logo_solinea
ektoina

Ektoina – naturalne wsparcie w leczeniu atrofii pochwy

Kobiece problemy intymne mogą pojawiać się na wielu etapach życia. Jedną z przypadłości dotykających panie w wieku pomenopauzalnym jest atrofia pochwy, czyli zanikowe zapalenie błony śluzowej tego narządu. Schorzenie to negatywnie wpływa na jakość życia oraz zadowolenie ze współżycia. Współczesna medycyna ma na to sprawdzone rozwiązania, dlatego warto swoje dolegliwości skonsultować ze specjalistą.

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

ectifem żel

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectifem żel. ZASTOSOWANIE: Wspomaganie procesu regeneracji podrażnionej błony śluzowej pochwy, łagodzenie objawów atrofii pochwy, tj. pieczenie i swędzenie, redukcja podrażnień śluzówki pochwy. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.

Atrofia pochwy – co to jest?

Atrofia pochwy to dolegliwość, która wynika z niedoboru estrogenów. Jest częstym zjawiskiem u kobiet w okresie menopauzy i w wieku pomenopauzalnym, co wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Tymczasem prawidłowy poziom estrogenów jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania układu płciowego kobiety. Estrogeny odpowiadają między innymi za elastyczność i nawilżenie ścianek oraz odpowiednią ilość i skład flory bakteryjnej pochwy. Ich niedobór może prowadzić do atrofii, czyli zaniku tkanek w obrębie układu moczowo-płciowego.

Wśród objawów związanych z atrofią pochwy należy wymienić:

 • zmniejszenie elastyczności i napięcia ścian pochwy,
 • suchość pochwy manifestująca się swędzeniem, pieczeniem i bólem odczuwanym podczas stosunku,
 • spadek libido, a niekiedy nawet lęk przed stosunkiem, co dodatkowo nasila suchość pochwy,
 • nawracające stany zapalne pochwy.

Dolegliwościom tym często towarzyszą też problemy z układem moczowym, wśród których najbardziej dotkliwe jest nietrzymanie moczu.

Niedobór estrogenów – leczenie

W krajach europejskich menopauza występuje zazwyczaj u kobiet w wieku 46-50 lat. Wtedy mogą pojawić się pierwsze problemy z niedostatecznym stężeniem estrogenów we krwi. To odpowiedni moment, aby skonsultować się ze specjalistą, który zleci badanie poziomu hormonów płciowych i pomoże w doborze skutecznego leczenia.

Wśród stosowanych rozwiązań łagodzących objawy atrofii pochwy znajdują się:

 • lubrykanty i środki nawilżające pochwę,
 • hormonalna terapia zastępcza,
 • selektywne modulatory receptora estrogenowego (SPERM),
 • DHEA (dehydroepiandrosteron),
 • terapia laserowa,
 • dieta bogata w fitoestrogeny.

W dostępnych preparatach coraz częściej wykorzystuje się ektoinę zaliczaną do naturalnych metod leczenia. Warto się jej przyjrzeć dokładniej.

Czym jest ektoina?

Ektoina to rzadki, naturalny aminokwas wykorzystywany w kosmetologii oraz farmacji. Zaliczana jest do naturalnych związków organicznych produkowanych przez ekstremofile – bakterie żyjące w ekstremalnych warunkach środowiskowych.  Ze względu na szczególne właściwości nawilżające, antyoksydacyjne i przeciwzapalne, ektoinę można znaleźć w sprayach do nosa, roztworach do inhalacji, tabletkach na ból gardła, kroplach do oczu, kremach do skóry atopowej, a także globulkach i żelach dopochwowych.

Ektoina w leczeniu atrofii pochwy

Ektoina zawarta w żelach dopochwowych rekomendowanych w leczeniu atrofii pochwy wykazuje wielokierunkowe działanie:

 • łagodzi objawy suchości,
 • stabilizuje błony komórkowe,
 • łagodzi objawy stanu zapalnego i przyspiesza proces regeneracji nabłonka,
 • tworzy warstwę ochronną na powierzchni nabłonka pochwy,
 • pomaga przywrócić prawidłowy stan nawilżenia,
 • łagodzi świąd, pieczenie i podrażnienia,
 • zmniejsza suchość i podatność na mikrourazy.

Preparaty z ektoiną stosowane są w celu przywrócenia prawidłowego nawilżenia nabłonka pochwy i łagodzenia objawów atrofii. Ich aplikacja zalecana jest raz na dobę – najlepiej wieczorem, co najmniej 1 godzinę przed snem. Żel można w zależności od potrzeb stosować także rzadziej.

Ektoina w atrofii pochwy – efekty

Dobrą wiadomością dla wszystkich kobiet w wieku pomenopauzalnym jest fakt, że ektoina redukuje objawy atrofii pochwy już po pierwszej aplikacji. Co ważne, jej skuteczność jest poparta badaniami. Wiele z nich wskazuje, że leczenie ektoiną daje lepsze efekty niż w przypadku stosowania preparatów z kwasem hialuronowym. Dodatkowo skład preparatów z ektoiną bazuje wyłącznie na naturalnych komponentach.

Może zainteresować Cię także: Atrofia pochwy – zadbaj o zdrowie intymne po menopauzie.

Literatura:​
 • David F. Archer, James A. Simon, David J. Portman, Steven R. Goldstein & Irwin Goldstein (2019): Ospemifene for the treatment of menopausal vaginal dryness, a symptom of the genitourinary syndrome of menopause, Expert Review of Endocrinology & Metabolism
 • Naumova I, Castelo-Branco C. Current treatment options for postmenopausal vaginal atrophy. Int J Womens Health. 2018 Jul 31;10:387-395
 • Bręborowicz G, Położnictwo i ginekologia. Tom 2, PZWL 2020
 • Skrzypulec-Plinta V., Zborowska K., Paszyńska W., Leczenie atrofii pochwy u kobiet po menopauzie – czy należy stosować żele dopochwowe?, Forum Położnictwa i Ginekologii, https://www.forumginekologii.pl/artykul/leczenie-atrofii-pochwy-u-kobiet-po-menopauzie-czy-nalezy-stosowac-zele-dopochwowe [dostęp 08.03.23]

PODOBNE WPISY