalacji pozwala na nawilżenie dróg oddechowych, co z kolei przekłada się na zmniejszenie przykrych dolegliwości.
NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ecto respira. ZASTOSOWANIE: Wskazany w terapii wziewnej zwłaszcza do łagodzenia objawów u pacjentów z zapaleniem oskrzelików, ostrym zapaleniem oskrzeli, mukowiscydozą, astmą (o podłożu alergicznym i niealergicznym), przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) i reakcjami alergicznymi dróg oddechowych wywołanymi przez wdychanie alergenów takich jak kurz lub pyłki. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: Unolab Manufacturing S.l.
Jak w warunkach domowych radzić sobie z drapaniem w gardle? Co oprócz stosowania dostępnych preparatów możemy zrobić, by szybciej pozbyć się problemu? Warto zastosować się do poniższych rad.
Podsumowując, drapanie w gardle to uciążliwy objaw, który może mieć wiele przyczyn. Jednak dysponujemy wieloma sposobami radzenia sobie z tą dolegliwością – zarówno domowymi, jak i sposobami aptecznymi. Jeżeli mimo stosowania środków dostępnych bez recepty nadal borykamy się z problemem suchego i podrażnionego gardła – to zdecydowanie warto skonsultować się ze swoim lekarzem.
Może zainteresować Cię także: Suchy kaszel – przyczyny, objawy, leczenie
Infekcje wirusowe wiążą się z nieprzyjemnymi objawami, które zna każdy z nas. To przede wszystkim kaszel, katar, kichanie, ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Niestety,
Kaszel to jeden z podstawowych odruchów fizjologicznych, którego celem jest usunięcie wydzieliny lub ciała obcego z dróg oddechowych. Jest też bardzo częstym objawem infekcji oddechowych.
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to powszechne schorzenie w sezonie infekcyjnym. Jeśli ustępuje w ciągu kilku dni, to potocznie nazywane jest przeziębieniem. Jednak