Atrofia pochwy – co to jest?
Atrofia pochwy to dolegliwość, która wynika z niedoboru estrogenów. Jest częstym zjawiskiem u kobiet w okresie menopauzy i w wieku pomenopauzalnym, co wynika z naturalnego procesu starzenia się organizmu. Tymczasem prawidłowy poziom estrogenów jest kluczowy dla właściwego funkcjonowania układu płciowego kobiety. Estrogeny odpowiadają między innymi za elastyczność i nawilżenie ścianek oraz odpowiednią ilość i skład flory bakteryjnej pochwy. Ich niedobór może prowadzić do atrofii, czyli zaniku tkanek w obrębie układu moczowo-płciowego.
Wśród objawów związanych z atrofią pochwy należy wymienić:
- zmniejszenie elastyczności i napięcia ścian pochwy,
- suchość pochwy manifestująca się swędzeniem, pieczeniem i bólem odczuwanym podczas stosunku,
- spadek libido, a niekiedy nawet lęk przed stosunkiem, co dodatkowo nasila suchość pochwy,
- nawracające stany zapalne pochwy.
Dolegliwościom tym często towarzyszą też problemy z układem moczowym, wśród których najbardziej dotkliwe jest nietrzymanie moczu.
Niedobór estrogenów – leczenie
W krajach europejskich menopauza występuje zazwyczaj u kobiet w wieku 46-50 lat. Wtedy mogą pojawić się pierwsze problemy z niedostatecznym stężeniem estrogenów we krwi. To odpowiedni moment, aby skonsultować się ze specjalistą, który zleci badanie poziomu hormonów płciowych i pomoże w doborze skutecznego leczenia.
Wśród stosowanych rozwiązań łagodzących objawy atrofii pochwy znajdują się:
- lubrykanty i środki nawilżające pochwę,
- hormonalna terapia zastępcza,
- selektywne modulatory receptora estrogenowego (SPERM),
- DHEA (dehydroepiandrosteron),
- terapia laserowa,
- dieta bogata w fitoestrogeny.
W dostępnych preparatach coraz częściej wykorzystuje się ektoinę zaliczaną do naturalnych metod leczenia. Warto się jej przyjrzeć dokładniej.
Czym jest ektoina?
Ektoina to rzadki, naturalny aminokwas wykorzystywany w kosmetologii oraz farmacji. Zaliczana jest do naturalnych związków organicznych produkowanych przez ekstremofile – bakterie żyjące w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Ze względu na szczególne właściwości nawilżające, antyoksydacyjne i przeciwzapalne, ektoinę można znaleźć w sprayach do nosa, roztworach do inhalacji, tabletkach na ból gardła, kroplach do oczu, kremach do skóry atopowej, a także globulkach i żelach dopochwowych.
Ektoina w leczeniu atrofii pochwy
Ektoina zawarta w żelach dopochwowych rekomendowanych w leczeniu atrofii pochwy wykazuje wielokierunkowe działanie:
- łagodzi objawy suchości,
- stabilizuje błony komórkowe,
- łagodzi objawy stanu zapalnego i przyspiesza proces regeneracji nabłonka,
- tworzy warstwę ochronną na powierzchni nabłonka pochwy,
- pomaga przywrócić prawidłowy stan nawilżenia,
- łagodzi świąd, pieczenie i podrażnienia,
- zmniejsza suchość i podatność na mikrourazy.
Preparaty z ektoiną stosowane są w celu przywrócenia prawidłowego nawilżenia nabłonka pochwy i łagodzenia objawów atrofii. Ich aplikacja zalecana jest raz na dobę – najlepiej wieczorem, co najmniej 1 godzinę przed snem. Żel można w zależności od potrzeb stosować także rzadziej.
Ektoina w atrofii pochwy – efekty
Dobrą wiadomością dla wszystkich kobiet w wieku pomenopauzalnym jest fakt, że ektoina redukuje objawy atrofii pochwy już po pierwszej aplikacji. Co ważne, jej skuteczność jest poparta badaniami. Wiele z nich wskazuje, że leczenie ektoiną daje lepsze efekty niż w przypadku stosowania preparatów z kwasem hialuronowym. Dodatkowo skład preparatów z ektoiną bazuje wyłącznie na naturalnych komponentach.
Może zainteresować Cię także: Atrofia pochwy – zadbaj o zdrowie intymne po menopauzie.