Cytykolina to substancja identyczna z endogenną, czyli wytwarzaną w organizmie człowieka, CDP-choliną....
Czytaj dalej...Stłuszczenie wątroby może dotyczyć nawet jednej trzeciej populacji krajów rozwiniętych. Chociaż rzadko daje objawy i zwykle wymaga jedynie zdecydowanej modyfikacji stylu życia, to zbagatelizowane może rozwinąć się
w kolejne stadia niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby (NAFLD).
Stłuszczenie wątroby polega na nadmiernym gromadzeniu się trójglicerydów w komórkach wątroby. Może występować
w przebiegu niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD), ale także:
NAFLD definiuje się jako obecność stłuszczenia wątroby bez objawów uszkodzenia komórek wątrobowych. To schorzenie odwracalne, w przeciwieństwie do kolejnych stadiów stłuszczenia przebiegających z zapaleniem i/lub włóknieniem komórek wątrobowych, które na stałe je uszkadzają, a w konsekwencji mogą nawet prowadzić do rozwoju marskości wątroby i raka wątrobowokomórkowego.
Tłuszcz gromadzi się w wątrobie z kilku powodów, m.in. przez zwiększone dostarczanie wolnych kwasów tłuszczowych do wątroby oraz zwiększoną ich syntezę w wątrobie. Podsumowując – nadmiar spożywanych tłuszczów, ale także cukrów (które ulegają przemianie do tłuszczów) powoduje ich magazynowanie w komórkach wątroby.
We wczesnych stadiach NAFLD zwykle nie występują żadne objawy. Prawdopodobnie chory nie dowie się, że cierpi na stłuszczenie wątroby, dopóki nie zostanie to zdiagnozowane przy okazji badania ultrasonograficznego wątroby wykonanego w innych okolicznościach.
Ultrasonografia (USG) jest podstawowym narzędziem diagnostycznym pozwalającym na wykrycie stłuszczenia wątroby. Zaletą USG jest jego dostępność, niska cena wykonania badania i bezpieczeństwo. U osób ze stłuszczeniem wątroby zaleca się wykonanie dalszej diagnostyki w celu różnicowania stłuszczenia ze zwłóknieniem wątroby (za pomocą wskaźników biochemicznych, elastografii, a w ostateczności poprzez wykonanie biopsji wątroby).
Stłuszczenie wątroby w przebiegu NAFLD ściśle wiąże się z zespołem metabolicznym (co z kolei zwykle ma związek
z nadwagą i otyłością) i stanowi najczęściej występujące schorzenie wątroby na świecie (obejmuje 30 % populacji krajów rozwiniętych i prawie 10% populacji krajów rozwijających się).
Do składowych zespołu metabolicznego wlicza się 3 lub więcej spełnianych warunków:
Podstawą leczenia niealkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby jest modyfikacja stylu życia i utrata masy ciała.
Postępowanie niefarmakologiczne obejmuje również kontrolę poziomów glukozy i lipidów we krwi. U osób ze znaczną otyłością można rozważyć zastosowanie bardziej inwazyjnych metod leczenia otyłości. Udokumentowano, że utrata masy ciała sukcesywnie zmniejsza stłuszczenie wątroby. Dostępne dowody z badań naukowych sugerują, że utrata minimum 7% masy ciała jest konieczna, aby zauważyć poprawę w zakresie stłuszczenia hepatocytów (komórek wątrobowych).
Aktywność fizyczna (zaleca się co najmniej 150–300 min. umiarkowanych ćwiczeń aerobowych tygodniowo), niezależnie od zmniejszenia masy ciała, może pomóc w redukcji wątrobowego tłuszczu.
W niealkoholowym stłuszczeniu wątroby (bez zapalenia i zwłóknienia) nie stosuje się dedykowanej farmakoterapii, dlatego tak istotne jest leczenie chorób towarzyszących, które wpływają na stłuszczenie, a są to przede wszystkim:
Wśród skutecznych leków na stłuszczenie wątroby u osób z towarzyszącą cukrzycą znajduje się pioglitazon i metformina,
a w przypadku zaburzeń lipidowych – statyny.
Ogólne zasady żywienia u osób ze stłuszczeniem wątroby są następujące.
Istotny jest również wybór techniki przyrządzania posiłku. Najzdrowsze jest:
Kaszy i makaronów nie wolno rozgotowywać, a zupy powinny być przyrządzane na wywarach warzywnych lub chudych mięsnych. Posiłki należy spożywane regularnie, o stałych porach, w małych porcjach.
Tych kilkanaście ważnych zasad dotyczących żywienia oraz intensyfikacja aktywności fizycznej stanowią podstawę dbania o wątrobę, nie tylko u osób z niealkoholową chorobą stłuszczeniową wątroby, ale także dla tych, którzy chcą zachować ją zdrową jak najdłużej.
Może zainteresować Cię także: Tymonacyk – co to jest? Jak działa? Wskazania do stosowania
Cytykolina to substancja identyczna z endogenną, czyli wytwarzaną w organizmie człowieka, CDP-choliną....
Czytaj dalej...W tym roku, jak zawsze w ostatni weekend marca, w nocy z...
Czytaj dalej...W dobie trwającej pandemii, często można było usłyszeć o wielu powikłaniach towarzyszących...
Czytaj dalej...