logo_solinea
Żelazo w ciąży - dlaczego jest Ci tak bardzo Ci potrzebne?

Żelazo w ciąży – dlaczego jest Ci tak bardzo Ci potrzebne?

Żelazo to kluczowy pierwiastek w czasie ciąży. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Poza tym sprawdzisz, czy jesteś narażona na niedobór żelaza i rozstrzygniesz ostatecznie, czy musisz go brać. A może chcesz zapobiec anemii w ciąży i nie wiesz, co jeść? Z nami dowiesz się, jak powinna wyglądać Twoja dieta. Czytaj!

Spis treści:

SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ:

fericin pregna

Żelazo w ciąży – dlaczego potrzebujesz go więcej

Ciężarne kobiety i gwałtownie rozwijające się niemowlęta to dwie grupy pacjentów najbardziej narażonych na niedobór żelaza.

Dlaczego?

Zarówno przyszła mama, jak i dziecko, muszą wchłonąć o wiele więcej żelaza, niż tracą każdego dnia. Z tego powodu oboje znajdują się w grupie ryzyka niedoboru żelaza, nawet przy przeciętnej diecie. Jednak skąd to zwiększone zapotrzebowanie na żelazo?

Zacznijmy od podstaw – Twoje ciało z żelaza produkuje hemoglobinę.

Co to jest?

To inaczej czerwone krwinki, które transportują tlen przez ciało. W czasie ciąży organizm kobiety dostarcza dodatkowo krew i tlen do dziecka, a co za tym idzie, zapotrzebowanie na żelazo rośnie. Poza tym żelazo odżywia rozwijający się płód i łożysko. Dodatkowo zwiększa masę czerwonych krwinek (w morfologii znajdziesz ją pod skrótem RCM) u Ciebie, przyszłej Mamy.

Poznaj 6 naukowych powodów, dla których trzeba zacząć suplementację w ciąży

Żelazo w ciąży – czy masz go wystarczająco dużo?

Kiedy jesteś w ciąży, potrzebujesz około 2 razy więcej żelaza niż przed nią. Jednak nie jest to takie proste, bo 50% ciężarnych nie jest w stanie dostarczyć sobie aż tyle. Dodanie do diety produktów bogatych w żelazo (o tym za chwilę) i przyjmowanie żelaza w tabletkach wedle zaleceń lekarza pomoże zrealizować zapotrzebowanie na ten minerał i uzupełnić niedobory.

4c393ab4798270b8fdc43cc3ae95d42322268df1

Anemia w ciąży – czym grozi

Przede wszystkim Cię osłabia, a konkretnie Twój układ odpornościowy. Możesz być bardziej podatna na infekcje – a to nie służy dziecku. Poza tym anemia w ciąży zwiększa ryzyko:

 • porodu przedwczesnego,
 • niskiej wagi urodzeniowej dziecka,
 • śmierci dziecka tuż przed albo po porodzie,
 • depresji poporodowej.

Anemia w ciąży – czy jesteś narażona

Możesz obawiać się anemii w ciąży, jeśli:

 • przechodzisz dwie ciąże, jedna po drugiej;
 • jesteś w ciąży mnogiej (bliźniaki, trojaczki);
 • często wymiotujesz z powodu porannych mdłości;
 • nie dostarczasz sobie wystarczająco dużo żelaza – Twoja dieta zawiera mało mięsa i witaminy C;
 • przed ciążą miałaś obfite miesiączki;
 • wcześniej przechodziłaś już anemię.

Anemia w ciąży. Do objawów należą:

 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • blada lub żółtawa skóra,
 • nieregularne bicie serca,
 • brak tchu,
 • zawroty głowy,
 • mroczki przed oczami,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zimne dłonie i stopy,
 • bóle głowy.

Weź pod uwagę, że objawy anemii w większości przypominają objawy samej ciąży. Niezależnie od tego, czy występują u Ciebie objawy, czy też nie, będziesz musiała robić badania w trakcie ciąży. Pamiętaj, że jeśli coś Cię martwi, możesz zawsze porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.

Anemia w ciąży – zapobieganie i leczenie

Podczas ciąży potrzebujesz około 28-30 miligramów (mg) żelaza dziennie. Witaminy dla ciężarnych zwykle zawierają w sobie żelazo. Sięganie po nie każdego dnia pomoże zapobiec i leczyć anemię z powodu niedoboru żelaza podczas ciąży. W pewnych przypadkach lekarz może zalecić dodatkowy suplement żelaza.

Zobacz, jak powinna wyglądać bezpieczna i skuteczna suplementacja kobiet w ciąży.

Anemia w ciąży – co jeść

Dobre odżywianie również może zapobiec niedoborowi żelaza podczas ciąży. Do bogatych źródeł żelaza należy chude czerwone mięso, drób i ryby. Inne pokarmy warte rozważenia to sok śliwkowy,warzywa strączkowe, buraki, pestki dyni i natka pietruszki.

Żelazo pochodzące ze źródeł odzwierzęcych, takich jak mięso, najłatwiej się wchłania. Aby poprawić ten proces, gdy jesz roślinne źródła żelaza albo łykasz suplement, połącz je ze pokarmem zawierającym witaminę C. Może to być sok pomarańczowy, pomidorowy albo truskawki. Nie jedz ich jednak razem ze źródłami wapnia. Dlaczego? Chociaż wapń jest niezbędnym składnikiem odżywczym podczas ciąży, zaburza wchłanianie żelaza. Pamiętaj też, żeby posiłków bogatych w żelazo nie popijać kawą ani herbatą, ponieważ te napoje również utrudniają prawidłowe przyswajanie tego mikroelementu.

Sprawdź, 9 mniej typowych oznak niedoborów żelaza

Jeśli jesteś w ciąży, musisz mieć świadomość zwiększonego zapotrzebowania na żelazo. Poza regularnym braniem witamin dla ciężarnych i przechodzeniem badań lekarskich, zadbaj również o odpowiednią dietę. Zatroszczenie się o optymalny poziom żelaza posłuży zarówno Tobie, jak i dziecku.

Z myślą o Mamach i Dzieciach zaprojektowaliśmy dwa dedykowane preparaty zawierające innowacyjną i o wiele lepiej przyswajalną formułę żelaza, AB-Fortis.

Fericin Pregna to idealny wybór dla kobiet, które decydują się na jedynie na suplementację żelaza.

Prenasol to produkt zawierający najważniejsze składniki wymagające suplementacji w ciąży i w czasie karmienia piersią – i to w dawkach rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Może zainteresować Cię także: Dieta w ciąży – co jeść, a czego unikać?

Literatura:​
 • Bezwoda WR, Bothwell TH, Torrance JD, MacPhail AP, Charlton RW, Kay G, Levin J. The relationship between marrow iron stores, plasma ferritin concentrations and iron absorption. Scand J Haematol. 1979 Feb;22(2):113-20. doi:10.1111/j.1600-0609.1979.tb00411.x. PMID: 432549.
 • Hallberg, L. 1988. Iron balance in pregnancy. Pp. 115–127 in H. Berger, editor. , ed. Vitamins and Minerals in Pregnancy and Lactation. Raven Press, New York.
 • Johnson TC. Are You Getting Enough Iron? https://www.webmd.com/baby/are-you-getting-enough-iron#1 
 • Mayo Clinic. Iron deficiency anemia during pregnancy: Prevention tips. 

PODOBNE WPISY

Solinea

Poznaj nasze produkty